Dinlerarasi Diyalog Vatikanin Tuzagi
 
dinlerarası diyalog, religious dialogue

Dinlerarası Diyalog, Vatikanin Tuzağı

Doç. Dr. Mahmut Aydın, dinlerarası diyalog oyununa karşı Müslümanlar'ın uyanık olmasını isteyerek, "Dinlerarası diyaloğu ortaya çıkaran 2. Vatikan Konsili belgesinde İslâmiyet'e yer verilmiyor. Dinlerarası diyaloğun bizimle bir ilgisi yok." dedi.

Dinlerarası diyalog ve misyonerlik araştırmalarıyla bilinen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dinler Tarihi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Aydın, dinlerarası diyalog oyununa karşı Müslümanlar'ın uyanık olmasını isteyerek, "Dinlerarası diyaloğu ortaya çıkaran 2. Vatikan Konsili belgesinde İslâmiyet'e yer verilmiyor. Dinlerarası diyaloğun bizimle bir ilgisi yok." dedi.

Doç. Dr. Mahmut Aydın, Hıristiyanlar'ın, özellikle Katolik ve Protestanların 19. yüzyılda bütün dünyanın Hıristiyanlaşacağına inandığını, 19. yüzyıl bittiğinde hiç de öyle bir hedefe ulaşamadıklarını söyledi. Aydın, bunu gören Katolik Kilisesi'nin kendisine "Biz nerede yanlış yaptık? Ekonomik güce rağmen neden Hıristiyanlığı yaygınlaştıramadık?" sorularını sorduğunu ve bu soruların ardından dinlerarası diyaloğun doğduğunu kaydetti.

1962-1965 yılları arasında 2. Vatikan Konsili'nin düzenlendiğini, bu konsilden Müslümanlar ile ilgili olumlu bir karar çıkarma düşüncesi bulunmadığını ifade eden Aydın, "Bu konsili toplayan Kardinal Bea, Yahudiler ile ilgili olumlu bir rapor hazırlanmasını istedi. Hz. İsa'yı öldürmekten sorumlu tuttukları ve Nazi soykırımı da dahil eziyet yaptıkları Yahudiler ile aralarında iyi ilişkiler kurma düşüncesi doğdu." diye konuştu.

Hazırlanan rapor alt komisyona gönderildiğinde, İslâm ülkelerinden katılan kardinallerin buna itiraz ettiğini ve bu belgenin kabulünün İsrail'in tanınması anlamında olduğunu belbirterek, bu rapor yüzünden İslâm ülkelerinde faaliyetlerini sürdüremeyeceklerini söylediğini açıklayan Aydın, şu bilgileri verdi: "Bunun üzerine rapora Müslümanlar ile ilgili bir paragraf ekleniyor. Yalnız bu paragraf İslâmiyet ile değil Müslümanlar ile ilgili. Raporda İslâm kelimesine hiç yer verilmiyor. Ama maalesef Türkiye'de diyalogla ilgili yazanlar, "İslâm ile ilgili şöyle şöyle denildi." diyor. Hayır, böyle bir şey yok. Raporda; "Müslümanlar iyi insanlar olabilir. Müslümanlar içerisinde ahlaklı, namuslu, dürüst insanlar olabilir. O insanlar kurtuluşa erecekler. Ama onların kurtuluşa ulaşması da sahip oldukları dinden olmayacak. Onların içindeki İsa Mesih aşkından dolayı olacak." deniyor. Yani beni Müslüman birey olarak ele alıyor. İyi eylemlerimin İsa'dan dolayı olduğunu kaydediyor. Bunların İslâm ahlakından kaynaklandığını söylemiyor. Yani son ve hak din olan İslâm'ı reddediyor. Dinlerarası diyalog, Dünya Kiliseler Birliği ve Katolik Kilisesi'nin yürüttüğü faaliyetler zinciridir ve kiliselerin diyalogudur. Bu faaliyetlerin amacı misyonerlik. Hıristiyanlığın daha iyi tanınıp bilinmesini sağlamaktır. Hıristiyanlık tanınıp bilinemiyorsa, en azından Hıristiyanlığa sempatiyle bakılması amaçlanmaktadır. Amaç budur. Bunun bizimle ilgisi yok." [1]

Kaynaklar

[1] Vakit Gazetesi.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Yorum yok, 14.11.2015, 21:45 (UTC):
Bismillahirrahmanirrahim"inellahe innel dinel islam".kuran ayetidir,meali ALLAH katındaki tek din islamdır.zannedersem tartişma sonlanmiştir.biz müslümanlar için.

Yorumu gönderen: burhan , 26.06.2015, 21:53 (UTC):
dinimiz Islam islama tabi olana Yuce ALLAH musluman demistir Kuranda son kitaptir yani son ilahi emirdir hep guzellikleri iyilikleri anlatir conan Efendi madem bu Kadar farketmez iste yol yakinken gel HZ MUHAMMED in ummetine tabi ol

Yorumu gönderen: cavalera, 07.04.2014, 10:38 (UTC):
bu diyalog safsatası başladığından beri müslümanlar tüm dünyada kıtır kıtır kesiliyor..amaç islami kimliği ve sinirleri alınmış adı müslüman olan bir toplum yetiştirmek..kişiler ve kurumlar arasında diyalog olur dinlerin ! öğretileri arasında diyalog olmaz..ayrıca kesinlikle amentüde ittifakımız yoktur..isa Allahın oğludur diyenlerle amentüde ittifakımız olmamaz..yeni doğmuş bir bebeği bile günahkar olarak kabul eden( günahtan arındırmak için vaftiz ediliyor bebkler) bir zihniyetle ittifakımız olamaz..hristiyan ve yahudilelere göre müslümanlar cehennemliktir..islamı ve efendimiz s.a.v. i kesinlikle kabul etmezler..hz. muhammed mustafa s.a.v. in olmadığı bir islam istiyorlar ve içimizdeki hainleri satın alarak başladılar bu işe..kişiler ve kurumlar arasında diyalog olur..dinler arası diyalog sapıklıktır..sonuç biz bütün kitapların ve peygamberlerin Allah tan geldiğine inanırız ama bu takiyyeci laf cambazı hainler kuran ı kerim i ve efendimiz hz. muhammed mustafa s.a.v. i kabul etmezler..

Yorumu gönderen: expert, 31.12.2013, 14:30 (UTC):
Kur'an-ı Kerim'in bir çok ayetinde Allah'ın tek olduğu ve son paygamberin de Muhammed(S.A.V)olduğu net ve şüpheye yer vermeyecek şekilde bildirilmiştir.Conan efendi eğer sen de bu söylediklerime inanıp iman ediyorsan sorun yok ama bana gelipte tahrif edilmiş İncil ayetlerinden ve uydurulmuş inanç sistemlerinden ve adetlerinden (paskalya bayramı uydurma değil mi) bahsetme.Bu arada yılbaşı kutlayan müslüman arkadaşlarımı uyarıyorum.dinimizde böyle birşey yok aman ha,kendinizi ateşe atıyorsunuz....

Yorumu gönderen: Kemal, 15.12.2010, 14:03 (UTC):
Conan efendi, sen bu yazınla ya insanlıkla (yani dünyada ne kadar farklı inanç grupları varsa hepsi ile) resmen dalga geçiyor ve aptal yerine koyuyorsun; ya da başka heveslere ve ütopik hayallere hizmet eden bilinçli bir yanıltıcısın. Eğerki cennetin sahibi Allah ise o zaman bırak kimi cennete koyacağına O karar versin. Yani cennet senin tapunda değilki bol keseden vaadde bulunasın. Türklere karşı Arap ve İranlıları kötülüyorsun, belki de onlara karşı da bizi kötülüyorsundur. Sanki onlar insan değilmiş gibi BOP uğruna katledilen insanları görmezlikten gelip ABD ve İsrail'in faziletlerini saymakla bitiremiyorsun. Bakın müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz, ama sen domuz eti satmaya çalışıyorsun. Allah seni ve senin gibileri ıslah etsin. Ne diyelim.

