Einstein'in Izafiyet Teorisi ve Zamanda Yolculuk
 
Einstein, Zamanda Yolculuk, İzafiyet

Einstein'in İzafiyet Teorisi ve Zamanda Yolculuk

Çetin Bal

GEÇMİŞE YOLCULUK VAR!

Einstein, İzafiyet Teorisi'ni ortaya attığından bu yana, fizikçiler dünya üzerinde dört boyut bulunduğunu kabul ediyorlar. O zamana kadar bilinen ve kabul gören üç boyut olan uzunluk, yükseklik ve genişliğe ek olan diğer fiziksel boyut ise zaman olarak biliniyor. Matematiksel olarak da kabul gören 4. boyut, diğer üç boyuta eşit değer taşıyor. Ancak insanlar dünya üzerinde üç boyutta, her yönde hareket edebiliyorlar yani, yukarı ve aşağı, sola ve sağa, ileri ve geri. Ancak zamanda sadece ileri doğru hareket edebiliyorlar, zamanda geriye doğru hareket hiçbir zaman gerçekleşmiyor. Fakat fizik kanunlarında, zamanın geriye doğru hareket edemeyeceğini söyleyen bir kural mevcut değil. Zaten Einstein'in bu konuda ispatladığı hareket denklemi de zaman geriye döndürüldüğünde gayet iyi çalışıyor. Ancak henüz hiç kimse, zamanda geriye seyahat etmeyi başaramadı.

Zamanın iki yönlü ya da tek yolu bir yolculuk olup olmadığı konusu, Aziz Agustin'in "Zaman, geçici bir şey midir, yoksa her zaman mevcut olmuş mudur" sorusunu ortaya atmasından bu yana 1500 yıldır insanların kafasını kurcalamayı sürdürüyor. Bundan tam 100 yıl önce H.G.Wells,"The Time Machine/ Zaman Makinesi" adlı romanında bu konunun fizikçilere araştırılmasını önermişti. Mekanda (gerçekte mekan-zaman) istenen yönde yolculuk yapılabildiğine göre, "Acaba zaman içinde de istenen yönde seyahat edilebilir mi" problemi teorik fizikçilerin zihinlerini kurcalıyor.

İzafiyet Teorisi nedir?

Tam Türkçesi "Görecelik Teorisi" olan izafiyet teorisi üç bölüme ayrılır. Bir bölümü çeşitli hızlardaki aralar ya da maddelerde geçen zamanın, uzay-zaman içinde değişik konumlarda bulunan gözlemcilere göre "göreceli" olduğunu varsayan bir teoridir.

Ünlü fizikçi Einstein, sonlu ve eğrisel olduğunu düşündüğü evrenin dört boyutlu olduğunu, dördüncü boyutun zaman olduğunu ileri sürmüştü. Mesela ışık hızına yakın bir süratle giden bir uzay gemisini, dünyada ikizi bulunan birinin kullandığını varsayalım. 10 yıllık bir seyahate çıkıp dünyaya geri döndüğünde, uzay gemisini kullanan ikiz, dünyada kendisini bekleyen ikizinden daha genç olarak dünyaya ayak basacaktır. Uzay gemisini kullanan ikiz ışık hızına yakın bir süratle hareket ettiği için, onun saatiyle 10 yıl, dünyadaki kardeşinin saatiyle 15-20 yıl olabilecektir.

ZAMAN MAKİNESİ

Ahlâkbilimciler, bu durumu hilekârlık olarak nitelendiriyorlar. Onlara göre eğer mevcut doğa gerçekten zamanın geri gitmesine izin veriyorsa, bunu gerçekleştirmenin de bir yolu olmalıdır diyorlar. Son günlerde Princeton Üniversitesinden bir fizikçi, kuramsal olarak zamanda geri yolculuk yapmanın mümkün olduğunu ortaya çıkardı.

Fizikçi Richard Gott'un bu teorisi, son derece saygın bir fizik dergisi olan "Physical Review Letters'de yer aldı. Bu teori, Einstein'ın İzafiyet Teorisi'nden yola çıkarak hayali bir zama MAKİNESİ yaratıyor ve şunu öne sürüyor: "Zaman ve uzay her ikisi de çok geniş kütlelerle karşılaşınca ya da ışık hızı civarında bir süratle hareket edince kırılıyorlar."

Bu öneriyi ortaya atan ilk kişi, Gott değil. 1988 yılında, California Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren teknoloji fizikçisi Kip Thorne ve iki çalışma arkadaşı da kendi teorik zaman makinelerini ortaya çıkarmışlardı ve bu çalışma da aynı derginin eski sayılarından birinde yayınlanmıştı."Caltech" adı verilen bu zaman MAKİNESİ, fizikçiler tarafından karadeliklerin çekirdeğinde bulunduğu kabul edilen, kurt delikleri içinde hareket etmeyi mümkün kılıyor. Karadeliğin çekirdeğindeki yoğunluk ve çekimin altında uzay, bir tünel meydana getirecek şekilde eğriliyor. Bu tünel dünyanın herhangi bir yerinde rastlanacak olan atom parçacığından bile daha dar olarak teşekkül ediyor. Tünelin bir ucundan giren herhangi bir cisim, diğer uçtan derhal dışarı çıkıyor, hatta bazı özel durumlarda geçmişe de hareket ediyor. Bu zaman makinesinin kullanılmasının ne derece mümkün olduğunu görmek oldukça zor. Zaman makinesinin, içinde insan karadelikteki ezici basınçtan etkilenmemeli ve tek bir atomdan bile daha dar olan ucundan dışarı çıkabilecek şekilde kendini küçültmeli. Daha da fazlası kurt deliği, patlamaya meyilli olduğu durumlarda, hemen arkasından bir ikincisi meydana gelmeli ve bir açıdan bu tüneli açık tutmayı sağlamalıdır.

Bu konuda Gott'un fikirleri de şöyle: "Thorne'nin bu makinesi fazla akıllıca bir şekilde düşünülmemiş. Ancak bu fikir benim de yola çıkarak başka türlü bir zaman makinesi ortaya çıkarmamı sağladı."Gott'un zaman makinesi, Thorne'ninkinden daha basit. Karadelikler ve kurt deliklerine yer vermiyor. Sadece ışık hızında hareket eden bir uzay gemisi ve uzaydaki kozmik hatlara yer veren bir teori. Aynen kurt delikleri gibi kozmik hatların evrende varolsa da olmasa da, sadece teorik düşünceler açısından varlıkları kabul ediliyor.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: tayfur zaman ve mekan, 31.07.2017, 12:05 (UTC):
arkadaşlar zaman da yolculuk vardır ancak gittiğnizde hiç bir şeye mudahale edmessiniz mesela örnek vermek gerekirse her zaman uzaylı denilen varlıklar olmuştur öyle değilmi aslında uzaylı dediğimiz şeyler bizim torunlarımız geçmişe yolculuk yapıyor zamanda sıçrama yatıkları için kırılmalar oluyor ve bize şekilleri uzaylı diye tabir ettiğimiz gibi gözüküyor geliyorlar sadece izliyorlar diyer türlü müdehale yok buna allah tarafından izin yok bazı allah dostları müstesna benim bildiğim bir allah dostu var mesela bu haziran ayında ameiliyata girdi 100 yıllık olacak hadiseleri göstermişler oda hepsini anlatmıyor anlattıkları var mesela size bir tanesini söyleyim amerikada bulunan yellowston denilen yanardağ patlarsa eger amerika haritadan silinir onun patlıyacagını söyledi ama ne zaman bilemem aslında şöyle allahda zaman ve mekan yoktur allahda kaybolmuş zatlar içinde zaman ve mekan izafidir yani onlar geçmişede gelecegede allahın musade ettiği kadar gidebilirler zaman ve mekan bize göre var ruhu cismine yani bedenine üstün olan kişiler zamanda sıçrama yapabilir arkadaşlar bunların hepsi mümkün mesela peygamberimiz zamanına gidebliriz ama sadece izleriz her şeyi müdahale edmeyiz vesselammm

