Dualar Kategorisindeki Kimi Suistimal Edici Yorumlar Hakkinda
 

Dualar Kategorisindeki Kimi Suistimal Edici Yorumlar Hakkında

Akhenaton

Dualar kategorisindeki arkadaşlardan, makalelerin altındaki ziyaretçi yorumları bölümüne yazılmış bazı art niyetli mesajlar konusunda dikkatli olmalarını ve her mesaja kanmamalarını rica ediyorum. (Bugün yapılan ve benim derhal sildiğim o cin çağırma duası yorumu gibi.)

Bilerek ya da bilmeyerek; insanlara "cin çağırma" duası ya da "cinleri aracı kılarak" terkip edilmiş dualar sunuyorlar. Eğer bunu bilerek yapan insanlar varsa, insanları aldattığı için sadece lanet okuyorum! Yok, o Arapça metnin içindeki anlamları ya da gönderdiği şeyin bir "cin çağırma" terkibi olduğunu bilmeden, iyi niyetle yapmışsa, sadece böyle bir duayı yorumlarında paylaşmadan, Arapça bilen arkadaşlardan bunun anlamlarını öğrenip öyle paylaşmanızı rica ediyorum. Çünkü sadece bir duanın Arapça olması demek, o duanın bir Müslüman'ın edebileceği bir dua demek değildir.

Bir Müslüman; her gün kıldığı beş vakit namazında dediği gibi; "İyyake nağbudu ve iyya kenestaîn"; yani Allah'ım, sadece sana ibadet eder, SADECE SENDEN YARDIM İSTERİZ diye dua eder. Araya ondan başka cinleri ya da bilmem hangi cin padişahını sokmaz. Nerden bileceksiniz, o ne olduğunu bilmediğiniz şey yüzünden size cinlerin musallat olmayacağı, ruhsal bunalımlar yaşamayacağınız?

Allah'tan başkasına dua etmek, dünkü cahiliye devrinin bugün de İslam'ın içine sokulmaya çalışılan ŞİRKE GÖTÜRÜCÜ, yani kişiyi imanından edici uygulamalardır. Hatırlarsınız, o dönemde cinlerin yönettiği Lat, Menat ve Uzza denilen putlara tapılıyordu ve her bir put, bir cinni simgeliyordu. O dönemin insanları, bunu yaparken de "Bizi Allah'a yaklaştırsın" diye o mantık dışı bahanelerini öne sürüyordu. (Bugün, aynı bahaneyi kendine medyum ya da hoca denilen insanların da kullanması ilginç bir tesadüf olsa gerek.)

Bu tür art niyetli mesajlar, saati saatine silinmektedir. Lütfen siz de her okuduğunuz bu tür yoruma bu dua İslam'da vardır diye inanıp bu tür suiistimal edici yorumlara rağbet göstermeyin. Dua edecekseniz, sadece Allah'a dua edin. İlla Arapça olması gerekmez ki. Sadece YÜREKTEN dua edin yeter. YÜREKTEN EDİLEN HER DUA, kanat olup göğe yükselir. CAN-I GÖNÜLDEN ve YÜREKTEN EDİLMEYEN edilmeyen her dua ise, isterse en sahih dua olsun, dudaklarınızdan çıktığında sanki donup yere düşer.

Akhenaton

Akhenaton'un Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: uffuuk, 19.08.2010, 10:27 (UTC):
haklısınız akheneton bilmeden okumak doğru değil tabi fakat 'onlar sadece cehenneme gireceklerden başkasını kandırabilecek değildi' ayeti bizi rahatlatıyor.

Yorumu gönderen: seda, 12.06.2010, 20:20 (UTC):
gerçekten de öyledir eger inanıp çok istersek ALLAH bu dualrımıza karşılık verirBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744612 ziyaretçi (144632772 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)