Duanin Kabul Olmasi Icin
 

Dunın Kabul Olması İin

Dunın kabl edilmesi iin bazı şartlar vardır. Dunın kabul edileceğinden şphe etmemeli, şartlarına riayet edilip edilmediğinden şphe etmelidir. Gereken şartlara riyet etmeden dunın kabul edilmesini beklemek, uygun olmaz. nce alışmak, sonra du dinin esası! Kabul edilir ancak, alışanın dusı! Dunın kabul edilmesi iin gereken şartlardan bir kısmı şyle:

1. Haram Lokmadan Sakınmalıdır!

Hdis-i şerflerde buyruldu ki:

“Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin 40 gn dusı kabul olmaz.” (Taberani)

Sa'd bin Ebi Vakkas dedi ki: "Y Reslullah, du buyur da, Allah-u tel, benim her dumı kabul etsin!" Peygamber Efendimiz, cevbında buyurdu ki:

“Dunızın kabul olması iin hell lokma yiyiniz! ok kimse vardır ki, yedikleri ve giydikleri haramdır. Sonra ellerini kaldırıp du ederler. Byle du, nasıl kabul olunur?” (Şir)

Yine buyurdu ki:

“Dunın kabul olması iin iki şey gerekir. Duyı ihls ile yapmalıdır. Yediği ve giydiği hellden olmalıdır. Mminin odasında, haramdan bir iplik varsa, bu odada yaptığı du kabul olmaz.” (Tergb's-Salt)

2. İtikadı (İnancı) Dzgn Olmalıdır!

Hdis-i şerfte, “Bidt ehlinin dusı ve ibadetleri kabul olmaz.” (İbn- Mce)

buyruldu. yet-i kerimenin, dunın tesir edebilmesi iin, okuyan ve okunan kimsenin buna inanması ve okuyanın itikadının dzgn olması, Allah rızası iin okuması, kul hakkından sakınması, haram yememesi ve karşılığında cret istememesi şarttır.

3. Uyanık Kalple ve Kabul Edileceğine İnanarak Du Etmelidir!

Hdis-i şerfte buyruldu ki:

“Allah-u telya, kabul edileceğine tam inanarak du ediniz! Biliniz ki, Allah-u tel, gfil bir kalp ile yapılan duyı kabul etmez.” (Şir)

4. "Dularım Niin Kabul Olmuyor" Dememelidir!

Hdis-i şerfte buyruldu ki:

“Allah-u tel, dunızı kabul eder. Du ettim, hl dum kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah'tan ok isteyiniz! nk kerem sahibinden istiyorsunuz.” (Buhr)

İstenilen şeyin olmaması, dunın kabul olmadığını gstermez. Onun iin duya devam etmelidir! Dunın kabulnn gecikmesinin başka sebepleri de vardır. Hdis-i şerfte buyruldu ki:

“Mmin du edince, Allah-u tel, Cebril'e, "Ben, onu seviyorum; isteğini hemen yerine getirme!" Facir, (gnahkr) du edince de "Ben, onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir" buyurur.” (İbni Neccar)

Şu halde, dunın kabulnn gecikmesi zararlı değildir.

5. Bela Gelmeden nce ok Du Etmelidir.

Hdis-i şerfte buyruldu ki:

“Sıkıntılı iken dusının kabul edilmesini isteyen, refah zamanında ok du etsin!” (Tirmizi)

Ebu İshaknden du istediler. Du etti. Dusının kabul edildiğini gren bir talebesi, “Efendim, bu duyı bana da ğretin, ihtiya hlinde ben de edeyim.”

dedi. Buyurdu ki:

“Dumın kabul edilmesinin sebebi, otuz yıldır kıldığım namazlar, ettiğim dular ve haram lokmadan sakınmamdır.”