Yorumu gönderen: Emrah Şahin, 09.05.2017, 22:26 (UTC):
Değerli kardeşim Bennn!
İmkansız dediğim noktada şu: elbetteki farklı bir dünyada sürekli tekrar halinde farklı sistemlerde veya aynı sistemin sıfırlanıp baştan başlamasıyla yeniden doğup yaşayabiliriz. Bunlar mantıken mümkündür. Benim imada bulunduğum nokta; zaman diye birşey var mı yok mu sorusudur. Nasıl ki Allahın varlığını ona inanan insanlar kabul ediyorlarsa görmeseler bile. Aynı şekilde zamanın var olduğunu söylemek emin olmadığımız bir durumdur. Zaman hissedilmez ki. Değişim zaman içinde oluşan bir olgu tamam ama sonuçta değişim gözle görülür somut bir durum. Birde bu sorun dinle bağdaşmamakta. Bu dünya hayatı biter ahiret hayatı başlar. Her insan bir imtihandadır gelecekte ne yapacağını ve ne tepki vereceğini bilmediğinden ödüllü cezalı sonuçlar vardır. Yanlış anlamayın bu dine inanan insanlara ters gelecektir. Mesela ben çok yanlış şeyler yaptım günahlar işledim ve geçmişe gidip hatalarımı düzelttim o zaman haşa ve haşa Allah beni hatalarımla cezalandırmamalı. Bak ancak bu şekilde olabilir. İnsanlar geçmişten veya gelecekten görüntüler alabilir az buçuk olacakları net öğrenebilir belki. Ses dalgaları, frekansları toplayıp onları bir araya getirip daha açık hale getirebilir bunlar mümkündür ancak hiçbir şekilde yaşanmış veya yaşanacak olaylara müdahale edemez. Saygılar ve sevgiler ...

Yorumu gönderen: Bennn, 09.05.2017, 06:04 (UTC):
Evren sonsuz olarak düşünürsek bu sonsuz evrende bizimki gibi aynı güneş sistemi olup o sistemde de aynı dünya gibi bir gezegen olma ihtimali çok yüksektir hatta o gezegende de herşeyi dünya ile aynı olabilir belki o gezegende henüz daha doğmamış ama doğacak bir başka ben veya siz olabilirsiniz.Enerjinin (veya ruh denilen kavramın)şu anki dünyamızda yaşadığı bedendeki süresi dolup evrendeki diğer dünyaya gidip ordaki yeniden doğacak aynı koşullarda bir başka ben veya sizin dünyaya gelmeniz zaman yolculuğuna bir başka bakış açısıdır.Orda sıfırdan başlayabilirsiniz aynı koşullar olduğu için (farklı koşullarda olabilir bu göreceli sonsuz ihtimalden mutlaka biri aynı olmalıdır)orda da aynı ortama sahip olabilirsiniz.Sonsuz evren,sonsuz dünya hepsinin zaman çizgileri aynı veya çok az farkla ayrı bu da sonsuz dünyaları ortaya çıkarıyor.(örnek soluduğumuz hava sonsuz aynı oksijen atomları havada ve biz bunları sayamıyoruz bile hepside aynı oksijen atomu diğerinin aynısı.veya hidrojen oksijen bileşkesi hep aynı bileşkeye sahip olan bu elementler sayısız sekilde aynı olarak birleşip okyanusları meydana getirmişler hep birbirinin aynı olan atomlar sonsuz sayıda okyanusun içinde gökyüzüne bakın sayılamayacak kadar çok yıldız gezegen var ve biz sadece ışığı yansıtanları yani parıldayanları görebiliyoruz ya parıldamayanlar ne kadardır?uzay uçsuz bucaksız siyah bir okyanus gibi ve bizde o okyanusun içindeyiz.).Sonsuzluk içinde neden canlı hayatı sonsuz değildir buna zaman izin vermiyor yaşam sonsuz ama beden sonsuz değil zaman yani diğer adı değişim aynı şekilde kalmana izin vermiyor ve belkide evren bunu araştırıyor neden aynı kalamıyorum diye aynı kaldığı zamanda canı sıkılacak neden değişim yapamıyorum diye bu döngü bu şekilde devam edip gidecek :)

Yorumu gönderen: Bennn, 07.05.2017, 17:56 (UTC):
matematiği yaratan insan beynidir ve evren de insan beyni kadardır.Yani düşünce gücün kadar büyüktür veya bi o kadar küçüktür.Zamanda yolculuk kavramı tabiiki de sadece matematikle çözülemez ama sanmıyorum ki Albert Einstein isteyerek atom enerjisini buldu.Bence zamanda yolculuk gibi kavramları araştırırken emc2 formulünü keşfetti ve istemeden maddenin dönüşümü sırasında çıkan büyük enerjiyi kontrol altına almaya çalıştı ve artık insanlıkta kontrol altına almayı öğrendi .Bu evrende herşey birbirleri ile bağlantılıdır.Buna insanın düşünebildikleri ve yapmak istedikleri de dahildir.Çünkü insanlıkta bu evrenin bir parçasıdır ve düşünebiliyorsa bunu evrende düşünemezsin veya düşünebildiğini yapamazsın kuralı olmadığı için düşünür ve belki yapar belki yapamaz.Dünyada zamanda yolculuk eğer sizde dünyada iseniz sadece ileriye doğru yapılabilir.Ama dünya dışına çıkarsanız dünyanın zamanından bağımsız olursunuz.Güneş sisteminden dışarı çıkarsanız daha farklı olur ama her ne kadar dünyadan ve güneş sisteminden uzak olunursa olunsun inasanı oluşturan maddeler güneş sistemine ait olduğu için yinede zamandan etkilenir.Zamanda geriye gitmek ise güneşin ve güneş sistemin yok olup tekrar yeniden oluşmasıyla olabilir.Buna uzayın ve diğer sistemlerin ne kadar etkisi var orası bilinmez ama mantık olarak güneş sistemi içinde yaşadığımız için bu sistemin kendini sıfırlayıp yeniden oluşmasıyla yeni bir başlangıç olabilir ama direk olarak istenilen bir tarihe gitmek şimdilik hayaldir.(dikkati çekerim imkansız değil hayaldir eğer imkansız olsaydı bunu düşünmekte ımkansız olurdu.Çünkü hiçbir canlı imkansızı düşünemez insanlığın düşündüğü herşey madeye doğaya ve evrene bağımlıdır ve hep bunun elverdiği kadar düşünebilir.Bu düşünceler genelde madde ve maddenin dönüşümü üzerinedir.zamanda yolculuk maddenin dönüşümü üzerinedir.ölümsüzlük maddenin diğer madde ile ayrılmadan dönüşüme uğramadan birlik içinde kalabilmesidir,ölümden sonra hayat maddenin dönüşümü üzerinedir,sevgi maddenin diğer maddeyle birleşme isteği etkisidir,Nefret ise tam tersi.Bunları hep madde olarak ele aldım çünkü canlıda doğada evrende en ufak birim bizim bildiğimiz kadarıyla maddedir.Gerçi madde de kendi içinde sonsuzdur yani maddeyi oluşturan etkenlerde sonsuza kadar ufalır neyse).Benden bu kadar bu yazdıklarımdan sonra yine imkansız kelimesini kullanırsanız siz bilirsiniz.

