Eski Misir Tapinaklari
 
eski, mısır, tapınakları

eski, mısır, tapınakları

Eski Mısır Tapınakları

Bir Mısır tapınağı, genel bir ibadet yeri değildir. Eski Mısır Tapınağı; doğal, metafizikseldi. Burada evren, toprak ve insanın yararı incelendi. Akademisyen ve turistlerin incelediği bir sanat galerisi olarak planlanmadı. Yıllık festivalde, Eski Mısır halkına sadece bir kısmı açıldı. Bu yüzden her Eski Mısır tapınağı, güzel bir yerdir. Diğerlerinden daha ilginçtir ve onlardan daha önemli tapınak yoktur. Hepsi de eşit önemdedirler.

Tapınakların duvarlarındaki yazıtların amacını ve anlamlarını bilmiyoruz. Bu gibi tapınaklar, yıllar sonra halka açıldı. Ptolemic tapınaklar, genellikle orijinal Mısır stilinden farklı bir stile sahiptirler. Ptolemic tapınakların bazı özellikleri şunlardır:

  1. Bu tip tapınaklarda, güzel yontulmuş heykeller vardır; fakat fazla ilham vermez.
  2. Kadın, çok güzel görünümlü; ama kaba bir yolda zarif Mısır kadın stilinden farklıdır.

eski, mısır, tapınakları

Tapınağın Planı

Bir tapınağın alışılmamış dizaynı ve yerinin seçimi, ekonomik durumunun öncelerin üzerine dayanmamıştır. Tapınaklar, ard arda gelen krallar tarafından uzun yıllarda inşa edilirler.

Genelde Mısır Tapınağı; çamur taşlı, ağır bir duvarla çevrilmiştir. Tapınaktaki bu duvarın etrafı, sembolik olarak kaosun şahinlerinin kurduğu şekilde izole edildi. Tuğla duvar, kendisini akan dalgalara set yaptı. Sembolik olarak ilkel sular, yaratmanın ilk aşaması temsil edilir. Tapınağın duvarları dışında papazların konutları, atölyeler, sandık odaları ve diğer yardımcı yapılar vardır.

eski, mısır, tapınakları

Duvarlardaki Sembollerin İfadeleri

Hayatımızda herşeyi sembollerle ifade ederiz. Duvarlardaki yazı ve işaretler, 3000 yıl önce yaşayan insanların anlayacağı halde sembolize edilmiştir. Bazı duvarlardaki sembolizmler şunlardır:

Tapınağın dış duvar ve avlusundaki sahne, ışığın şahinlerle savaşını gösterir. Kral, ışık tarafından temsil edilir. Karanlık şahin, yabancı düşmanları temsil eder.

Önemli Bazı Tapınaklar

KARNAK Tapınağı

KARNAK Tapınağı

KOMOMBO Tapınağı

KOMOMBO Tapınağı

LUXOR Tapınağı

LUXOR Tapınağı

PHILAE Tapınağı

PHILAE Tapınağı

DENDERA Tapınağı

DENDERA Tapınağı

RAMSES III Tapınağı

RAMSES III Tapınağı

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: selen, 18.02.2016, 16:40 (UTC):
güzelBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56439913 ziyaretçi (143813122 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)