Yorumu gönderen: İng.CONAN derbarbar , 22.11.2010, 22:45 (UTC):
Çok saygıdeğer Kemal bey kardeşim sizlere önce sevgi ve selamlarımı gönderiyorum.Barışın olmasını, bilindiği gibi herkes ister.Barış ve huzurun olabilmesi için,savaşlara sebeb olan dinlerin ve ayrı düşüncelerin tek bir ortak noktada buluşması gerekmektedir.Dinler her zaman insanlığı savaşlara yönlendirmiştir.Tanrı için savaşıp ölmek gibi.Bizler daha önceki tarihlerde olan hatalara düşmektense,hep birlikte elele vererek dinler arası diyolog sayesinde ortak paydalarda buluşmalıyız .Nasılki üstadın buyurduğu gibi Amentü içerisindeki benzerliklerde buluşup,tek bir düşünce içinde yer almak.Bakın lütfen kızmayın önce dinleyin.Sonuç ne olur? Bu sistem ister Vatikan tarafından oluştululmuş olsun ister arap ülkelerinden fark etmez.Barışı hakikaten gösteriyorsa orada varız.Bizler bu düşünceyi 1969 da sekreteryanlık olarak pekiştirdik.Aslında bu barış harekatını asırlardır yürütüyoruz ve iyi neticeler alıyoruz.Bakınız;diyolog sayesinde önce hangi dine sahip olusanız olun hep birlikte kardeş gibi olup,Cenneti beraber paylaşacağız.Kardeşliği pekiştirip yanyana gelmeliyiz.Cennet büyük ve hepimizide alır. Hangi dini yaşarsanız yaşayın hepimiz aynı yerde buluşacağız. Önemli olan sen ben kavgası olmasın. Ben senin dinin gibi yaşayayım veya sen benimki gibi ne fark var hiç . Tüm dinler okullarda daha teferruatlı anlatılsın.İsteyen istediği dini seçsin. Yapmayın lütfen sevmekden sarılmaktan ne zarar gelir. Cenneti beraber paylaşan bir toplumun dünyada kardeş olamayacağını düşüne bilirmiyiz.Tanrı için yapılan savaşlar son bulacak.Bakın Afrikaya yüzyıllardır birbirleriyle hizipleşen kabileler,kendilerine uzatılan kutsal ellere sahip çıktılar.Samimiyetle gözlerini kapattılar ve ellerini uzattılar.Gözlerini açtıklarında ayaklarının altlarında barış dolu kutsal topraklarını, ellerinde ise hakikat dinini buldular.Bu sebeble 3.bin yıl barış çalışmaları için çok önemli. Bu sebeble sizlerinde dediği gibi İran ve Araplar gibi olmaktansa diyoloğa sahip çıkalım. Nekadar güzel işte fırsat, hem AB yolunda emin adımlar atar hem ulus olarak medeniyetler yolunda ciddi adımlarla yürürüz. Barış düşüncesi sayesinde Avrupa ülkelerini, ABD yi ve İsraili kendimize düşman değil, aynı hedefler için çalışan kardeş olarak görürüz. Bu sebeble Hiç bir din, mehzep, fikir ve düşünce bağnazlığına düşmeden el ele vermeliyiz. Bu sebeble tüm dünyada ilgi ile takip edilen dinler arası diyolog, dinler bahçesi, medeniyetler buluşması ve (B.O.P) büyük ortadoğu projesine önem vermeliyiz. Bunlara sarılırsak ne sen ne ben kavgası olmayacak. Hepimiz birbirimize kardeş gözü ile bakacağız. Barış dolu insanlık için ileride büyük kutsal topraklar olacak ve herkes birbiri ile kardeş gibi yaşayacak. Bu toprakların var olacagını sizlere ve tüm dünyaya vaad ediyoruz. Vaad edilen topraklara ulaşılmasında emeklerinizden tarih mutlaka övünerek bahsedecektir.Tanrı sizleri korusun ve bizlerden ayırmasın.AMEN:

Yorumu gönderen: Kemal, 14.11.2010, 18:18 (UTC):
Son 1000 (bin) yıl içerisinde yapılan savaşlar, soykırımlar ve dökülen kanlara baktığımız zaman büyük çoğunlukla arkasında Katolik kilisesinin olduğunu görürüz:
1-Latinler İstanbul'u (ozamanki adıyla bizans'ı) işgal ettiğinde bu güzelim şehri yağma etmişler çok sayıda insan katletmişlerdir.
2-Papanın kışkırtması ile başlatılıp günümüzde de devam eden haçlı seferlerinde milyonlarca insan öldürülmüştür.
3-İspanya'da Müslüman ve Yahudilere yapılan soy kırım, insanlık tarihinin en utanç verici sayfalarından birini oluşturur.
4-Amerika kıtası keşfedildikten sonra yapılan Kızılderili katliamı herkesin malumudur.
5-Avrupa'da rönesans ve reform sonucu katolik olmayan hıristiyanlara karşı yapılan kanlı soykırımlar. 100 yıl ve 30 yıl savaşları.
6-1.Dünya savaşında Afrika, Anadolu ve Balkanlarda yapılan müslüman katliamı.
7-Hitler ve Musolloni'nin de birer katolik olduğunu unutmayalım.
Şimdi kalkıp da sevgiden, kardeşlikten bahsedersen ne kadar inandırıcı olusun? Diyalogdan kastedilen şeyin herkesin hıristiyanlaştırılması koşulu olduğu anlaşılıyor. Çünkü, Coğrafi keşiflerden sonra o dönemin papası (Şimdi ismi aklıma gelmedi) tüm dünyayı Portekizlele İspanyollar arassında paylaştırmış ve bir dünya haritasında sınırlar belirtilmiş. Bugün de bu mutabakatın değişmediği kanaatindeyim. Conan adlı yorumcunun belirttiği kardeşlik, sevgi ve benzeri yaldızlı laflar havada kalıyor. Büyük övgü ile bahsettiği Lawrence, Mekke Emiri Şerif Hüseyin Ali gibi isimlerin ne olduklarını dedeleri Yemen çöllerinde şehit olan Türk insanı çok iyi bilir.

Yorumu gönderen: muhittin, 24.08.2010, 02:30 (UTC):
hiç kimse şüphelenmesinki bir müslümanın her hangi bir dine girdiğini göremessiniz. ama müslümanlık devamlı büyümekte bırakın istediklerini yapsınlar asla başarılı olamayacaklar

Yorumu gönderen: İng.CONAN derbarbar, 01.06.2010, 20:20 (UTC):
Sadece inanmak ve teslimiyet.Bizlerin kesin kanaati sizler bizlerle aynı dini yaşamaya hazırsınız.Bu çok gurur verici.Zaten sizleri izliyoruz.Yılbaşı noellerini bizlerle birlikte kutluyoruz.Paskalyayı yeni yeni öğreniyoruz.Önemli olan bizlerin dini değerlerine daha hızlı önem verip hayatlarımıza yerleştirmemizdir.Çocuklarımıza okullarda tüm dinler anlatılıp,onların tercihine bırakılmalı.Yeni genaration ne istediğini bilendir.Mutlaka birinde karar verecektir. Anne ve babadan öğrendiğiden değil, kendi tercihiyle yürümeli.O zaman senin dinin üstün yok benim, düşünceleri olmayacak. Kavgaların son bulduğu amentü içindeki ortak noktalarda buluşulan yeni bir kardeşlikte yeralınılacaktır.Sizleri Tanrıya emanet ediyoruz.

Yorumu gönderen: yyyılmazzz, 31.05.2010, 09:21 (UTC):
islamı bir din olarak kabul etmeyen müslümanları küçümseyip her müslümanı terörist gözüyle bakan acık sekilde islam düşmanlıgı yapan hiristiyan aleminin dinler arası diyolog aldatmacası na inan mak aptallıktan baska bişey degilbiz birbiimize kilitlenelim birlik olalım yeter türkün türk ten baska dostu olmadıgı gibi müslümanların müslümandan baska dostu yok yahudilerle hıristiyanlar birlik olmus müslümanlara zülm ediyo bunu da herkes biliyo ne diyologundan bahsediyonuz boş bi yalan

Yorumu gönderen: Kızılelma, 07.05.2010, 05:56 (UTC):
Evet söylediklerinizde haklısınız ama tersinden okunursa.Bakın Afrikaya,bir Afrikalı bilgenin dediği gibi... (Avrupalılar buraya geldiği zaman onların elinde incil, bizim elimizde topraklar vardı, şimdi ise onların elinde topraklar ,bizim ellerimizde inciller var.)

Yorumu gönderen: gürhan özcan, 27.04.2010, 16:17 (UTC):
İNCİL TEVRAT, ZEBUR VE KURANIN ANA DİLİNDE yaratıcının BİLDİRDİĞİ ADI ALLAH TIR. ne cürretle allahın adına varıncaya kadar değişmiş dinleri savunuyorsunuz.

Yorumu gönderen: Akhenaton, 16.01.2010, 22:21 (UTC):
IP, lütfen karşınızdaki insanın inancına da fikir hürriyetine de saygı gösterin! İsteyen istediği fikre inanır ve istediği yorumu SAYGI kuralları içerisinde belirtir. Bugün yazdığınız şu mesajlara baktım da; hepsi de SAYGISIZ, başka fikirlere zerre kadar tahammülü olmayan, herkes benim gibi inansın'cı ve dolayısıyla da bu sitede İSTENMEYEN ZİYARETÇİ YORUMU tipi! Ya IP kelimesine AY ekleyip EDEBİ, AYIP'ı öğrenin ya da susun ki;...

Yorumu gönderen: IP sizde var, 16.01.2010, 20:51 (UTC):
CONAN derbarbar efendi, şüphesiz herkes saçmalamakta hürdür. Ancak karşısında ki ni aptal yerine koyup saçmaladın mı işin rengi değişir. Birileri dur bakalım der. Doğal olarak bu toplumda da senin bu görüşlerine iştirak edecek zeka düzeyi sana eş kişiler olabilir. Ama ınan ki oldukça azdır. Yani müslüman mahallesin de salyangoz satılmasına, sonradan düzmece İncile kendi Kitabını eş kabul etmeye büyük çoğunluk hadi canım sende der diyecektir vede demiştir. Bırak bu misyoner palavralarını kardeşim yemezler. sen bunları incil arasına 100$ verip kandırdığın kişilere anlatırsın seni dinlerler de. ama onlarda parayı aldıktan sonra zaten sana gülecektir. dört alakasız incilden biz hangi incili kardeş kabul edecez. aydınlatırsan sevinirim. Üstelik kaldı ki hepsi vahy değil esinlenerek kaleme alınmış kul yazımı. Benim Kur'an ım vahy ile gelmiş bu nasıl kardeşlik ola ki.

Yorumu gönderen: İng.CONAN derbarbar , 17.07.2009, 13:01 (UTC):
Önce saygı ve selamlarımla sizlere gönül bahçemi açıyorum.Dinler arası diyoloğun en üstün savunuculuğunu yapanlar ve bunun insanlığın barış ve huzurunun yolu olduğuna inananlar bizleriz.Bakın,çok kısa bir anket yapılsın.Dinler arası diyoloğun ,medeniyetler buluşması,Dinler bahçesi ve büyük orta doğu projesinin faydalı olup olmayacağı konusunda.Sizlere acizane fikrimi söyleyeyim, %90. Nedenmi? Bakın öncelikle bu düşünçelere bırakın düşünelim demeyi,lütfen hizmette önce bizler varız denilmiştir.Akılcıl ve barışcıl olan her fikrin arkasında yürünür.Bakın doğu dünyasında tarihten bu yana kendilerine hizmet etmek isteyen ,Thomas Edward Lawrens gibi.O da Arabistan da Cidde de imamlık yaptı.Hepimiz için çalıştı.Bakın sayın Barrack Obama nın orta doğu için yaptığı barış dolu gezilerine hep bizler için.Cemaleddin Afganilerden tutunda bir zamanlar Mekke emiri Şerif Hüseyin Ali ler.Tabiki doğru emeller uğruna çalışmışlardır. Nicelerinin hizmetleri verimli sonuçlar getirmiştir.Onlar halen Arab ülkerinde hayırla anılmaktadırlar.Bugünün barış dolu kardeşliğinde, onların emeği unutulmamalı.Asırlar önce düşünülüp çalışmalar yapılmış.Bu çalışmalarda 21yy içerisinde meyveleri toplandığında hayır ile yaad adilecek. Yapmayın lütfen sevmekden sarılmaktan, barıştan ne zarar gelir.Artık ne dedik, tüm dinler bir araya gelip diyolog içine girip,amentüdeki ittifakımızı pekiştirmeliyiz.Senin dinin batıl benimki üstün düşüncelerinden vazgeçip benzerliklerde buluşmalıyız.Tanrı inancı olduğu sürece hepimiz aynı yerde buluşacağız.O zaman kavgalar bitecek ve hepimiz kardeş olacağız.Amaç dünyaya barış ve kardeşlik tohumlarını serpmektir.Bu sebeple ellerimizi Tanrıya açıp,hiç bir birine benzemediğini zannettiğimiz ve ayrı olan sağ ve sol ellerimizin beş parmağının ortak noktalarını düşünerek,parmakları birbirleri ile buluşturup dua etmeliyiz.İşte dinler arası diyoloğun kardeşlik bağı.Benzerliklerde buluşursak barış ve mutluluğu buluruz.Bu sebeble dinler arası diyoloğa, dinler bahçesine ve büyük orta doğu barış projesine önem vermeliyiz. Gözlerinizi kapatıp tüm kalbi duygularınızla ellerinizi bize uzatın. Gözlerinizi açtığınızda ellerinizde kutsal kitabı, ayaklarınızın altında barış dolu kutsal toprakları bulacağınızı vaad ediyoruz.Hepinizi Tanrıya emanet ediyoruz.

Yorumu gönderen: CONAN derbarbar, 04.07.2009, 12:41 (UTC):
Bilindiği gibi Dünya üzerinde kavgalar ve savaşlar yer almaktadır. Kardeş kardeşi boğazlamakta ve barış yok olmaktadır. Eksikliğimiz birbirimizi sevmekten geçer.Hiç bir din, mehzep, fikir ve düşünce bağnazlığına düşmeden el ele vermek.Bu sebeble tüm dünyada ilgi ile takip edilen dinler arası diyolog,dinler bahçesi,medeniyetler buluşması ve büyük ortadoğu projesine önem vermeliyiz. Bunlara sarılırsak ne sen ne ben kavgası olmayacak.Hepimiz birbirimize kardeş gözü ile bakacağız. Barış dolu insanlık için ileride büyük insanlık toprakları olacak ve herkes birbiri ile kardeş gibi yaşayacak. Bakın sayın Barrack Obama nın orta doğu için yaptığı barış dolu gezilerine hep bizler için. Tarıhte olduğu gibi bu insanların kıymetini bilmemizdir. Hem onlar din farkı gözetmeden özellikle İslam a daha yakın olmaları bu bölgelere barış tohumları atacaklarının garantisidir. Bizler sadece ellerimizi uzatıp, gözlerimizi kapatmalıyız. Gözlerimizi açtığımızda ellerimizde kutsal kitabı ve ayaklarımızın altında barış dolu kardeşlik içeren toprakları bulacağız.sizleri Tanrıya emanet ediyor ,büyük orta doğu barış projesine sarılmanızı istiyoruz.

