Ebced Nerelerde Kullanilir?
 

Ebced Nerelerde Kullanılır?

Çocuğa isim verilirken: Doğum tarihinin bir kelime ya da bir, iki isimle belirlenmesidir. Hangi isimler çocuğun doğduğu seneyi ebced hesabıyla verirse, o isimlerden biri çocuğa verilmiştir. Meselâ: H. 1311'de doğan çocuğa "Mahmud Bahtiyar", "Süleyman Hurşid", "Yusuf Mazhari', "Ömer Rıza" ve "Recep Servet" gibi isimlerden biri verilebilir. Çünkü bunların her biri 1311 etmektedir.

Kitap ve Makalelerde: Eskiden kitapların önsöz, giriş, takdim sayfaları ile numara almayan sayfalar hep ebced alfabesine göre numaralandırılmıştır. Kitapların ay ve sene kayıtları, yazı bölümleri ve madde başlıkları hep ebced düzenine göre tanzim edilmiştir.

Resmi devlet kayıtlarında: Devlet arşivlerinde yer alan birçok resmî belgeler, tutanaklar, fezleke ve mazbatalar, tarihler başta olmak üzere vak'anüvis kayıtları, vakıf kayıtları ile sayım ve envanter hesapları hep bu hesaba göre tanzim edilmiştir.

İlimlerde: Fizik, matematik, geometri ve astronomide sıkça kullanılmıştır. "Sa'fas" kelimesinin harfleri kullanılmıştır. Astronomide büyük rakamlar "ğayn" harfinin birkaç tekrarı ile de sağlanabilmiştir. Ebced hesabı, musikide de kullanılmıştır. Buna göre sesler ve perdeleri ebced alfabe düzeninden istifade edilerek oluşturulan bir "ebced notası" ile belirlenmiştir. Bu hesabın en çok kullanıldığı yerlerden biri hiç şüphesiz mimarlık tır. Özellikle Mimar Sinan, eserlerinde, boyutların modüler düzeninde çok sık kullanılmıştır. Temel İslâmî kavramlardan oluşan bu hususa birkaç misal verelim:

Süleymaniye'de zeminden kubbe üzengi seviyesi 45, kubbe alemi 66 arşın yüksekliktedir. Ebced'e göre "Âdem' 45, "Allah" lafzı da 66 etmektedir. Yine Selimiye'de de kubbeyi taşıyan 8 ayağın merkezlerinden geçen dairenin çapı 45 arşındır. Kubbe kenarı zeminden 45, minare alemi buradan itibaren 66 arşındır. Süleymaniye ve Selimiye'nin görünen silüetleri 92 arşındır ki, bu da "Muhammed" kelimesinin karşılığıdır.

Cifr ve Vefk ilimlerinde: Ebced hesabı ayrıca cifr, vefk gibi ilimlerde, astrolojide, define aramada da kullanılmıştır.

Tasavvuf ve Din ilimlerinde :Ebced hesabının tasavvuf ve din ilimlerinde kullanıldığına şahit olmaktayız. Özellikle "Kelime-i Tevhid" ya da "Esmâ-i Hüsn'a'dan bir ismin kaç aded zikr dileceği ebced tablosuna göre tayin edilir. Kurân tefsirlerinde ve hatta Kadir gecesinin tayininde de ebcedin kullanıldığını bilmekteyiz.

Tarih düşürmede: Ebced hesabının en fazla en fazla kullanıldığı yer hiç şüphesiz tarih düşürmedir. Bunun için o olayın tarihini verecek ustalıklı bir kelime ya da mısra söylenir ki, hesaplandığında o olayın tarihi ortaya çıkar. İşte "tarih düşürme sanatı" adı verilen bu sanat divan edebiyatı boyunca kullanılmış ve bütün kültür varlıklarımızın kitabelerinde yer almıştır.

Eski ve gelecek olayların tarihlerini bulmada: Özellikle Kurân-ı Kerîm ve hadislerden yapılan çalışmalarla geçmiş ve gelecek olaylara ait tahminler yapılmıştır. İstanbulun Fethinin "beldetun tayyibetun." cümlesinden çıkartılması gibi. Bediüzzaman said-i Nursi'nin Sikke-i Tasdik-i Ğaybi adlı eserinde bununla ilgili çok sayıda örnek bulunmaktadır.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: tülin, 09.01.2021, 14:20 (UTC):
adım tülin ama nufusta başka bir isim var. ablamın nüfüs cuzdanının babmna vermişler
şimde hesapta ne olacak?

Yorumu gönderen: banane, 07.12.2019, 16:17 (UTC):
yapılan açıklamayı okudum, ardında da ergen çocuk tarzında ki yorumları okudum,Allah yardımcınız olsun bunlara cevap verirken...

Yorumu gönderen: Sananee..D , 13.12.2010, 19:32 (UTC):
Aynen yha kuranla ilgili sorsam yazardım ama ben size başka birşey sordum verdiğiniz cevaba bakın ama yinede tşk etmiyorum ne yararınız oldukı bana ..D off off :( ama odevımı yapamıycam yazılım vardı sayenızde artık 0 almamıda beklemıyosunuzdur herhalde ..D

Yorumu gönderen: kansu, 21.11.2010, 13:47 (UTC):
teşşekür ederim çoook güzelmiş site hep bu siteyi kullanacağım

Yorumu gönderen: ümmü gülsüm, 31.10.2010, 11:49 (UTC):
aradığımı bulamdım

Yorumu gönderen: bu kadar mı merak ediyon sanane, 30.10.2010, 12:48 (UTC):
of buna ya ben ne sordum siz neyapıyonuz ya alem gider mersine siz gider tersine allah allah ya

Yorumu gönderen: seda, 14.10.2010, 06:36 (UTC):
istedigimi bulamadım

Yorumu gönderen: ceren, 21.09.2010, 12:54 (UTC):
sitede hiç bisi yyyyyyyoooook

Yorumu gönderen: münevver, 29.01.2010, 14:09 (UTC):
hiç yardımcı olamadınız bence daha güzel bilgiler paylaşın yinede tşkler

Yorumu gönderen: sanane, 05.10.2009, 13:57 (UTC):
ben bunu sormuyomBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56060238 ziyaretçi (142816836 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)