Eski Misir'da Büyücülük
 
Mısır, egypt, büyü, büyücülük, magic

Eski Mısır'da Büyücülük

Eski Mısır'da büyüler son derece doğal olarak bilinen bir olguydu. Ancak yine de herkes büyü yapamazdı. Bu konuda özel yetenekleri olan ve tanrılarla iletişim kurabilen kişiler büyü yapabiliyordu. Büyülerin kimi kötü yani kara büyü niteliğindeydi. Kimisi koruma büyüsü, kimisi ise büyü bozmaya yarayan büyülerdi.

Kara büyülerde genellikle büyü yapılmak istenen kişinin kendisine ait bir şey ele geçirilir ve bunun yardımıyla balmumundan yapılmış insan figürüne bakir şişler saplanırdı. İnsan figürü, büyü yapılan kişiyi simgelerdi. Balmumu eriyince kişi ölürdü.

Bu oldukça sevimsiz olaya karşın bundan korunmaya yarayan büyüler de vardı. Büyü yapılan kişi hastalandığı zaman, tıp konusunda oldukça ilerlemiş olan Mısırlılar, bunun büyü olduğuna karar verirlerdi ve bu çoğunlukla doğru çıkardı. En iyi rahipler ve büyücüler aracılığıyla bir tür ayinle kişi kurtarılmaya çalışılırdı. Bu, her zaman istenildiği gibi sonuçlanmazdı. Hatta tarihte birçok firavunun çocuklarının ve eşlerinin büyü nedeniyle öldüğünden bahsedilir.

Büyünün ilk örneği, tanrılar arasında yaşanan savaşta görülmüştür. Kızıl saçlı Seth, kardeşi Osiris'i 14 parçaya bölünce Osiris'in eşi Isis, onu tekrar hayata getirmek için Amon'un gizli adını kullanarak bir büyü yapmıştır. Osiris'in 13 parçası, Mısır’ın birçok yerinde bulunmuş ancak sadece cinsel organı bulunamamıştı. (Bunu ise Timsah Tanrı Sobek'in yediği düşünülmektedir.) 13 Parça olmasına rağmen Isis, Osiris'i hayata döndürmüştür.

Büyücü, kimi zaman Tanrı'yla bir olurdu. Tanrı'ya kendi kabul ettirir ve eğer Tanrı kabul ederse ona istediğini yaptırırdı. Bunun olması çok zor olmasına rağmen kimi büyücüler başarabilmiştir.

Mısır tarihinin her yönünde olduğu gibi bu da şu anda bize oldukça ilginç ve garip. Ancak Mısırlılar için nefes almak kadar doğal bir şeydi.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: elif, 14.09.2010, 13:22 (UTC):
güzel bilgiler var ama istediğimi bulamadım ama yinede teşekkürlerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449978 ziyaretçi (143846861 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)