Yorumu gönderen: Emrah Şahin, 02.05.2017, 22:40 (UTC):
Sevgili kardeşim Bennn!! Dikkati çekmek istediğim nokta şu: izafiyet teorisinin matematik ve fizik olduğunu biliyoruz.einsteinin formülüde matematikseldir. Matematik ve fiziğe görede çoğu durum olasıdır ve zaman dediğimiz kavram matematik değildir gerçek evrendir.Gerçek evrende zamanın ne olduğunu daha çözemedi insanoğlu. Yaşlanma, çöküntü değişime uğramayı zaman içinde olan bir durum olarak kabul ederiz ama öylede olmayabilir. Belkide yaşlanma çöküntü değişime uğrama başka faktörlerin etkisidir bunları bilemeyiz. Zamanda yolculuk mümkün olsa bile öyle bir iki kişinin gitmesi ters bir durumdur. Yani evrendeki yaratılmış ne varsa hepsinin atomları ve onları değişime uğratan ne kadar molekül varsa tersine çevirmek gerekir. Nasıl ki "gelecek zaman" sadece bizim için değil var olan bütün somut varlıklar için gelecek zamansa ve aynı süre içinde ilerliyorsa, olası bir zaman yolculuğu bu evrendeki bütün varlıkları beraberinde geçmişe yada geleceğe götürmesi gerekir. Takdir edersiniz ki bütün evreni ve değişimleri çok yüksek bir hızla tersine çevirmek imkansızdır.

Yorumu gönderen: Bennn, 01.04.2017, 21:34 (UTC):
Emrah kardeş matematiği ele alırken yanlış olarak ele almışsın matematik kendi içinde sonsuz dallara ayrılır.x ve y kullanılırken mutlaka doğal sayımı,tam sayımı,pozitif mi negatif mi,reel mi gerçel mi mutlaka bildirilmelidir.Bunlar bildirilmeden x ve y nin değerleri farklı olacağı için bir sonuca varılamaz.x ve y bilinmeyen sayılar düşsel olarak sadece yardımcı eleman olarak kullanılır.Kesin sonuç istenilen durumlarda x ve y kavramlarını kullanamazsın.Zaman somut bir kavram değil haklısın ama canlılar üzerindeki zamanın etkisi yıpranma,yaşlanma ve ölüm olarak görülür.Bunlara sebeb olan yer çekimi,hava sürtünmesi,dünyanın dönmesi,güneşin etkisi gibi durumların hepsine zaman diyoruz.Bunlarında bir maddenin başka bir maddeyi etkilemesiyle oluştuğunu da biliyoruz.bilmediğimiz şey madde dışına çıkabilir miyiz çıkabilirsek neler olur neler yapılabilir.İnsanlar beyinlerinin %5 ini kullanarak kendilerini hayvanlardan daha üstün seviyeye getirip düşünebildikleri herşeyi sorgulamayı ve yapılabilirliğini denemektedir.Böyle bir düşsel gücü olan ve bunu zamanla gerçekleştirebilen insanlara bu imkansızdır,mümkün değildir demek sence ne kadar doğru olur?

Yorumu gönderen: Bennn, 01.04.2017, 09:33 (UTC):
Zamanda yolculuk imkansız olsaydı yaşam mümkün olmazdı.Nefes alıp verdiğimizde,kalbimizin her atışında bize zamanda yolculuk yaptığımızı kanıtlıyor.Lakin zamanda geri gidebilmek sorun.Eğer zamanda geri gidebilirseniz ordan tekrar ileri gelebilirsiniz ama benim toerim ise zamanda geri gidilemiyorsa o zaman ileri doğru giden zaman çizgisinde ileri doğru çok yönlü ve kendini resetleyip yeniden devam eden zaman çizgileri bulunmakta.Bu resetleme bir insanı ele alırsak doğum,yaşam,ölüm ve yeniden doğum(burda olay reenkarnasyona doğru gidiyor gibi görülüyor)insan için zamanda yolculuk tekrar sıfırdan başladığında gerçekleşmiş olur ve sonsuz zamanda mutlaka o insanın aynı ortamda aynı kişilerden doğup yeniden dünyaya gelme olasılığı vardır(farklı şekillerde de olabilir ve bu farklı şekiller sizin zamanı nasıl değiştirmek istediğinize göre değil zaten değişik bir hayata sıfırdan başlayıp o hayatı yaşamanızla gerçekleşir.(Burda kafa karıştıran nokta resetleme olayı var ise neden canlılar üreme ihtiyacı duyuyor? bu sorunun cevabı ise zamanda sürekliği sağlamak çünkü zaman eğer o anda yaşayan bir canlı varsa orda zaman vardır o zamanı algılamayan canlı hayat yoksa orda zaman kopar ve sürekliliği kesilir.Bir insandan örnekle öldüğü zaman onun için zaman durur ama bir çocuk dünyaya getirdiyse o çocuk zaman akış çizgisini devam ettirir ve zaman çizgisinde kopukluk yaşanmaz.Hiçbir insanın üremediği zamanda insan ırkı için zaman çizgisi kopacağı için artık insanlık silinir yerine başka bir canlı o zaman çizgisini devam ettirmek için yeniden doğar.Zamanın olması ve algılanması için canlılık mecburidir ve bu sonsuzdur.)Unutmamalıdır ki canlıların geçmişi değil geleceği değiştirme gücü vardır ama bu aynı zamanda henüz yaşanmamış geçmişi değiştirmek anla mına da geliyor.(henüz yaşanmamış geçmiş te ne demek oluyor yavhu :-)