6. Duya Hamd ve Salvatla Başlamalıdır.

Hdis-i şerfte buyruldu ki:

“Ey namaz kılan, acele ettin. Namaz kıldıktan sonra du ederken nce Allah-u telya layık olduğu şekilde hamdet, sonra bana salavat getir, sonra du et!” (Tirmiz)

7. Yalvararak Du Etmelidir.

Hdis-i şerfte buyruldu ki:

“Gafil olan kalp ile yapılan du, makbl değildir.” (Tirmizi)

Hz. Davud zamanında kuraklık oldu. Halk du etmek iin aralarından limi setiler. limlerden biri şyle du etti:

“Y Rabb, Kitbında kendimize zulmedenleri affetmemizi bildirdin. İşte biz, nefslerimize zulmettik. Senden af diliyoruz. Bizi affet!”

İkinci limin dusı da şyleydi:

“Ya Rabbi, Kitabında kleleri, azat etmemizi bildirdin. İşte biz kul olarak huzurundayız. Bizleri azat eyle!”

3. lim de şyle du etti:

“Ya Rabbi, Kitabında, kapımıza gelen saili kovmamamızı, yz evirmememizi bildirdin. İşte biz de sail olarak huzurundayız. Senden rahmet istiyoruz. Bizi boş evirme!”

Duları kabul olarak rahmet yağdı.

8. Sebeplere Yapışmadan İstemek, Kuru Bir Temennidir

Hdis-i şerfte buyruldu ki:

“alışmadan du eden, silahsız harbe giden gibidir.” (Deylemi)

9. Gnah İşlemeyen Dil İle Du Etmelidir

Peygamber Efendimiz, “Allah-u telya gnah işlemeyen dil ile du edin.”

buyurdu. Byle bir dilin nasıl bulunacağı sul edilince, “Birbirinize du edin! nk ne sen onun, ne de o senin dilinle gnah işlemiştir.”

buyurdu. (Tergb's-Salt)

10. İsm-i Azam ve Esma-i Hsna İle Du Etmelidir.

Du dinin direğidir.

“Allah-u tel indinde dudan daha şerefli bir şey yoktur.”

ve

“Dşmandan kurtulmak, bol rızka kavuşmak iin du edin! nk du, mminin silahıdır.”

hdis-i şerfleri dunın nemini aıka bildirmektedir. Allah-u teldan bir şey istememek ise ok ktdr. Hdis-i şerfte buyruldu ki:

“Allah-u tel, kendisinden bir şey istemeyene, du etmeyene gazap eder.” (Tirmizi)

Başka bir hdis-i şerfte, “Du, ibadettir.”

buyruldu. İbadeti terk etmek ise hi uygun değildir. Kurn-ı Kerm'de mealen buyruluyor ki:

“Bana du edin kabul edeyim. (Bana halis kalp ile du ederseniz kabul ederim.) Bana ibadet etmek istemeyenleri, zelil ve hakir eder, Cehenneme atarım.” (Mmin 60)

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: dilek, 15.04.2019, 13:05 (UTC):
allahım artık lütfen hayatım değişssin çok istiyorum hiç mutlu değilim kabim param parça napacağımı şaşırdım etmediğim dua kalmadı içimdekileri sen biliyorsun yüreğim alev alev iki sene sonra gene ne olacak bilmiyorum isyan noktasına geldim biliyorum

Yorumu gönderen: Mutsuz kiz, 14.05.2017, 15:24 (UTC):
Cok mutsuzum kalbim cok kirik yasama istegim azaldi canim cok yaniyor mutlu olmak sevinmek istiyorum kalbimin her zerresince dua ediyorum Rabbim nolur yardim et senden baska siginagim yokki sen ne cektigimi gorensin duyansin nolursun dualarimi kabul buyur beni bu sikintidan uzuntuden kurtar cok caresizim sanki bir denizde boguluyorum ve beni kurtaracak bir ele ihtiyacim var dayanacak gucum sabrim takatim kalmadi hayal kurmaktan bile yoruldum tek dayanagim sensin senden baska kimsem yok nolursun bana yardim et yasadigim herseyin sahidi sensin yalvaririm bana yardim et kimseye muhtac etme nolur yardim et lutfen aci bana ya hannan ya mennan ya mucib ya rahman ya rahim beni bu istiraptan acidan kurtar

Yorumu gönderen: dilek, 09.03.2017, 13:49 (UTC):
Arkadaşlar ALLAH her mümin kardeşimizin yardımcısı ve yanıda olsun Benim derdim de sıkıntımda çok büyük Rabbim hiç birimizi evlatlarıyla sınamasın Allah bizlere Evlatlarımızdan hayır göstersin sizden istegim bana evladım için duva etmeniz rabbim hiç birimizi kapısından boş çevirmesin AMİN.

