Dr Chujiro Hayashi
 
Chujiro Hayashi

Dr Chujiro Hayashi

Dr Hayashi Mikao Usui'den Reiki Master eğitimini yaklaşık 1925'te 47 yaşında iken aldı. Onun Usui'nin daha az deneyimli olan Master öğrencilerinden biri olduğu görülüyor, Usui ile birlikte sadece 6 – 9 ay çalışmış olabilir ve Masterliğini Usui yerine 'Gakkai'den almış olabilir. Gakkai'nin orijinal üyelerinden biri idi, İmparatorluğa ait diğer subayların katılması nedeni ile olan değişikliklerden dolayı sonra ayrıldı. Dr. Hayashi'nin öğrenmiş olduğu şeyleri inançla aktarmak istediği görülüyor, onun askeri ve tıp özgeçmişinin onu Reiki'nin öğretimi ve uygulanmasına daha yapısal yaklaşmaya götürdüğü görülüyor. O, sembollerin kullanılmasını içeren daha komplike bir uyumlama işlemi kullanıyordu, onun eğitim kursları belli sayıda günlerde veriliyordu ve o kliniğinde çoklu uygulayıcıları tarafından kullanılabilen el pozisyonları geliştirdi. Dr. Hayashi verilen tedavilerin ayrıntılı kayıtlarını tutardı ve bu bilgileri değişik hastalıklar için "standart" el pozisyonları yaratmak için kullandı, sonunda bu Gakkai'nin öğrencilerine verilen eğitim el kitabı olarak yayınlandı. (Usui Reiki Hikkei).

Ancak, o hala el pozisyonlarını ortadan kaldırmak için ileri tarama ya da sezgisel teknikler kullanmaya muktedir olmalarını umuyordu. Hayashi kendi topluluğunu 1931'de kurdu, Hayashi Reiki Kenyu – kai adını verdi. Dr. Hayashi, Usui'nin kendisine öğrettiği sistemde bazı değişiklikler yaptığı için, sistemin ismini değiştirmişti. Bu onun için yapılması doğru olan bir şeydi : sadece eğer bir sistem değiştirilmeden aktarılırsa ismi aynı kalmalıydı.

Usui'nin yaklaşımının daha basit ve sezgisel olduğu görülüyor, öğrenciler düzenli haftalık eğitim seanslarında sonu – olmayan bağlantılar yapıyorlardı, burada spiritüel güçlenme alıyorlardı ve enerjinin ellerini yönlendirmesine izin vermeyi öğreniyorlardı. Dr. Hayashi İlk Dereceyi beş – günlük yapılandırılmış bir kursta öğretiyordu, günlük eğitim 90 dakika sürüyordu ve öğrenciler eğitim sırasında dört bölümde daha komplike uyumlamalar alıyordu. Dört sayısında önemli olan bir şey olmadığı, sadece birden fazla olduğu görülüyor.

Hawayo Takata Hawayo Takata 1900'de Hawaai'de Kauai adasında doğdu. Dr. Hayashi'nin kliniğine, daha sonra Reiki ile iyileştirilen birkaç ciddi tıbbi sorundan muzdarip olduğu için geldi, ancak tümörü, safra taşları ve apandisiti için Batı tıbbı tedavisi almaya niyetliydi. Hikaye şöyle devam eder, ameliyat masasında iken (ameliyat başlamadan hemen önce) Mrs. Takata “Ameliyat gerekli değil” diyen bir ses duyar. Sonra ameliyatı reddettiği ve doktoruna sağlığını düzeltmek için başka bir yol olup olmadığını sorduğu söylenir. Doktor, Dr. Hayashi'nin kliniğini önerir ve o tedavi almaya başlar.

Mrs. Takata Reiki'den oldukça kuşkuludur. Uygulayıcıların ellerinde çok fazla sıcaklık hisseder, bir çeşit elektrikli cihaz kullandıklarından emindir – belki de avuçlarında gizli olan küçük elektrikli ısıtıcılar! Uygulayıcıların Japon kimonolarının geniş kollarına bakar, tedavi masasının altına bakar, ama orada hiçbir şey yoktur. Sağlığı düzeldikçe kuşkuculuğu inanca dönüşür ve kendisi için Reiki öğrenmek istediğine karar verir.