Yorumu gönderen: Emrah ŞAHİN , 26.02.2017, 01:06 (UTC):
Son yüzyılda insanlığın,olmasını en çok istediği ve TOP10 da 1 numara olan Zamanda Yolculuk için geliştirdiğim teori...
Zamanın hızı belirsizdir. Zamanın hızını ışık hızıyla aynı kabul edersek o halde 30 yaşındaki bir insan ortalama 30 yılx365 günx24 saatx60 dakikax60 saniyex300.000 km hız ile çıkan sonuçla eşdeğer bir yaşta olur. Bu halde bile zamanda yolculuk mümkün olmayacaktır. Yani zamanda yolculuk teorisini ışık hızına göre değil,zamanın hızına göre hesaplamalıyız. Işık; gözle görülür somut bir varlık olduğundan hızını ölçebildik. Lakin zaman soyuttur, algılanması bile insandan insana farklılık gösteren ve aynı durumda asla ve asla nesneli olmayan bir kavramdır. Var olup olmadığı bile kesin değildir. Eğer ki zaman somut bir varlık yada kavram olsaydı, geçmişimiz somut bir şekilde bir yerlerde dururdu ve hızına göre ulaşabilirliği olabilirdi. Zamanı ölçebilseydik kavrayabilseydik veya tam anlamıyla anlayabilseydik zaten yaradılışın asıl nedenini anlardık ve geleceği bileceğimiz içinde sonuçlarını bilirdik. Ki bu durum yaradılışa aykırı bir durumdur. Einstain'in zamanda yolculuk teorisi için geliştirdiği izafiyet teorisi fiziksel matematiğin bir formülüdür. Halbuki gerçek evrende matematiği ve fiziği sürklase eden durumlar söz konusudur. Matematikten örnek verecek olursak; X ve Y sayılarının toplamı 10 olsun. Bu X sayısı 13'tür dersek her matematikçi Y sayısına -3 cevabını kolaylıkla verecektir. Gerçek evrenden örnek verecek olursak; 3 tane elma ağacının var olduğunu düşünün. Bu 3 ağaçta toplam 75 elma vardır. İlk ağaçtaki elmaları saydınız 30, ikinci ağaçtaki elmalarıda saydınız 65 elma buldunuz. Evet saymış olduğunuz iki ağaçtaki elmaların toplamı 65+30=95'tir. Matematiğe göre 3.üncü ağaçta -20 elma vardır ve hesap doğrudur. Peki gerçek evrende yani gerçek hayatta ağacın eksi sayısını vermesi mümkün müdür? Tabikide hayır. O halde zamanda yolculuk teorileri izafiyet teorisine göre değil , gerçek evren kanunlarına göre olmalıdır.Ki bu imkansızdır. Zamanda yolculuk,hayallerimizi süsleyen en önemli kuruntudur..

Yorumu gönderen: Bennn, 11.02.2017, 22:36 (UTC):
sonsuz zamanı olan sonsuz yaşamı barındıran bir evrende imkansız diye bi kavram yoktur.İmkansızın anlamı henüz gerçekleşmemiş olarak anlamlandırılmalıdır.İnsanın en büyük gücü düşencelerini gerçekleştirmeye çalışarak düz bir çizgide seyreden zaman ve yaşam akışını şekillendirebilmesidir.Şimdilik bu sadece gelecek zamana müdahele şeklindedir çünkü henüz insanlığın zeka seviyesi geçmişle geleceği dengede tutacak kadar gelişmemiştir.Hırs,kin,nefret,kıskançlık ve değer duygular yüzünden insanlık zamana müdahele etse hem kendi soyunu hem de diğer yaşayanların soyunu sonlandırabilecek müdaheleler yapabilme riski yüzünden şimdiki insanlığa zamana müdahele gücü vermek çok yanlış olur biz bulsakta diğer canlılar buna izin vermez.Birgün zamanda yolculuğu bulursak bu ya insanlık ırkı en üst zeka seviyesine ulaştığı ve artık zamana ve yaşama karşı bir tehdit oluşturmadığı içindir ya da diğer bütün canlılar da ne olacaksa olsun artık dediği içindir :)

Yorumu gönderen: Bennn, 27.12.2016, 20:40 (UTC):
neden zaman yolculuğu diye bi kavram oluşmuş çünkü insanlar hata yapar veya kayıp verir bunun sonucunda hayal kurup keşke olmasaydı der ve aklına birden bi fikir gelir ya keşke bi zaman makinesi olsaydı da geçmişe gidip o hatayı düzeltseydim veya kaybettiğimi geri getirebilseydim der bunun sonucunda insanlar düşüncelerini araştırmaya yöneltmiş ve kim bilir birgün cevabıda bulurlar ama onun yerine ilk önce kendi vücudumuzla konuşmayı öğrenebilsek(mecazi anlamda değil gerçekten konuşabilmek yani mesela karnınız ağrıyor ve neden ağrıdığını bilmiyoruz ama bir şekilde vücudumuzun dilini tam anlamıyla öğrenebilseydik ona göre tedbirler alıp daha mutlu daha az pişmanlık olan bir yaşam sürebilirdik )ve daha sonra doğa ile konuşmayı öğrenebilsek(doğa ile konuşmak mı ne yani şimdi ben yoldaki otlarla mı konuşacağım :)tabiikide hayır otlar nasılsınız bugün demiyeceksiniz ama o otun içinde,ağaçtaki meyvede,havada,suda senin için ihtiyacın olan maddeler var eğer bir şeyin herhangibir maddesine ihtiyacın varsa onun da sana ihtiyacı vardır ki senin vücuduna girdiğinde sana zarar vermeden yardımcı bir şekilde kalsın ve bu aynı zamanda onunla farketmesende iletişim içindesin demek) o zaman yaşamı daha iyi anlayıp daha az keşkeler kullanırdık.inançla bilim zıt şeylerdir inanç elindekiyle mutlu olmanı öğretir ama bilim keşkelerden türemiştir.İnanç mutlu bir hayat verir ama bilim dünyanın sonunu getirebilir.Ama biri inanır biri keşke derse ki bu hep böyle oluyor bilime yönelen üstünleşir elindekiyle mutlu olmaya çalışan güçsüz kalır biri ezilir biri ezer ama her halukarda gideceğimiz yer hepppppp aynıdır.

Yorumu gönderen: abdurrahman yördem, 27.12.2016, 14:54 (UTC):
sevgili Benn,
seviyeli ve karşıdakine birşeyler kazandıracak tartışmaya teşekkür ederim. öncelikle kendi şahsi görüşüm; bilimin kafası karışık. çünkü Allah'ın kitabında belirttiği bazı güçleri ve doğruları keşfettikçe dünya üzerinde kurdukları düzenin sona ereceğini bildiklerinden hem tek ilahlı dinleri özellikle İslam'ı dışlayacaklar, hem de bilim (Allah'ın yarattığı ayetler)yapacaklar mümkün değil.
Kuran-ı Kerim iyi incelendiğinde; evrenimizde, çeşitli hız boyutlarının olduğunu, burada yaratılmış varlıkların olduğu açıkça görülür. bugün enerjinin bir boyutu olan elektriğin insanlar tarafından programlandığında nelerin yapılacağını görüyoruz. aydınlatmadan, telefona, bilgisayarlara, televizyona
burada enerji ile ilgili tespitinde kısmen haklısın. enerji programlandığında çeşitli şekiller alacağı doğru. zaten Rabbimizin ilahi programı da bu şekilde çalışıyor. çeşitli hız boyutlarında bulunan yaratılmış ve programlanmış varlıklar evrenimizdeki görüntüleri oluşturmaktadır.
ancak insanın bedenine verilen canlılığın bu görüntülerle ilişkisi yoktur. bu konuyu daha sonra açıklayabilirim.

Yorumu gönderen: Bennn, 26.12.2016, 18:40 (UTC):
Saygıdeğer Abdurrahman bey maddenin dönüşümü kanunu zaman yolculuğu ve ışınlanma alanında atılacak ilk adımlardır tam olarak açıklamak için bunları gerçekleştirmek gerekir ki zaten gerçekleştirsek konu hakkında tartırşmamıza gerek kalmaz.Madde ile canlılık aynı şeydir madde içinde enerji taşıyorsa( ki taşımadan madde olamaz)madde diğer maddelerle birleşip sizin tabirinizle canlı organizmayı oluşturabilir ama tek başına madde hareketsiz canlılık göstermez(herhangi bir canlıyı en ufak birimine kadar ufaltırsanız canlılık görülür mü? her canlıda maddenin iki türü olan organik ve inorganik maddelerden vardır ama sonuçta her ikiside maddedir)maddeden enerjiyi çıkarırsanız enerji sonsuz hayatındaki gezintiye geri döner ve enerji için zaman kavramı yoktur enerji kendisine insanoğlu için kullanılan geçmiş zamanda veya gelecek zamanda veya herangi bir noktada kendine kabuk bulabilir ve o kabuğa girerse madde halini aldığı zaman işte o an bizim için geçmiş zaman mı gelecek zaman mı yoksa herhangi bir nokta da ki uzaklıkta mı ona göre değerlendirilir.Burda önemli olan enerjinin gireceği kabuğa istediğimiz bilgiyi aktarabilmek......Bazı arkadaşlarlar için birşey diyeceğim sonsuzluk -1 veya sonsuzluk +1 in sonucu nedir ki şimdiki zamandan bi madde başka zamana gidemez demiş.Zaten madde gitmiyor enerjisi gidip gittiği yerde tekrar kabuğa girip madde olacak.Sürçülisan ettimse affola amacımız tartışmak ve açıklık getirmek.

Yorumu gönderen: abdurrahman yördem, 25.12.2016, 17:30 (UTC):
sevgili Benn,
yorumunda doğrular var. ancak zaman yolculuğunu açıklamamaktadır. maddenin enerjiye dönüşümü formülünde madde enerjiye dönüşür, enerji de belirli şartlarda maddeye dönüşür. ancak bu teoride böyledir. gerçekleşmesi için bir karadeliğe ihtiyaç vardır. çünkü bu değişimi oluşturacak ortam ancak karadelikte bulunur. zaten bu evrenin; Kıyamet karadeliğinde maddesini kaybederek enerji haline gelmesi arkadan yeterli enerji ile birleşerek yeniden madenin oluşturulması (ahiret evreninin oluşması) söz konusudur. bu olay çeşitli Kuran-ı Kerim ayetlerinde bize bildirilmektedir. ışınlama konusu da Kuran-ı Kerim ayetlerinde bildirilmektedir. (Sebe melikesinin tahtı, bilim adamı tarafından ışınlanarak km ler uzaktan bir anda getirilmiştir.) ancak burada zaman aynı zamandır. madde yer değiştirmiştir. zamanda yolculuk yapmamıştır. dahası maddenin ışınlanmasının mümkün olması RUH taşıyan bir canlının bedeninin bir yerden bir yere ışınlanması ile aynı tutulmaması gerekmektedir. çünkü CANLILIĞIN nasıl taşınacağını da düşünmek gerekir.

Yorumu gönderen: Bennn, 21.12.2016, 20:00 (UTC):
zamanda yolculuk mümkündür ki yaşadığımış her sadise geleceğe doğru gidiyoruz.Kainatta 3 tür oluşum var enerji,maddemsi kabuk ve madde.Enerji zamandan etkilenmez ama boşta da durmaz maddemsi kabuğun içine girip şekil almak ister ve maddeye dönüşür madde aşınır,yıpranır zamandan etkilenir.Zamanda yolculuk için Einstein in maddenin enerjiye ve enerjinin maddeye dönüşümü formülü ile (bu aynı zamanda ışınlanmanın da formülü)zamanda ileri veya geri gidilebilinir ama teknoloji henüz o seviyeye gelmedi.

Yorumu gönderen: abdurrahman yördem, 18.12.2016, 19:31 (UTC):
ZAMAN YOLCULUĞU

geçmişten bu yana
insanoğlunu heyecanlandıran konu
zaman yolculuğu.
Hatta zamanda yolculuk yapanlarla ilgili iddialar.
Herkesin, herzaman ilgisini çeker.
Çünkü gayb ile ilgili bilgiler orada.
Ancak kaderin değiştirlmesi noktasına gelindiğinde
tekrar tekrar düşünülecek konu.
...
bedenen geçmişe de geleceğe de gitmek imkansız.
Ufak bir deneyle kanıtlayabilirim.
Bir saattir bir odada duruyorsun,
yarım saat öncesine yolculuk yaptığını düşünelim.
Bu yarım saat içersinde odadaki havayı soludun,
bu ara bir bardak su içtin.
Şu anki bedeninle yarım saat öncesine gidebilsen
şu anki bedeninde bulunan atomlar
yarım saat önce önündeki bardakta,
çevrendeki havada olacaktı.
aynı atomların hem senin bedeninde
hem bardakta ve çevrendeki havada olması
mümkün olmayacaktı.
...
bunun sonucunda geçmişe de gitsen
geleceğe de gitsen
şimdiki bedenini oluşturan malzeme,
başka bir oluşumda olduğundan
ve hem senin bedeninde
hem de başka oluşum içinde
olamayacağından
zaman yolculuğu
bedenen imkansızdır.
..
ancak zaman yolculuğu
zamanı seyredebilme şeklinde
mümkündür.
Zamanı yanımıza getirerek
seyredebiliriz.
Bunun basit bir şeklini
zaten yaşıyoruz.
50, 60 yıl öncesi
çekilmiş bir filmi seyrederken
o yıllardaki mekanları, insanları, olayları
seyrediyoruz.
...
sonuç
geleceğe veya geçmişe gidip
kendimizi öldüremeyiz.
Ancak
geçmişte çekilmiş küçüklüğümüzle
ilgili videoyu seyrederiz,
belki gelecekte
ileri bir teknoloji ile
(radyodalgalarının yakalanması ile) (cin suresi 9. ayet)
gelecekteki yaşlılığımızı da

Yorumu gönderen: varolan gerçek, 03.12.2016, 16:39 (UTC):
bir bilimsel teori demek mümkün çünkü bunun önce insan genetiğiyle olması gerekiyor gerçek görüntülerin önce bir insanda hayatlandırllıp sonrasında teyit edilmeli bu insan dogal bir ortamda ipnotize edilip önce görüleri saptanmalı ki bu insanın genellemede rüya dediğimiz kavramdamı* yoksa gelecekle hiç alakamız olmamasına ragmen gördüklerimi yoksa citti anlamda bir ışık tutmasımı önceden bunu görmek gerek eger bir insan cep telefonu ve teknolojinin kavramının çok farklı yönlerini görürse paylaşıldıgı zaman buna kanat edilir ise bunu ancak insan beyninin yaratıcagı bir kesin eger citti anlamda insan beyni ile yapılırsa bir kaç yılda citti anlamda ilerleme kaydedilir zaman makinesi hangi kavramını bulmalıyız sizce arkadaşlar

Yorumu gönderen: Bennn, 11.11.2016, 21:18 (UTC):
zaman=hareket=yıpranma:zamanda geri gidilse bile hareket ve yıpranma oluşacağı için zamanda geri giderken bile aslında ileri gitmiş oluruz ve yaşadığınız ortamda yaşamakta iken eğer siz ordaysanız zamana müdahele edemezsiniz sizi etkilelen yerin zaman akışı içinde olmamanız gerekir.Tek şık kalıyor uzay

Yorumu gönderen: Xx, 07.11.2016, 00:15 (UTC):
Za ma nda yolculuk teorisini buldum denemek lazım proje büyük . Ya olursa eloktro manyetiklerin dalgalarının çakıştırılarak kapı şekli denemek lazım.

Yorumu gönderen: Muhammed Atan, 02.11.2016, 17:34 (UTC):
Bakın Beyler Bayanlar Size Bi Soru " Bir insanda Merak Olmadan Ve İlgi Duydugu İşi Yapmadan Şuan tartıştığınız Işık hızı veya benzeri konular nasıl var olucaktı"

Albert Einstein'ın dediği gibi Ben Zeki Biri Değilim Sadece meraklı biriyim. Sorduğum Soruyu Düşünün Beyler Bayanlar :)

Hem Ben Fizik Biliminin Çok Biyik Bir Hayranıyım..

Yorumu gönderen: Genç zaman yolcusu, 24.10.2016, 09:32 (UTC):
   Aziz Augustinus, Şeklinde Yazılıyor

Yorumu gönderen: yorumcu, 21.09.2016, 22:28 (UTC):
zaman kavramı insanlar için dünyanın kendi ekseni ve güneşin etrafında dönme süresi hesaplanarak bulunmuştur ama dünyaya uzaydan bakarsanız dünya için zaman her 365 gün 6 saatte bir sıfırlanır yani başladığı yere döner güneş içinse henüz zaman kavramı görecelidir ve nasıl hesaplanacağı belli değil lafın kısası zaman kavramı sabit bir kavram olmayıp bu kavramın aşılıp aşılamayacağı da şimdilik muammadır.Zamanda yolculuk kavramı ele alınırken sadece insanların kendileri için bulduğu zaman kavramını değil tüm evreni kapsayan zaman kavramını bulursak çözeriz.

Yorumu gönderen: metriks, 16.09.2016, 21:49 (UTC):
belki zamanda ileri doğru yaşayarak giderken bazı yerlerine bu zamanı değiştirecek bilinçli veya bilinçsiz sıçrama noktaları koymuş olabiliriz veya bunu kainat koymuş olabilir.Eğer yaşadığınız bu zaman çizgisinde bu sıçrama noktalarını bulabilirsek geçmişe gidebilme olasılığı olabilir.Kafa karıştıran nokta konulan her bir sıçrama noktası geçmişte kalıyor burda devreye ilerde koyulacak sıçrama noktasını önceden bulacak makine veya aygıtı bulmak.Diğer sorun ise bu noktalar geçmişte ise geleceğe nasıl gideriz çünkü henüz sıçrama noktası oluşmadı ve oluşan her nokta geçmişe dönük oluyor.Henüz yaşanmamış bir gelecek zamanına sıçrama noktası oluşabilir mi?
yaşanmamış gelecek bir zamana sıçrama noktası oluşabilirse o zaman çizgisinin bir hikayesi olması gerekir(bu başlangıcı ve bitişi var demek)sonsuz zamanın başlangıcı ve bitişi var mıdır? (insan ırkı için en uzun yaşıyan insan 120 sene yaşadığından dolayı 0 ile 120 sene gibi bir süre zamanın insan olarak kaldığı başlangıç ve bitiş dönemi olabilir ama kainat için ne kadardır?)zaman çizgisi önü açık düz bir çizgi gibiyse zamanda ileri gitmek o anı yaşama hızından daha hızlı bir şekilde olamaz ama daire gibi devamlı dönen bir sirkülasyon içindeyse olabilir.

Yorumu gönderen: memoza, 13.09.2016, 22:16 (UTC):
bence zaman zamanda yolculuk daha çok cisim olarak değilde daha çok süğüt bir varlık olarak mümkün olabilir buda bir insanın beden olarak değilde fiziksel olarak değilde ancak fizik ötesi olan ruh ile bunu başara bilir peki ama ruh misalen geçmişe giderse nerede barına bilir ona bır beden gerek bence bu beden onun kendi bedenınden başkası olamaz yanı kışı ancak kendı geçmişine gidebilir vede kendı bedenıne girebilir başka bedene değil .Başka bedene giremez tıpkı parmak izi gibi dna gibi kişinin kendisine ayit olan bir takım kodlar vardır ve bence bu kodlar ruh ile beden arasındakı bağlantıdır yanı ruh ancak kendı bedenınde yer alabılır .Bence bunu bu şekılde yapmaya çalışsınlar insanları kendı geçmişindekı bedenlerıne yollamaya çalışsınlar.belkı başarılı olurlar .Zaman yolculugu için en mantıklı yol bence bu yoldur. Tabi geçmişintekı bedenındekı ruhu nerede muhafaza edılecek onu bılemem işin bu kısmınıda bunu yapacak olanlar hal etsinler fikrin buraya kadar olan kısmı bana ayit .....

Yorumu gönderen: mehmet ali, 28.08.2016, 11:58 (UTC):
Zamanda yolculuga inaniyrm ve aslinda bunun yapildiginida varsayiyorum.nostradamus gibi kainlere bakin hayatlari hep bir karisik soru isareti olabiliyr.belkide ulu onder mustafa kemal ATATÜRK bile ....

Yorumu gönderen: veysl, 07.08.2016, 13:06 (UTC):
anlamsız zaman yolculuğu bana göre yoktur olsada günümüz çok karışırdı einstein o zamanda nasıl bilece bu kadar şeyi bana mantıklı gelmiyor hı olurm7 bilmem

Yorumu gönderen: Barış özdemir, 25.05.2016, 10:50 (UTC):
teoriyi buldum zamanda yolculuk yapabiliyorum tek eksiğim teknoloji birisi beni bulsun. zamanda geriye gitmek mümkün fakat geçmişten geleceğe yani buzamana geliyoruz burdan ileritye gidilebilir. bu bilgiyi hayata aktarmalıyım :)

Yorumu gönderen: EFE, 20.05.2016, 09:18 (UTC):
Zaman da yolculuk mümkündür, bu yolculuğu gerçekleştiren kişi ZÜLKARNEYN'dir.Detayları ve daha fazlasını KEHF SURESİ ayetlerinden görebilirsiniz.

Yorumu gönderen: ersen, 12.05.2016, 22:02 (UTC):
bence zamanda yolculuk için ilk önce paralel evrenleri keşfetmemiz lazım bulunduğumuz zaman çizgisinde sadece ileriye gidebiliriz ama başka bir paralel evrene sıçrayarak ( bu sıçrama solucan delikleri kullanılarak olabilir belki :)bunu açıklamak için bir kağıda düz bir çizgi çekin onun altınada ona paralel başka bir düz çizgi çekin ilk çizdiğiniz şuanda yaşadığınız zaman boyutu alttaki çizgi ise sizinle aynı anda yaşayan başka bir sizin olduğu paralel evren çizgisi(sizin yaşadığınız zaman çizgisi ile paralel evrendeki yaşayan bir başka siz arasında mutlaka bir fark olmalıdır ki sonsuzlukta oluşmasını sağlamış olsun bu fark çok küçük olabilir veya çok büyükte ama fark ne kadar küçükse paralel evrenin sizin yaşadığınız zaman çizgisine yakınlığı arasında fazla fark olmasın ve aralarında sıcrama mesafesi yakın olsun)sonuç olarak iki paralel zaman çizgisi arasında sıçrayarak ileri geri gidebilmek düşünsel olarak mümkün olabilir.(Bu paralel evren veya evrenler olayı nerden çıktı demeyin son zamanlarda dizilerde ve filmlerde de konusu çok çıkmaya başladı ben ilk Fringe dizisinde duymuştum.Eğer bir sonsuzluk kavramı varsa bu kavramın içinde sonsuz seçenek,sonsuz zaman ve sonsuz evrende olabilir ).

Yorumu gönderen: Sitepın havking , 26.03.2016, 01:14 (UTC):
Beyler olayı aslında tamamen somut düşünmek lazım bencede evet mümkün lakin benim teorimde şu;zamanda yolculuk gerekli şartlar saglandıgında olur fakat geri gitmek söz konusu degildir tam anlamıyla ileri gitmekte kısaca özetlicek olursam ışık hızında yolculuk yapıldıgı taktirde bi nevi zamanı kırmış oluyoruz bu kırılma sonucu zaman bizim için daha yavaş akmış oluyo mesela dünya yılıyla 50 yılı ışık hızıyla yaşarsak bizim için o 50 yıl takriben 20,25 yıl olmuş olacak yani biz uzaydan tekrar dunyaya geldigimizde dunyada 50 yıl yaşanmış olurken bizim sadece 20,25 yılımıza màl olmuş olcak umarım anlatabilimişimdir

Yorumu gönderen: tahmin, 12.03.2016, 19:08 (UTC):
Bence eğer zamanda yolculuk olma ihtimalı olsaydı.gelecegin gecmişii olan şimdiye coktan yolculuk olmuştu

Yorumu gönderen: Mehmet Ali , 01.03.2016, 07:06 (UTC):
Ne dersek diyelim gene herşeyi her olasılığı bize Zaman gösterecek

Yorumu gönderen: misafir, 20.01.2016, 03:42 (UTC):
Zaman makinesi : 100 milyon isik yili uzakliginda bulunan bir galaksiyi izlerken onun 100 milyon yil önceki halini izliyor olmamiz.

Yorumu gönderen: Selim, 29.12.2015, 13:02 (UTC):
Zamanda yolculuk diye bir şey varsa şuan çoktan zaman makinası yapılmıştır ve insanlar geçmişe gidip geçmişi değiştirebilirler.

Yorumu gönderen: NASA Uzaydaki Mustang'in Sırrını Araştırıyor, 29.11.2015, 19:49 (UTC):
Zamanın mevcut oluşu ve bunun organizmalar üzerinde yarattığı değişimi yaşıyor olmamız, bizim sonumuz olduğu gibi evrenin de bir bitiş noktasının olduğunu ,3. boyutu yaşayıp einstein'ın 4. boyut olarak nitelendirdiği zamanı (geçmişi belki de geleceği) çeşitli basit kayıt mekanizmalarıyla elimizde tuttuğumuzu görebiliyorsak yolculuğu da mümkün kılacak ışığı keşvetmemize az kaldı demektir.

Elinize bir kağıt alın ortadan ikiye katlayın. bir kalemle herhangi bir yerinden delin. Açın tekrardan katladığınız sayfayı. Bir deliği bulunduğunuz yer olarak düşünün diğer deliği ise milyar ışık yılı ötede bir nokta olarak. Mümkün olmayan bir yolculuğu evreni ikiye katlayıp (kırılma) delerek (karadelik) kalemle (american mustang -bununla gitmek istedim :)) ulaşmamız şimdilik düşünsel yolla mümkün.

Aziz Agustin'in sorusunu tekrar sormak istiyorum şimdi ;

"Zaman, geçici bir şey midir, yoksa her zaman mevcut olmuş mudur"

Bu arada benim gibi yanmış beyinlerle karşılaşmak ayrıca sevindirdi :)

Yorumu gönderen: Dincer Nevin, 30.10.2015, 19:26 (UTC):
benim bu konuda hic fikrim Yok daha basit bir turceyle anlamak istiyorum. Izafiyet teorisi hakkinda bilgilerinizi aktarirsaniz sevinirim. Cunku bu konulari ilk defa okuyorum . Tesekkur ederim.

Yorumu gönderen: Maeglin, 28.09.2015, 20:56 (UTC):
Zamanda yolculuk yapmanin tek yolu karanlik madde enerjisini kullanmaktir yapilmasi gereken tek şey çarşaf gibi kabul edilen Uzayi karanlik madde enerjisiyle Delik acmak ve o delikle boyut atlamak mumkun ama farkli boyutlarda bizim binlerce yansimamiz olabilir binlerce yasanan ayni olay ve binlerce ve o olaylarla ilgili karsilasilan farkli sonuclar

Yorumu gönderen: ben de üstün zekalıyım, 20.09.2015, 17:45 (UTC):
4. boyut zamandır.Dünya dönerken uzayı büker.Bu bükme sonucu zaman sapmaları oluşur.mesela bazen evde televizyon bir anda açılp kapanır bu palalel evrenle alakalıdır yani 4. boyutla. +. boyutta olan bir şey buraya yansımıştır. aslında palelel evrende yaşayanlar da biziz bu olayı annamanız için Yıldızların Arasında adlı filmi izleyin.O filim size bu olayı bende iyi anlatıcaktır.Bu arada ben yalnızca 11 yaşında bir kız çocuğuyum TÜZYEKSAV Kolejine gidiyorum.

Yorumu gönderen: Asıl Gerçek, 14.09.2015, 11:44 (UTC):
Benim düşündüğüm teori'de bu arkadaşlar Allah Kur'an-ı Kerim'de bahsediyor biz insanın beyninin hepsini kullanmasını sağlasaydık bu onlara zarar verirdi gibi bir şeydi tam hatırlamıyorum ama bizim beynimizde evrendeki tüm gerçekler var ve düşündüğünüz her şey beynimizle gerçek olabilir ama biz sadece bunun çok azını bilmek zorundayız yoksa bu herkese zarar verir her şeyi düşünen ALLAH(c.c) elbette bunu da düşünmüştür. Zamanda yolculuk var bulunabilir ama Allah buna bence izin vermeyecektir yoksa dünyadaki adalet ortadan kalkar.Birde şöyle düşünün Allah Kur'an'da diyorki Her canlı ölümü tadacaktır bu demekki zamanda geri gitseniz bile sadece bunu biz farkederiz ama diğer insanlar için bu aynı kalır eğer herkes farketseydi çok farklı olurdu.

Yorumu gönderen: Hüsamettin Aşkın, 14.08.2015, 17:24 (UTC):
Bence zaman yolculuğu mümkün değil.. Yani bi düşünün zamanda geriye gittiniz ve babanızı öldürdünüz.. Mantıken sizin de hiç var olmamış olmanız gerek.. Bu teori benim değil ve bazı bilim adamları bu teoriyi şöyle çürütüyor; Birbirine paralel evrenler olduğunu söylüyorlar... Yani her an sanki yeni bir evren oluşuyor ve biz oraya gidiyoruz.. Ya da tüm evrenler zaten vardı ve biz durmadan aralarında tek yönlü olarak geçiş yapıyoruz.. Peki bu evrenin içindekileri belirleyen bir önceki evrendeki olayları değiştirirseniz mantıken yine bu evren hiç oluşmamış olmuyor mu?? Diyelim ki evrenler oluştuktan sonra birbirleriyle bağı kopuyor.. Peki önceki değiştirdiğimiz evren , sonrakinin yerini alacak bir evren yaratmıyor mu ?? Yani evrenler paralel ise ve bir sonraki evren zaten varsa ve siz onunla aynı hizada başka bir evren yaratırsanız, bu iki evren çakışmaz mı ?? Ve bence bu evrenin sonuna neden olur.. Sonuç olarak zamanda yolculuk yapılabilse bile evrenin sonunu getirir..

