Dini Tilsimlar
 
dini tılsımlar

Dini Tılsımlar

Bu materyalin güvenliği: (Çok düşük. Eski halk inanışları ve batıl inançlar kategorisinde.)

buda tılsımları, gülen buda tılsımı

Buda Tılsımları

Budizm

Budizm, bugün dünya yüzünde, bilhassa Asya kıtasında beş yüz milyondan fazla müridi olan bir dindir. Bu dinin kurucusu Buda' nın muskalarını, fetişlerini takmak çok yaygın bir inanıştır. Bu tılsımların en popüleri olan "Gülen Buda" heykelcikleri, talih getirdiğine inanılan ve takanları ansızın gelen ölümlere karşı koruduğunun sanılmasından dolayı pek rağbet edilen bir tılsımdır. Bu tılsımda Buda, bağdaş kurmuş oturan, uzun kulaklı, toparlak yüzlü, şişman, şiş göbekli ve gülümseyen bir halde resmedilmiştir.

İsa' yı Taşıyan Adam (Aziz Christopher)

İsa'yı Taşıyan Adam (Aziz Christopher)

Hıristiyanlık

İsa'yı arayan ve onu bir çocuk halinde bularak, bir nehri geçmesi için omuzlarına alıp karşıya geçiren kişi olarak bilinen Aziz Christopher, halk arasında "İsa'yı Sırtında Taşıyan Adam" olarak anılmaktadır. Yunanca da Christopher adı da zaten "İsa'yı taşıyan" anlamına gelmektedir. Aziz'in madalyonları ve resimleri bugün insanlar tarafından rağbet edilen bir tılsım olarak kullanılmaktadır. Onun yolda olanları, yolcuları koruduğu, sevgilileri birleştirdiği söylenir. Bu gün bile birçok insan yolculuğa çıkarken çantalarında, boyunlarında ona ait bir şeyleri taşımaktadırlar. 70'li yılların başında Amerika' da yaygınlaşan bir modaya göre, sevgililer birbirlerine Aziz Christopher madalyonu hediye etmeye başlamışlardır. Bu, iki sevgili arasındaki romantik bir bağın göstergesi olarak kabul edilmektedir.

cross, istavroz, haç, çarmıh

İstavroz

Hıristiyanlık

Altın, gümüş, taş, kristal, tahta, cam vb. Bir çok maddeden yapılan istavrozlar, bilhassa Hıristiyan aleminde en çok rağbet edilen tılsımlardandır. Genelde boyunda ve bir zincirin ucunda kullanılan bu istavrozların, yüzük hatta küpe olanları bile mevcuttur. İstavrozlar taşıyan kişiyi hastalıklardan, kötülüklerden, büyülerden ve vampirlerden koruduğuna inanılan tılsımlardır.

hilal

Hilal

İslam Dünyası

Analığın ve aile kurumunun simgesi ve koruyucusu olan Ana Tanrıça İsis'in sembolü olan hilal, bu yakıştırmadan dolayı anneleri ve çocuklar korumak, gözetmek gibi bir özelliğe sahiptir. Eski Mısır'da ve Roma'da genç kadınların kendilerini büyülerden koruma ve sağlıklı çocuklara sahip olabilmek için kullandıkları bir tılsım olan hilal, aynı zamanda Hıristiyan tarihinin başlarında delilikten korunmak için de kullanılırdı. Hilal, çok yaygın bir İslâmî semboldür de. Türkiye başta olmak üzere bir çok İslâm ülkesinin bayrak, flama ve sancaklarında kullanılmaktadır. Bu hilal tılsımlarının Batı dünyasında pek rağbet görmemesi, İslam Dünyasında pek revaçta olması olarak yorumlanmaktadır.

Hz. Süleyman'ın Mührü, pentagram

Hz. Süleyman'ın Mührü (Pentagram)

Yahudilik

İki üçgenin birinin aşağı, diğerinin yukarı dönük halinin birleşmesinden meydana gelen altı köşeli yıldız ve bunu çevreleyen daire olarak basit bir şekilde tarifini yapabileceğimiz Hz. Süleyman'ın Mührü, eski çağların en güçlü tılsımlarından biri olarak bilinir. Taşıyanı kötülüklere, şanssızlıklara ve çeşitli tehlikelere karşı koruduğu inancı, bugün bile yaygındır. Musevi Dünyasının da sembolü olan bu altı köşeli yıldız, tek başına kullanıldığı durumlar olsa da, genelde tamamlayıcı unsurları yanında mevcuttur. Bu öncelikle yıldızı çevreleyen daire ve üç bir yanı büyük dinlerin temel unsuru olan kutsal üçlemeyi temsil eden figürlerle süslüdür.

kalp, heart

Kalp Tılsımlar

Kimi İslam Ülkeleri, Cevşenlerde

Yaşam sembolü olan kalp, aynı zamanda tılsım olarak da kullanılan iyi bir koruyucudur. Günümüzde bazı Ortadoğu İslam ülkelerinde üzeri kurandan ayetler yazılı kalpler en güçlü koruyucu tılsımlar olarak kullanılmaktadır. Güçlerinden en belirgini nazara karşı yaptığı koruma olan kalp tılsımı, aynı zamanda sevgi sembolü olarak da kullanılmaktadır. En gözde sevgililer arasında armağan olması, sevgiyi temsil etmesi ve yaşamı ifadesi onu diğer tılsımlar arasında ayrı bir yere oturtur. Eski Mısırlılar onun kalp üzerinde taşındığı takdirde, kötü güçlerin kalbin ruhunu çalamayacaklarına inanırlardı.

at nalı

Nal

Ortak batıl inanç

Batı toplumlarının en eski ve en rağbet gören koruyucularından olan at nalını, insanlar üzerlerinde minyatürlerini taşıyarak da kullanmaktadırlar. Bunlar broş, kolye, yüzük ya da anahtarlık şeklinde yapılıp, kullanılmaktadır. At nalı ev ve binalar için kullanılan güçlü bir koruyucu olarak bilinir. Bir nalı evinize asacaksanız, iki açık ucun yukarı doğru gelmesine dikkat edin. Aşağı doğru bakan bir at nalı, o evdeki bereketin ve şansın akıp gitmesine neden olacaktır. Düzgün yerleştirilmiş bir nal ise, o eve bolluk, bereket ve huzur taşıyacağı gibi, ev halkını da uğursuzluklara karşı koruyacağına inanılır.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: mehmet, 15.02.2017, 22:04 (UTC):
Kuran-ı Kerim 'de Allah'a şirk koşmanın büyük günah olduğu açık bir şekilde yazılı iken bu tılsımları kullananların bir çoğunun Müslüman olduğunu iddia etmesi çok düşündürücü.Bunlardan ve benzeri şeylerden medet umanları Allah affetsin demeyeceğim çünkü onlar iflah olmazlar.

Yorumu gönderen: Melis, 09.12.2014, 12:49 (UTC):
Hz. Süleyman mührü pentagram değildir. Penta 5 demektir zaten. Hz. Süleyman mührü 6 köselidir

Yorumu gönderen: azra, 07.12.2010, 16:33 (UTC):
affedersin Şadi, inanmıyorsan burada ne işin var

Yorumu gönderen: ŞADİ, 22.11.2010, 16:34 (UTC):
BU BATIL İNAÇLAR SAÇMA İNANMIYORUM

Yorumu gönderen: abrurrezzak, 08.11.2010, 21:18 (UTC):
selamun aleyküm bu tılsımlar gerçekmiBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741697 ziyaretçi (144625925 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)