Durdurun Dünyayi Inecek Var
 
Dünya, World

Durdurun Dünyayı İnecek Var

Bircan M.

Kaçınız biletiniz dünyaya kesildikten sonra kendi isteğiniz ile geri dönebildiniz? Hiçbiriniz tabiî ki. Ne bu dünyaya gelirken bizler karar verebiliriz; ne de giderken. Her şeyi zaten bizim için yaratan mükemmel bir şekilde programlayan bir güç var. O halde neden çoğumuz, küçük tanrıcıklar rollerine bürünür de dünyayı biz yaratmışız gibi hükmetmeye çalışırız?

İyi olaylar, Allah'tan, kötü olaylar kuldan mı gerçekten. Hiç sanmıyorum. Kaderimiz dışında yaşadığımız her şey, kendi seçimlerimizden ibaret. Aklı veren Rab, onu nasıl kullanmanız gerektiğini bizlere bırakmış, adına da mantık denmiş.

Bu dünyaya geliş nedenlerimiz, işte o çok sorduğumuz sorunun içinde: "Neden?" Bazen "neden?" diye sorduğumuz soruların cevaplarını yıllar sonra alırız. Anlam veremediğimiz isteğimiz dışında gelişen olaylar bizlere cevaplarını yıllar sonra verebiliyorlar.

Hayatımızda ne çok "neden?" var. Neden istediklerim olmuyor? Neden benim bir evim yok? Neden benim iyi bir işim yok? Neden bu dünyaya geldim? Neden, neden, neden??? Peki hayatımız, hep bir neden aramakla mı geçecek dersiniz? Bir nedenden dolayı hepimiz bu dünyaya geliyoruz. Herkesin bir misyonu ve gerçekleştirmesi gereken bir yaşam yolu var. Herbirimiz, birbirimize bir görev ile bağlıyız. Zaten deneyimlerimiz ve çektiğimiz sıkıntılar, bizim bu nedenleri bulmamızdaki en büyük etken değil mi?

Eğer bir parça fark edip başkaları ile uğraşacağımıza kendimizi tanımaya çalışsak, her yaşananın merkezinin kendi benliğimizde olduğunu keşfedebiliriz.

Bir de "keşke'ler var hayatımızda. Ben, hâlâ çözemedim; kişiler, "keşkelerin'den neden çekinirler?! Sanki kötü bir şeymiş gibi, "Benim keşkem yok." der durur. Ben, keşkelerimize o kadar kötü gözle bakmıyorum. Eğer yaşamımızda keşkelerimiz yoksa, mükemmel bir yaşam sürüyoruz demektir ki bu da mümkün değil.

Eğer geçmişimize baktığımızda; "Keşke o zaman şu olayı gerçekleştirmeseydim." diyebiliyorsak, demek ki "o keşke'den bir şeyler öğrenmişiz demektir. Tabiî ki önemli olan, çok fazla olmaması. Bu yüzden, "Ne kadar çok keşken varsa, o kadar çok hata yapmışsın demektir." derler. Hata yapmadan da nasıl doğrular öğrenilebiliyorsa. Her ne olursa olsun kişi, hem kötü yanını hem iyi yanını; hem iyi deneyimlerini, hem de kötü deneyimlerini fark edip kendini tanıma yoluna gitmeli. Bu şekilde zamanla keşkelerimizden kurtulmakta zararlı bir şey değildir nasıl olsa.

"İyi ki'lerimiz, dünya yolculuğunda hayatımızın küçük molaları. Hem dinlenmemizi, hem de az bir parça huzur bulmamızı sağlar. "İyi ki'lerimiz, bizlerin iyi yaptığı eylemlerin onaylanması demek. Biraz karar var içinde "iyi ki'lerimizin. İyi ki yaptım derken yaşadıklarımızdan hiç pişmanlık duymadığımızı gösterir ki bu gerçekten çok güzel bir duygu.

Hayatımızda çıktığımız bu yolculukta bulunduğumuz süre içinde en çok "neden?"ler mi biriktirmeli en çok "keşke'lerimiz mi olmalı yoksa "iyi ki'lerimiz mi? Artık buna da sizler karar verin.

Bir şekilde biletimiz, dünyaya kesildi. Buraya kadar güzel. Amaaaa. İstesek de istemesek de, bu dünyada rahat olsak da olmasak da, her şeyin bir sonu olduğu gibi bu yolculuğunda bir sonu olacak elbet ve eninde sonunda bir anons duyacağız:

"SON DURAK. ARTIK İNMEK İÇİN HAZIRLANABİLİRSİNİZ."

Bu dünyaya neden geldim. Keşke gelmeseydim. Yok, yok iyi ki gelmişim. Sizce hangisi?

Bircan. M,
05 Temmuz 2010, Pazartesi.

Bircan M.'nin Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: şakird, 09.07.2010, 19:31 (UTC):
KEŞKE,bu sözü kullanmayı sevmem ama hayatımda gerçekten kullanabileceğim bir çok yeri oldu bunu inkar edemem ama sonuçta bunların hepisinin bir nedeni var yani yaptığımız hataların ve çektiğimiz sıkıntıların misal ben polislik için çabalayıp duruyorum ama asıl konu polisliğin benim için hayırlı olup olmaması ben kazanamazsam keşke kazansamydım diyebilirim ama bunun yerine hayırlısı buymuşda diyebilirim

Yorumu gönderen: kemal sadıktug, 05.07.2010, 20:07 (UTC):
bismillahirrahmanirahim.ve ben insanları ve cinleri(başka bişey için değil)beni tanısınlar ve kul olsunlar diye yarattım..(Ve mâ halaktul cinne vel inse illâ li ya'budûn(ya'budûni)zariyat 56.ayeti kerime Zaten bu ayetle amel edersen keşkelerin olmaz burada kuranıkerimin allahın nuruyla kutsandıgını görmek şansımızda dogmuş oluyor rehber kuranıkerim hedef keşkesiz yaşam inşallahBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990126 ziyaretçi (134775705 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler