Ergenekon Örgütü
 

Ergenekon Örgütü

Ergenekon Operasyonunun hız kazanması, üzerine örgütün yapısı merak edilmeye başlandı. İşte kısacık bir tanımlamayla Ergenekon'un örgütlenmesi ve amacı. "Ergenekon" olarak bilinen örgütlenme, başkana doğrudan bağlı olan dört daire komutanlığı ile iki sivil başkanlıktan oluşuyor.

"Lobi" adı verilen sivil unsurların örgütlenmesini sağlayan oluşumla ilişkileri bu iki sivil sağlıyor. Örgüt, Türkiye'deki mevcut rejimin gerçek olduğuna inanıyor.

Kendi belirlediği "İç düşmanları" pasifize etmek, hatta ortadan kaldırmak için suikastları "kaçınılmaz" görüyor. Entelektüellere önem veriyor. Medyayı, sivil toplum kuruluşlarını (STK) kullanmanın önemine vurgu yapıyor.

"Naylon terör grupları" ile naylon şirketlerin kurulması gerektiğini düşünüyor. Finansmanı büyük oranda yurt dışı kaynaklardan temin ediliyor.

'Ergenekon terör örgütü'nün gizli yüzü ortaya çıktı
Ümraniye'de bir evde ele geçirilen 27 el bombaları ile başlatılan Ergenekon terör örgütü soruşturması hakkında her geçen gün yeni bilgi ve belgeler ortaya çıkıyor.

Radikal, örgüte ait olduğu ileri sürülen "Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi 29 Ekim 1999 İstanbul' isimli belgeyi yayınladı. Belgede Ergenekon'un TSK içindeki faaliyetinden söz ediliyor, JİTEM deneyimi övülüyor, 'Siyasilere suikastlar' de mübah sayılıyor.

Belgede ayrıca örgütün illegal kolları, suikast düzenleme koşulları, tetikçi ajanlarının eğitimi, örgüt içi infaz koşulları gibi detaylar da yer alıyor.

Radikal Gazetesi, örgütün yapılanmasını 'Ergenekon'un tüzüğü' başlığı ile manşetine taşıdı. Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan Türk Ortodoks Patrikhanesi sözcüsü Sevgi Erenerol'a, Tuncay Güney, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk'ün evinde ele geçirilen 'Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi 29 Ekim 1999 İstanbul' başlıklı metin hakkında en detaylı sorular ona soruldu.

Erenol'un "Herhangi bir bilgim yok." dediği belgede siyasilere suikastı tek yol olarak gösteren örgüt, sivil toplum örgütlerini kontrol altına almayı, holding ile banka kurmayı ve kendi medyasını oluşturmayı planlamış.

Habere göre, örgütün yapılanmasında gizlilik ön planda tutulmuş. Karşılaşılacak problemleri aşmak için ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nden de olmak üzere her meslekten belirli seçkinlerden yararlanma yoluna gidilmiş. Terör grupları da gerektiğinde 'naylon terör grupları' oluşturularak kontrol altına alınmaya ve bu yolla yön verilerek güçlü istihbarat örgütlerinin kurguladığı oyun içerisinde mutlaka yer almaları sağlanmak istenmiş. Benzer idealler doğrultusunda faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası legal ve illegal örgütlerle işbirliğine yönelmek esas tutulmuş.

Örgütün belgesinde siyasi cinayetler mubah sayılıyor. Kişisel çıkarlar adına siyasete yönelmiş ve hedefe ulaşabilmek adına her şeyi mubah sayabilen siyasilerin engellenebilmesi için tek yol çözüm olarak suikast sunuluyor. Örgüte personel kazandırmada ordu birliklerinde yer alan askerler ile üniversitenin birinci ve ikinci sınıflarında öğrenim gören gençler, yararlanılabilecek pozitif bir kaynak olarak görülmüş. JİTEM deneyimi övülerek Ergenekon içinde sivil personelden yararlanılması düşüncesinin doğuracağı önyargılı endişelerin ortadan kalkacağı savunulmuş. Ancak örgüte kazandırılacak elemanlara hiçbir zaman sonsuz bir güven duyulmaması, istihbarat sanatının bir gereği olarak belirlenmiş. İllegal çevrelerden seçilecek elemanlar ise etnik ve siyasal ideoloji açısından, örgüt ideolojisi ve amaçlarına en yakın uygunluk gösterenlerden tercih edilmiş.

Ergenekon örgütü, sivil toplum örgütleri aracılığı ile dünya kamuoyu kolayca etki altına alınarak yönlendirmek için Türkiye' de faaliyet gösteren tüm sivil toplum örgütlerini kontrol altına almayı da hedeflemiş.

Ergenekon örgütünün çekirdek kadrosu için belirlenen yapılanma ise şu şekilde: Ergenekon, örgütün başkanına doğrudan bağlı olan dört daire komutanlığı ile iki sivil başkanlıktan oluşmalıdır. Toplam altı ünitenin komutan ve başkanlarının bir asistanı ile bir de bölüm uzmanından oluşan iki yardımcısı olmalıdır.

Ünitelerin iki komutan ve başkanlarının yanında görev alacak bölüm uzmanı, illegal faaliyetlerin yurtiçi ve yurtdışı hukuk platformunda legal gibi gösterilebilmesi düzenlemelerinden sorumlu olacaklardır.

Bu ünitelerin komutan ve başkanları, birbirlerinin görev ve sorumluluk alanlarını bilmemeleri esası, Ergenekon'a istihbarat örgütleri içinde ayrıcalıklı bir özellik ve güvenlik kazandıracaktır. Bu altı ünitede görev alacak ajanlar, kendi bölümlerinin komutan ve başkan asistanları dışında diğer üniteler ve personel ile hiçbir şekilde irtibat kuramamalıdır.

Sadece varlığından Ergenekon Örgütü Başkanı Komutanı'nın bildiği Operasyon Dairesi Komutanlığı oluşturulmalıdır. Operasyon alanı içinde bulunmak, operasyon esnasında temizleme ve ortadan kaldırma gibi işlemlerde doğabilecek sorunları çözümlemektir. İkinci bir görevleri, karşı istihbarat örgütlerine geçen, yakalanan ya da operasyon amacına aykırı hareket eden herhangi bir ajanı öldürmektir.

Kontrol Dairesinde görevlendirilecek ajanlar, mutlaka TSK bünyesinden ve özel operasyon ünitelerinden çok dürüst, güvenilir kişilerden seçilmelidir. Bu ajanlar merhametsiz olmalı ve bağımsız görev yapabilmelidir. Emirleri doğrudan Ergenekon Komutanı'ndan almalıdırlar, üst düzey yöneticiler ve örgüt personeli ile ajanları tarafından bilinmemelidirler. Kullanılacak her ajan eğitimden geçirilmelidir. TSK bünyesinde faaliyet göstermekte olan Ergenekon'un yeni bir yapılanmaya yönelme zorunluluğu ve gereksinimi vardır.

Ergenekon belgesinin önemli bir kısmını finansal kaynaklar için yapılacak illegal seçenekler oluşturuyor. Örgüt banka kurmayı bile düşünmüş. Banka kurmak, çok yüksek kar sağlayan ilaç ve kimya sanayine yönelmek, hava kargo taşımacılığı finansal faaliyetler için düşünülmüş.

Bu şekilde bir yandan para aklanarak diğer yandan da ideolojiye uygun ekonomik-politik dengeyi sağlamak hedeflenmiş. Finansal kaynaklar oluşturmak için ayrıca orta ve büyük ölçekli şirketlerin içine sızılarak elde edilecek banka işlemleri hesap ve şifre kodları ile yine uluslararası bankalar ile yurtdışındaki çeşitli ülke bankalarına sızdırılmış ajanlar aracılığı ile hesaplardan para aktarımı yapılması amaçlanmış.

Ergenekon'un kuracağı legal ticari şirketler de deşifre olmadıkları sürece yaşatılarak güçlenmesi ön palanda tutulmuş. Hazine arazileri üzerinde yeni organize sanayi alanları ile yeni toplu konut alanlarının oluşturulmasından spekülatif kaynaklar elde etmekte diğer finansal kaynaklar arasında yer almış.

Radikal'in haberine göre 25 Ocak 2008 günü saat 04.00'da sorguya alınan Türk Ortodoks Kilisesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'a sorulan ilk soru, Ergenekon belgesiyle ilgiliydi. Polis, Ergenekon belgesini şu şekilde özetledi: "Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim Ve Geliştirme Projesi 29 Ekim 1999 İstanbul TSK bünyesinde faaliyet gösterdiği iddia edilen ve Ergenekon ismi verilen gizli bir örgütlenmenin olduğu, örgütünün, Ergenekon Başkanlığı'na bağlı beş daire komutanlığı, iki daire başkanlığından oluştuğu, beş daire komutanlığının TSK mensupları, iki daire başkanlığının sivillerden oluştuğu, Ergenekon Başkanı tarafından bilinen Operasyon Dairesi Komutanlığı altında bir yapılanmanın olduğu, örgütünün yazılı ve belirli amaca giden kurallar çerçevesinde faaliyet yürüttüğü, örgütün yazılı ve belirli amaca giden kurallar çerçevesinde yürütülen faaliyetlerinin gerçekleştirilebilir olduğu, örgütün amacının: TSK mensubu ve sivil şahısları kullanarak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün adını, ilke ve inkılâplarını maskeleme yaparak, illegal kazanç, gizli istihbarat, legal ve illegal faaliyetler, naylon terör örgütü kurmak, naylon şirketler oluşturma, suikast ve propaganda gibi yöntemler vasıtası ile bir örgütlenme oluşturup, gizlilik prensipleri altında Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm devlet kademelerini ele geçirip, örgütün amaçları doğrultusunda bir devlet yapısı kurmak olduğu, tespit edilmiştir."

Bu sorunun ardından polis Erenerol'a Ergenekon üyesi olup olmadığı sordu. Erenerol, "Ben Ergenekon örgütü üyesi değilim. Herhangi bir bilgim yoktur. Faaliyetim de olmamıştır." dedi.

Kaynaklar

[1] www.aktifhaber.com
[2] Radikal Gazetesi

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Serkan aydin, 06.02.2020, 07:15 (UTC):
Burcu adli yorumcu senin yorumuna anca ahmak budala cuheyla cahiller rağbet eder..bu ulkede 80 li 90 li yıllarda derin bir yapılanma ,zahiri devletten gizli bagimsiz hareket eden zımni bir orgutlenmenin olduğunu bahsettigim donemin tarihini üstün köru araştıran biri bile çok rahat anlar ki devletin kurumlarında organlarında gorev yapmış şahısların da bu konuda beyanlari vardır..90 yıllardaki farklı mecralarda alanlarda ki hatırı sayılır tanınmis bilinen sahislara yapılan faili meçhul cinayetler(ki hala failleri yakalanmadi)doguda işlenen faili meçhuller,jitem denen örgüt ve cinayetleri uyuşturucu ticaretleri yine jiteme bagli yesil abdullah çatlı ayhan çarkın arif dogan cem ersever ve ismini hatırlayamadığım birçok elaman,dönemin sakarya jandarma ıstihbarat baskani olan ve derin yapilanmada önemli bir mevkide olan veli kucuk ve himayesinde ki gudumundeki ulkucu mafyasi allaattin çakıcı ve sedat peker gibi ki sedat pekeri palazlandiran veli kucugun kendisidir..yine veli kucuk buyrugunda olan karagümrük çetesi..karagumruk çetesinin mustafa duyari veli küçüğün icazeti ile öldürdüğünü itiraf etmesi..veli küçüğün mintikasinda olan sakaryada islenen faili meçhuller..yine hasan atilla uğur ve doguda yaptıkları.herseyi gectim susurluk olayi bile derin bir yapilanmanin olduğunun bariz teminati belgesi vesikasi kanitidr..bilmiyosan arastircaksin burda anca bilgisiz insanları kandirirsin..esref bitlis ve gaffar okkanın olumu daha neler neler..kesinlikle nato/kontgerilla ya bağlı istanbul sermayesi ile irtibatlı bir derin yapilanma vardi..bu yapinin içinde her görüşe mensup insan vardi, vatansever gözüken fakat esasında vatan haini olan cikarci bir guruhun tahakkuk ettirdigi bir gizli örgütlenme..ister ismine ergenekon deyin ister baska bir sey ama gizli bir örgüt vardi ve asla milli bir yapilanma değildi ve gizli bir yapilanma oldugu için ifsa ve deşifre olmaktan kacindi ve mensupları her daim bunu inkar ettiler..yani her orgut kendini desifre etmez örgüt olduğunu deklare etmez ozellklle bu gizli bir örgütse ..bu örgüt,feto örgütü eliyle tasfiye oldu çünkü miadini amerika nezdinde doldurmuştu tasfiye edililip yerine yeni derin devlet foto olacakti ve oldu da..feto neyse ergenekonda odur aslinda ikiside milli degildir nokta..

