Ebced Hesaplama Makinesi
 

Ebced Hesaplama Makinesi

Programcı: Mehmet Akif Ardıç (Akhenaton)

Kategori: Download Köşesi

Ebced Hesaplama Makinesi, şahsım tarafından yazılan “Ebced Hesap Makinesi” serisinin download edilebilir ve son sürümüdür. Programın amacı, ortak sayı sistemlerine sahip olan Osmanlıca, Arapça, İbranice ve Yunanca için sanal klavye hazırlamak, bu klavye ile yazmak, yazılan harflerin ebced değerlerini bulmaktır.

Bu yazılımın bütün hakları, şahsım Mehmet Akif Ardıç'a aittir ve ücretsizdir. Bir web sayfasına entegre edilmemek kaydıyla kişisel bilgisayarlarda ve eğitim kurumlarında serbestçe kullanılabilir.

Osmanlıca Çeviri Aracı
Ebced Hesaplama Makinesi ekran görüntüsü.

Neler Yeni?

  1. Osmanlıca ve İbranice sanal klavyelerine ek olarak Yunanca sanal klavye eklendi.

  2. “Kayıtlı Arapça İsimler” aracı yenilendi. Yeni bir fonksiyon olarak birden fazla isimden oluşan kişi adları için kombinasyon önerileri sunma özelliği eklendi.

  3. Müenneslik/Dişilik belirten kelime sonlarındaki yuvarlak he’leri (ـه) müenneslik “te”sine (ـة) çevirme, yani (ت) harfi olarak hesaplama seçeneği eklendi.

Uyarı: müenneslik “te”sine (ـة) çevirme seçeneği, sadece Arapçadan türemiş hanım adlarının hesaplanmasında aktif hale getirilmelidir. Aksi halde yanlış sonuçlar elde edilebilir.

Söz gelimi, Türkiye'de “Fatma” olarak kullanılan “Fâtıma” isminin Arapça yazımı aslında فاطمة şeklindedir. Fakat yaygın bir kullanım olarak sondaki bu “yuvarlak te” ( ة ) yerine ( ه ) olarak yazılır. Yani فاطمة değil فاطمه olarak yazılır.

Yukardaki her iki yazım da doğrudur. Sorun yazımda değil harflerin hesaplanmasındadır. Bu yüzden eğer Arapça kökenli bir kadın ismi hesaplıyorsanız ve bu ismin sonu (ـه) ile bitiyorsa, müenneslik “te”sine (ـة) çevirme seçeneği aktif olmalıdır ya da sanal klavye yardımıyla sondaki (ـه) harfi silinip yerine (ـة) harfi yazılmalıdır. Her iki durumda da doğru hesaplamayı yapacaktır..

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ilham, 25.11.2022, 19:14 (UTC):
Benim adimin ebced degeri kac

Yorumu gönderen: GÜLSEVEN, 28.10.2022, 06:30 (UTC):
İSMİMİ EKLERMİSİNİZBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744628 ziyaretçi (144632802 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)