Dioskur'lar
 
Dioskur, Dioskurlar, Dioskur'lar, Dioscur, Dioscurs, Castor, Klytaimestra

Dioskurlar

Kelime anlamı, "Zeus'un delikanlıları'dır. Bu isim Leda'nın oğulları Kastor ile Polydeukes'e verilir. Leda'ya aşık olan Zeus, kadına bir kuğu şeklinde yanaşmış; Leda, aynı gece kocası Tyndaros'la da yatmıştır. Leda, daha sonra bir yumurta yumurtlamış ve bu yumurtadan iki çift (ikiz) çocuk çıkmıştır.

Çocuklardan Helena ile Polydeukes, Zeus'a; Kastor'la Klytaimestra, Tyndaros'a aittir. Zeus'un oğlu ile Tyndaros'un oğlu birbirinden hiç ayrılmamış, kardeşlik ve dostluğun simgesi olmuşlardır. Dioskurlar, pek çok efsanede omuz omza çarpışan kahramanlar olarak geçer. Ancak daha önce başlarına gelen talihsiz bir oyunda öldükleri için Troya Savaşı'na katılamamışlardır. Avrupalı ressamlara sık sık konu olan bu trajik olay, şöyledir; Dioskurlar, Likyalı kahraman Leukippos'un iki kızına aşık olup, kızları (Phoibe ve Hilaria) kaçırırlar. Ancak kızların nişanlıları (aynı zamanda amca oğulları), peşlerine düşerler. Çıkan kavgada Kastor, ölür; ölümsüz olan Polydeukes ise kurtulur. Tanrı Zeus, birbirini seven bu iki kardeşi ayırmamak için onları gökyüzüne, yıldızların arasına yerleştirir. Dioskurlar, aynı zamanda ikizler burcunun temsilcisidir

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911339 ziyaretçi (142446617 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)