Yorumu gönderen: Ergenekon, 16.11.2015, 21:42 (UTC):
Ergenekon ismiyle veya başka bir isimle anılsın bu tür yapılanmalar ve eylemleri Türk Devletinin yabancı saldırılar karşısında göstermiş olduğu doğal savunma refleksleriyle doğrudan alakalıdır.Devletin kurumları birileri tarafından istila edinmeye başlandı ve buna mukavemet amaçlı Ergenekon isimli savunma mekanizması harekete geçti.Ancak bu mekanizmanın başındaki kişiler tasfiye edilerek operasyon sonlandı. Ergenekon biter Yeniden Diriliş,Bozkurt vs. çıkar. KURT, yaralıda olsa çakal değildir. Ve KURT, yalnız da değildir. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Yorumu gönderen: Burcu, 17.04.2015, 00:40 (UTC):
Gösterdiğiniz kaynaklar zaten bu saçmalığı ispatlıyor. Gladyonun dilini kullanmışsınız.Zamanında Eymürlerin yapamadığını yaptınız. Ergenekon diye bir örgütlenme yoktu,hiç bir zaman da olmadı. Ama bu yalanınız sayesinde bu ülkenin yurtseverleri öyle bir hınç duyar hale geldiler ki, Ergenekonun demircileri olmayan andiçen binlerce kişi çıktı ortaya. Zaten bu yalana Ergenekon adı verilmiş olması bile bu millete hakarettir. Ergenekon en büyük Türk destanıdır.Bu milletle kendi destanının adını kullanarak alay ettiniz.Ve zaman bizleri haklı çıkarttı. Yalanlarla,uyduruk delillerle hapislere tıktığınız yurtseverler bir bir çıktı.Şimdi hesap sorma zamanı. Bedel ödeyenler elbet bedel ödetecektir.Bu millet doğruyu eğriyi gördü...

Bir örgütün başkanı olur,kimdi bu örgütün başkanı?
Bir örgütün kasası olur,kimdi o kasa?
Bir örgütlenmede görüş birliği olur,oysa Ergenekonda sağcı,solcu,Atatürkçü,komünist hepsi bir aradaydı toplanıp içeriye tıkılan kişiler.Hani görüş birliği?
Bir örgütün sembolü,flaması,bayrağı vs. olur.Ergenekoncu diye yargılananların elinde sadece milli bayrak vardı.Hani bu örgütün başka bir bayrağı?
Bir örgüt varlığını inkar etmez,aksine yapılan eylemlerini duyurur,kitleler üzerinde bu sayede etki sağlamak ister,niye Ergenekoncu dedikleriniz bir örgütün varlığını hiç kabul etmediler?
Geçiniz efendiler...geçiniz... Bu saçmalıklarla halkın kafasını bulandırmaya çalışmayın artık. Tüm komplo teorileriniz çöktü.Enkazın altında can çekişiyorsunuz...
Ya İstiklal ya ölüm,tam bağımsız Türkiye!!! yurtseverler,fedailer hesap soracak!!!Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56434200 ziyaretçi (143796607 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)