Dur Hasan Efsanesi (Manisa)
 
Durhasan Köyü

Dur Hasan Efsanesi

Yöre: Manisa

Bölge, Saruhanoğulları yönetimindeyken, günümüzdeki Durhasan Köyü ve köyün kuruluşuna ilişkin şu efsane anlatılır:

Yörede Hasan adında ermiş bir kişi yaşamaktadır. Saruhan Beyi, ermişin ününü duyar, asker göndererek onu çağırtır. Ermiş, askerlerin geleceğini önceden görür. Onlar için küçük bir tencere yemek yapar. Ermiş, gelen askerleri bir tencere yemekle bir güzel doyurur. Atların önüne koyduğu bir tutam ot da bütün atları doyurur.

Askerler, şaşırır; fakat bir şey demezler. Ermişle beraber yola koyulurlar. Ermiş, yayan gitmektedir. Askerler, yolda, bir küçük tencere yemek ve bir tutam otla kendilerini ve atlarını doyurmasının gizemini öğrenmek isterler. Ermiş, hiç ses etmez. Askerler, o denli sıkıştırır ve bunaltırlar ki, sonunda orada bir taşın üstüne at biner gibi oturur ve uçmaya başlar. Askerler, ardından;

"Dur Hasan, dur!"

diye bağırırlar. Ermiş, döner ve taşı durdurur. Askerlerin komutanı:

"Biz, senin ne olduğunu gördük. Şimdi de sen bizim ne olduğumuzu gör."

der. Oradaki büyük bir kayayı kılıcıyla ikiye böler. Ermiş de yumruğunu kayaya dayar ve bastırır. Kaya, hamur gibi oyulur. Komutan, ermişin önünde diz çöker, bağışlanmasını diler. Fakat ermiş, açıkça keramet gösterdiği, kerameti açık ettiği için oracıkta ölür. Ermişin öldüğü yere Durhasan Köyü kurulur.

İnanışa göre, at gibi taş, komutanın kestiği, ermişin oyduğu kaya, günümüzde de yan yana durmaktadır. Ermişin bindiği taşta baldır ve topuk izleri vardır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56072191 ziyaretçi (142848095 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)