Ebabil Kuslari
 
kuş, kuşlar, birds, bird

Ebabil Kuşları

Selma D.

O yolculuk, hayatımda yaptığım en uzun yolculuk. Hiçbir yolculuğa benzemiyor. Ne yollar bitiyor, ne de zaman çabuk geçiyor.

Sonunda çok istediğim o yere varıyorum. Bir an için kalbim, duracak gibi. O an Kâbe'den sonra ilk dikkatimi çeken, ebâbil kuşları oluyor. Allah'ım, o ne muhteşem bir düzen. Bana hemen Mevlânâ'daki semâzenleri hatırlatıyor. Dönüyor, dönüyor, sadece dönüyorlar. Sanki bedenleri orada; ama rûhları değil.

Orası, tıpkı bir mahşer yeri. Yüzler, bembeyaz ölü gibi. O güneşin kızgın sıcağına rağmen sadece gözler Kâbe'de ve dönüyorlar sessizce. Akşam olduğunun bile farkında değilim. Zaman, durmuş sanki o gece.

Bir ara, uykuya dalıyorum. Rüyâmda Kâbe'yi görüyorum. Kâbe'nin önünde beyaz elbiseli insanlar, ellerini göbeklerinin üzerine bağlamışlar. Ben de aralarındayım. Kâbe, bize secde ediyor. Altınoluk'tan Peygamber Efendimiz'in (sav) sürmesi akıyor. Uyanıyorum. O muhteşemlik, hiç gitmiyor gözümün önünden. Ertesi gün, bütün gün ve gece, sadece ebâbil kuşlarını seyrediyorum. Hayran kalıyorum onlara. Hiç yorulmadan, usanmadan, nasıl dönüyorlar öyle?! O an düşündüğüm tek şey, Yaradan'ın bu kadar muhteşem şeyleri nasıl bir araya getirdiği. O'na misafir olduğum için seviniyor ve teşekkür ediyorum.

Orada durduğum sürece, ben de döndüm ebâbil kuşlarıyla birlikte. Yüzüm Kâbe'de günahlarımızı düşündüm ve dua ettim sessizce.

Son gece, veda ettim Kâbe'ye ve ebâbil kuşlarına. Tatlı bir yorgunluğa düşmüşüm. İçim geçer gibi olmuş. Yine rüya görüyorum. Çok büyük bir kalabalık. İnsanlar, yaşlı bir kadını eziyorlar. Ben, bağırıyorum: "Siz, nasıl Müslümansınız! Görmüyor musunuz, kadını ezdiniz! Böyle ibadet olmaz!" diyorum. Orada görevli bir asker, bana dönüyor ve üç kere, "Nerede olursan ol, yüzünü Kâbe'ye dön!" diyor ve ben uyanıyorum.

Şu an, evimdeyim. Ama aklım, hep orada. Gözlerimi kapıyorum ve sürekli ebâbil kuşlarıyla birlikte ben de dönüyorum.

Selma. D,
17 Ağustos 2010, Salı.

Selma Doğan'ın Diğer Yazıları


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990038 ziyaretçi (134775509 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler