El-Ganiyy ve El-Mugni Ism-i Serifleri
 

El-Ğaniyy ve El-Muğni İsm-i Şerifleri

“Zengin” ve “zengin yapan” anlamlarına gelen bu iki ismi şerifinden "el -Ganiyy” ismi, Kurân-ı Kerîm'de 18 defa geçmekte.

“Ey insanlar, Allah'a muhtaç olanlar sizlersiniz, Allah ise zengindir, öğülmeye layıktır.”

“el-Muğni: zengin eden” ismi, Kurân'da bu kalıpta geçmez; ama “Zengin eden de memnun eden de O'dur” ayetinde fiil halinde geçmiştir.

Milyarlarca dolara sahip adam demek, birkaç top ke­restenin basılı kağıt haline sahip demektir. Allah zengindir derken; yeryüzüne, altınlarına, incilerine, yakutlarına, mercanlarına, gökyüzüne sahip de ondan zengindir demiyoruz. Bütün bu saydıklarımız Allah'ın katında bir sineğin kanadı kadar değersiz. Onun hiçbir şeye ihtiyacı yok.

Bizim maddi zenginliklerimizi veren O. Mü'mine de, kafire de veren O. Zenginlik saydığımız şeyleri yaratan O.

Biz Rabbimizden helal yollardan zenginlik vermesini isteyeceğiz ve biz de başkalarına yardımla zenginliği­mizi göstereceğiz. Başta gönül zenginliği isteyeceğiz.

Hikaye bu ya, denizde bulunan yuvarlak bir şeyi te­razinin kefesine koymuşlar, karşısına yüz gram altın koymuşlar, o yuvarlak şey ağır gelmiş. Bir kilo, bir ton koymuşlar yine ağır gelmiş. Ellerine alıyorlar çok hafif geliyor.

Durumu aklı eren birine soruyorlar. O aklı eren:

“Bu, gözü doymaz hırslı bir adamın gözünün etrafındaki ke­miktir. Dünyayı verseniz gözü doymaz. Terazinin öbür kefesine bir avuç toprak koyun” demiş. Toprağı görünce terazi dengeyi bulmuş.

Bu, hikaye; ama sevgili Peygamberimiz şöyle buyurur:

“Eğer Ademoğlunun bir vadi dolusu altını olsa, bir vadi daha olmasını ister. Onun ağzını ancak toprak doldurur.”


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068198 ziyaretçi (142837008 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)