Dr. Hayashi karısından başka bir kadına daha Reiki öğretmek ister (savaşa çağırılmayacak biri) ve Mrs. Takata çok ısrarlı olduğundan onu Master seviyesine eğitmeye karar verir, bu 1938'de gerçekleşir. Dr. Hayashi Batıda Reiki öğretmesi için Mrs. Takata'ya izin verir ve o bunu A.B.D.'de yapar. O, Dr. Hayashi'nin inisiye ettiği 13. ve olası olarak son Reiki Master idi ve 1970 ile 1980'de ölümü arasında Mrs. Takata 22 Reiki Masteri eğitti. Son zamanlara kadar, Batı dünyasındaki tüm Reiki uygulayıcıları Reiki'lerini bu bayandan aldılar ve onların "soy ağaçları" Mikao Usui, Dr. Hayashi ve Mrs. Takata'dan geliyor.

Orijinal yirmi – iki öğretmen Reiki geleneğini aktardılar ve Reiki Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Yeni Zelanda ve Avustralya vasıtası ile dünyanın çoğu yerine yayıldı. Dünyadaki Reiki Masterlerinin ve uygulayıcılarının sayısını tahmin etmek imkansızdır.

Ancak, İkinci Dünya Savaşından sonra, Pearl Harbour'un anısı hala herkesin aklında iken, Mrs. Takata için bir Japon şifa tekniğini A.B.D.'de öğretmek kolay olamazdı. Amerikan nüfusu Japonya ile bağlantılı herhangi bir şeye özel olarak ilgili değildi. Ayrıca, bugünlerde insanlar sürekli olarak dergilerde feng shui, tai chi ve diğer enerji kökenli teknikler, geleneksel Çin tıbbı, meridyenler, chi ve benzeri ve genel olarak alternatif tıp ile ilgili fikirlere maruz kalırken, o zamanlar Birleşik Devletler'de bu kavramlar başka bir gezegenden gelmiş gibi görülüyordu. Mrs. Takata tüm kültürünü aktarmaya çalıştı.

Bu nedenle, Batılılar tarafından kabul edilebilmesi için Hawayo Takata Hayashi'den öğrendiği Reiki'yi modifiye etti, basitleştirdi ve değiştirdi ve Reiki, Usui'den eğitim alan Dr. Hayashi tarafından zaten değiştirilmişti. Mrs. Takata sadece Reiki uygulamalarını değiştirmedi, ayrıca düşman Amerikan halkının daha çok kabul etmesini sağlamak için Reiki'nin öyküsü ile ilgili bir hikaye uydurma zorunluluğu hissetti. Tendai Budisti olan Mikao Usui, İsa'nın gerçekleştirdiği şifa mucizelerini açıklayan bir şifa sistemini keşfetmek için dünyayı dolaşan Hıristiyan dinbilimci Dr. Mikao Usui oldu. Böylece, Usui'nin bir Hıristiyan Doktor olduğu ve çeşitli üniversitelerde teoloji çalıştığı doğru değildir. Buna rağmen, son zamanlarda yayınlanan bir kitap dahil, Reiki kitaplarında bunlar tekrarlanır.

Bir Reiki "hikayesi" uydurduğu gibi, Mrs. Takata kendisi ve eğitim verdiği Masterler arasındaki farkı belirtmek için kendini Reiki'nin "Büyük Master'i olarak ilan etti. Bu, Mikao Usui tarafından tasavvur edilmemiş olan bir makam, pozisyon ya da unvan idi. Reiki bir insandan diğer bir insana bir armağan olarak aktarılabilen nazik ve güçlü bir şifa tekniğidir ve kişinin riayet/hürmet edeceği gurular ya da büyük masterler kavramı üzerine dayanmaz. Maalesef, Reiki topluluğunda bazı insanlar "Büyük Master Makamı" fikrine çok fazla bağlanmıştır.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56071398 ziyaretçi (142846181 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)