Yorumu gönderen: Mfd, 09.11.2016, 14:39 (UTC):
YUCE RABBIM OKADAR BUYUKKI ONA INANALIM HER CANLIDAN ZARAR GELIR AMA O ASLA ZARAR VERMEZ BEN COK SIKINTIDAYIM AMA ALLAHIM HERZAMAN BIR KAPI NASIP ETTI YUCE MEVLA BIZLERI SEVDIGI KULLARINDAN EYLESIN SESINI SEVDIGI KULLARINDAN EYLESIN RABBIM BIZLERI VE BURDA DERDINI ANLATAN VEYA ANLATAMAYANLARIN BUTUN SIKINTISINI GIDERIP HELALINDEN RIZIKLAR NASIPLER VERSIN YANLIS DUSUNUP SEYTANA UYDURMASIN...AMIN

Yorumu gönderen: fatıma, 20.10.2016, 09:29 (UTC):
Ben de cok darda sıkıntıdayım anlatlam kimse inanmaz dua istiyorum allah her kulun duasini kabul etsin aminnnnn.

Yorumu gönderen: HilalŞahin, 10.05.2016, 10:47 (UTC):
yüce Allah hepimizin gönlüne göre versin AMİNN

Yorumu gönderen: adem, 09.04.2015, 09:34 (UTC):
Allah teala hepimizin maddi ve manevi yardımcısı olsun kardeşlerim banada dualarınızda yer vermeyi unutmayın ...

Yorumu gönderen: RIDVAN, 21.03.2015, 09:15 (UTC):
Arkadaslar benim icin de dua edin ALLAH YAR VE YARDİMCİMİZ OLSUN

Yorumu gönderen: kırık kalp, 10.12.2014, 16:55 (UTC):
çok sıkıntıdayım.elimi neye atsam kuruyor.hayatım çok monoton.yaşama isteğim kalmadı.çok dua ediyorum.fakat hiçbir duam kabul olmuyor.dua etme isteği içimde azaldı.napmalıyım??

Yorumu gönderen: gamze, 06.07.2014, 17:09 (UTC):
Arkadaşlar banada dua edin Allah sizden razı olsun çok zor sıkışık durumdayım ne olur eksik etmeyin dualarınızı.

Yorumu gönderen: husniye, 04.12.2010, 03:58 (UTC):
harika dua yapicam allah hepimizin duasini kabul etsin amin.

Yorumu gönderen: nesli, 29.10.2010, 14:50 (UTC):
allah dualarımızı kabul etsin allah razı olsun kabul olmayacak duadan rabbime sıgınırım allah hayırlısından herkesin gonlune gore versin amin

Yorumu gönderen: üzgün, 03.10.2010, 19:41 (UTC):
son cümleye dikkat et sevgili h49 /Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir/ başkalarının günahlarını biz işlememiş olduğumuz için onlara yaptığımız duaların kabulunü anlatıyor yani ben onun isteğinin kabulunde onun günahlarını taşımadığım için ettiğim dua kabul oluyor aynı zamandada onu düşündüğümüz için sevap işlemiş oluyoruz

Yorumu gönderen: Arzu, 02.10.2010, 19:38 (UTC):
ALLAH duaları kabul olan kullarında eylesin hpimizi inşallah

Yorumu gönderen: h49, 12.09.2010, 01:21 (UTC):
Yukarıda duaların kabul olması için günah işlemeyen bir dilin olması gerektiğinden söz edilmiştir. Ancak her insan günahların en büyüğünü gıymetle yani dil ile işler. O halde kimin duası kabul olacak ki

Yorumu gönderen: AYŞE TOSBAT, 05.06.2010, 04:28 (UTC):
bİLGİLERİNİZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN....Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56439951 ziyaretçi (143813200 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)