Yorumu gönderen: yalnızca tahmin, 04.08.2015, 20:01 (UTC):
Aa ben metin bu arada yorumlar nasıl düzeltilir bilmiyorum da :))

Yorumu gönderen: yalnızca tahmin, 04.08.2015, 19:50 (UTC):
Size şunu söyleyebilirim arkadaşlar; zamanda yolculukmu hayalinizi yıkmak istemem ama ilk kuralı unutuyorsunuz madde ve enerji asla yoktan var Vardan yok edilemez.yani bir zaman da seyahat söz konusu olursa
Karşınıza aynen şu çıkar ayrildiginiz zaman diliminde bir boşluk geldiginiz zaman diliminde bir fazlalık olur ve zaman dilimleri arasında bir dalgalanma olur yani düz zaman cizgimizin bir bölümünde bir boşluk bir bolumunde bir taşma olur kisaca tüm zaman dilimleri yok olur.
Sonu kesin değil ama su gerçek boşluk alanı doldurmak için bir dalgalanma geldiğiniz evreni yok eder. Gittiğiniz evrende ise ulaştığınız anda tüm evrenin size baskısı olur ve bu baskı tarif edilemez.
KISACASI böyle bir zaman yolculuğu yapılabilir olsa bile vereceği zarardan dolayı gelecekte yasak olurdu
Unutmayın bu sadece benim hayal gücümün düşündükleri
:D

Yorumu gönderen: nurefşan, 03.07.2015, 00:42 (UTC):
bu yolculuğu maddeye dayandırmak aptallık olur. zaten maddeyle bağdaştırılamadığı için yıllarddır çözülemiyor. iş tamamen madde dışı tamamen beyinle çünkü şuan oluşturduğumuz madde boyutları bile beynin bir ürünü. geçmişe gideceksek de bu beyinin yeniden hayal etmesi durumu olabilir ki bu yolculuğu daha önce yapan insanlar da olmuş. ama beyni istediğimiz zaman bu yolculuğa hazır hale getirme durumu işte işin kilit noktası. bunu da ancak yüksek bir beyin kontrolü sağlayablir. zamanda yolculuk da iki çeşit bence kendi bulunduğun ortamda ve bu ortamın dışında olan. uzayda zaman yolculuğu aslında ışık hızına ulaşmak diye anlandırılabilir. ama dünyada m.ö. gitmek için madde ddeğişimi de gerekir.

Yorumu gönderen: Teknika, 11.05.2015, 12:00 (UTC):
Bence zamanda yolculuk için hiç bir makine ve cihaza gerek yok! Hatta ben buna eminim diyebilirim. Yıllardır süren ciddi araştırmalarım var. Hatta önemli tespitlerim de var.

Bu sadece düşünce yoluyla ilgili bir durum. Nasıl ki kafamız çok yoğunsa, zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyoruz. Aynı şekilde zamanda yolculuk için beynin derinliklerine ulaşabilmek de zamanda yolculuğun kapılarını aralayacaktır! Eski bir zamana gitmek, geleceğe gitmekten daha olası bir durum. Mesela eskiye gidip, şimdiki tecrübe ile pek çok hata düzeltilebilir. Bu gerçekten mümkün görünüyor! Çalışmalarım devam ediyor.

Yorumu gönderen: emre, 19.03.2015, 10:24 (UTC):
bence zamanda geri gelmek için zamanın kaynağını bulmalıyız
bu şekilde zamanda geri veya ileri gidilebilir

Yorumu gönderen: batuszn, 25.02.2015, 19:20 (UTC):
Zamanda yolculuk yada sıçramak bu mümkün olabilecek bir ola ama asıl sorun bunu nasıl geçmişe veya geleceğe yollaya bilecegimizdir bir insanı atomlarına ayırabilir tekrar eski haline getirebilirsiniz ama bunu nasıl geçmişe veya geleceğe yollayacaz bir insanı veya nesneyi atmalarına ayırmak ona zamanda yolculuk yaptirabilecegimiz anlamına gelmez atom gözle gorulur elle tutulur bi şey degildir ama ama evrende kapladığı bi alan vardır biz onu gidemiyoruz diye onun zaman yolculu yapacağını veya bir yerden bir yere isinlanacagini zannetmeyelim zaman yolculuğu öyle karmaşık bir olaylı bu isin içinden çıkmak neredeyse imkânsız geçmişe yolculuk yapabiliriz ama ayni boyutlarda bulunamayiz herkesin doğduğu ve öldüğü bir zaman vardır biz bunun ne gerisine nede ilerisin de bulunabiliriz dünyanın evrenin kuralıdır bu zamanda sadece yolculuk yapabiliriz ama geçmiş ve gelecekte bulunamayiz arada boyut farkı var bu kuralı ihlal etmek imkânsız eğer geçmişte ve gelecekte bunu bilseydik yaşan ve yaşanacak olan her olayı değiştire bilir ve bir felakete yol acabilirdik evren yaratılırken bunların hepsi hesaplanmış ve bu boyut farkları ortaya çıkmıştır boyutları asmak imkânsız.
Kısaca zamanda yolculuk yapılır ama boyutlar aşılamaz. Benim görüşüm.

Yorumu gönderen: ŞEFİK KORAY, 13.02.2015, 14:50 (UTC):
CANIM OĞLUM , SENİ ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM, BİTANEM ARAS IM.

Yorumu gönderen: ali beşaltı, 07.02.2015, 12:16 (UTC):
evrende yolculuğa gelince bende bir teori paylaşayım insanı atomlarına ayırıp geri birleştirilebilirse işte o zaman bu mümkün olur yani insanı oluşturan şifreyi çözmek lazım buda her bir organı oluşturan dna rna ve daha bilinmiyen diyer şifreler e ayrıştırmak ve daha sonra bunu istenildiği kara deliğe ve
gönderilir yada geçmişteki kişiyi bu zamanda oluşturabiliriz daha çok ayrıntılı hesaplamalarım var zamanla anlatırım

Yorumu gönderen: Cr7, 02.02.2015, 14:41 (UTC):
zaman bi somutluk dgl evet ama var bu nedenle yolculuk sadece gtmk dgl kutlesi hzli olan birseyinde zamanda yolculuk ypmasi mumkun pararel evrende bukulme olabilir kendini baska bi dunya baska bi sen olark grrblirsin. Kitaptada alemden aleme boyuttan boyuta gececgmz syleniyor

Yorumu gönderen: rahman, 27.01.2015, 21:43 (UTC):
Kuran ı anlamak mesele bence.o boş bir kitap değil.

Yorumu gönderen: kenji, 24.01.2015, 13:42 (UTC):
hayat boşBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744445 ziyaretçi (144632371 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)