Yorumu gönderen: CONAN derbarbar, 30.06.2009, 22:13 (UTC):
Artık 21.yy da yaşayan millet ler olarak tek tanrıya inanan insanların belli bir ortak noktada toplanıp kardeş ve barış içinde yaşamayı bilmeliyiz.Düşünün ki İslamda tanrıya inanmakla iman etmiş oluyorsunuz. Kitaplarına,meleklerine ,peygamberlere ve ahirete. Bizlerde bunlarda var. O zaman neden kavga ediyoruz? Bizler hepimiz kardeşiz ve Cennet çok geniş hepimiz orada buluşacağız. Ne siz ne biz düşüncesi olmasın . Kavga ve savaş olmasın.İşte diyoloğa karşı gelenler bunları anlamıyor. Bizlerde kendi aramızda ibadet farklılıkları var, lakin hepimizde cennette olacağız.Hangi din gibi yaşarsanız yaşayın tek ki tanrı inancı olsun cennete gireceğiz. Bizlere ve Türk medyasına rica ediyoruz bu diyoloğu acilen her kesime ulaştırmada dahada gayretli olmalıyız.Tanrı F.Gülen gibi barış ve sevgi dolu hoca efendiyi başımızdan eksik etmesin. Bizlere inanmayanlar öteki dünyada sayın hoca efendi ile aynı yerde olduğumuzu gördüklerinde çok ama çok kıskanacaklar.
İsteyen istediği dini yaşasın. Okullarda her din anlatılsın hangisi kimin hoşuna gidiyorsa onu seçsin.kolayı var zor olanı var. Fakat buluştuğumuz tek nokta Tanrıya iman.Bence sayın Hoca efendiye içinde bulunduğumuz yüzyılın barış ve onur ödülü verilmeli. Bu sayede hiç kimse benim babam senin babanı döver demeden yaşayacak.Hepside hak ve aynı doğrultuda olduğunu ancak diyalog sayesinde dünyaya öğrete biliriz.Bugüne kadar savaşlar hep dinler meselesinden çıkmadımı?Fakat bu sayede herkes kardeş olacak ve kimse kimseyi düşman bellemeyecek.Sayın hocamızın dünyanın her yerinde okulları olduğunu biliyoruz.İnanıyoruz ve diliyoruz bu okullarda bu kardeşlikten bahsediliyor ve tüm insanlığa güzel mesajlar veriliyor.Tanrı sizleri daha güçlendirsin. AMEN

Yorumu gönderen: CONAN derbarbar , 25.06.2009, 16:28 (UTC):
Bizler sizler ayrılıkları hep kavgaları getirmiştir.Benim dinim haklı seninki yanlış sanki benim babam senin babanı döver gibi tefrikalara yol açmıştır.Görmüyormusunuz dünyada hep savaşlar dinler arasında çıkmıştır.Bizler efendi hazletlerinin dediği gibi amentü içindeki benzerliklerde buluşup elele vermeliyiz. Kardeşliği pekiştirip yanyana gelmeliyiz.Cennet büyük ve hepimizide alır. Hangi dini yaşarsanız yaşayın hepimiz aynı yerde buluşacağız. Önemli olan sen ben kavgası olmasın. Ben senin dinin gibi yaşayayım veya sen benimki gibi ne fark var hiç . Tüm dinler okullarda daha teferruatlı anlatılsın.İsteyen istediği dini seçsin.Dinler bahçesi güller gibi koksun. isteyen hangi çiçeği koklarsa koklasın. Lütfen hepside mis gibi kokmazmı. Yapmayın lütfen sevmekden sarılmaktan ne zarar gelir.Bu sebeble dinler arası diyoloğa, dinler bahçesine ve büyük orta doğu barış projesine önem vermeliyiz. Gözlerinizi kapatıp tüm kalbi duygularınızla ellerinizi bize uzatın. Gözlerinizi açtığınızda ellerinizde kutsal kitabı, ayaklarınızın altında barış dolu kutsal toprakları bulacağınızı vaad ediyoruz.Hepinizi Tanrıya emanet ediyoruz.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56464926 ziyaretçi (143893009 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)