Eski Misir'da Gebelik Testi ve Cinsiyet Ögrenme
 
Eski Mısır, gebelik

Eski Mısır'da Gebelik Testi ve Cinsiyet Öğrenme

Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim insanının ortaya çıkarttığı Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında bulunan Smith Papirüsü ve 1873 yılında bulunan Ebers Papirüsü’nde gebelik, idrar hastalıkları, varisler ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer alıyor. Müzelerde sergilenen papirüslerde yer alan bilgilere göre, hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış. Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış. Hamilelik şüphesi olan kadının idrarla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse, hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış. Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğu için, buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir.

Bebeğin Cinsiyeti

Mısırlıların kullandığı yöntemde, doğacak bebeğin cinsiyeti de önceden tespit edilebiliyordu. Hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan, buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek, arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı anlaşılıyordu.

Prof. Julias Manger, 1933 yılında laboratuarda kutuların içerisinde kurutma kağıtları üzerine yerleştirdiği buğday ve arpa tanelerini, idrarla sulayıp, Mısırlıların kullandığı gebelik ve cinsiyet belirleme yönteminin doğruluğunu ispat etmiştir. Günümüzde kullanılan gebelik testleri de, kadının idrarındaki hormon sayısının yoğunluğuna göre sonuç verir ve aynı esaslara göre uygulanır.

Prof. Dr. Hulusi Köker de, Mısırlıların kullandığı gebelik testi yönteminin bilimsel olarak doğrulandığını ve hatta bebeğin cinsiyetinin de aynı yöntemle belirlenebildiğini onaylıyor.

Doğum Kontrolü

Mısırlılar, kadında kısırlığın tespiti için rahim ağzına (uteris) akşam yatarken sarımsak ya da soğan yerleştirmişler. Sabah kadın uyandığında genzinde sarımsak ya da soğan kokusu duyarsa tüplerinin açık olduğu ve gebe kalmasına bir engelin olmadığı anlaşılırmış. Koku duyulmazsa kadının tüplerinin kapalı olduğu, bu nedenle hamile kalamayacağı bilinirmiş. Ayrıca kadının rahminin içerisine paslanmayan metallerden olan altın ya da gümüş yüzük konularak gebelik önlenirmiş. Arap kervancılar da bu yöntemi öğrenip, uzun çöl seyahatlerinde dişi develerin gebe kalmalarını önlemek için rahimlerinin içerisine temizlenmiş çakıl taşı doldururlarmış.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Banu, 04.03.2017, 20:19 (UTC):
Bunu deneyen varmı??

Yorumu gönderen: meryem, 13.12.2010, 09:08 (UTC):
cok akillilar muhtesemler size hayraniz

Yorumu gönderen: ayşe, 05.12.2010, 11:52 (UTC):
gayet güzel figürler günümüzde bunlar bulunmamakta eskiler çok daha güzelmiş

Yorumu gönderen: FurKaN, 25.11.2010, 18:10 (UTC):
Gerçekten ilginç günümüzde bir çok bilim adamlarından daha zekiler bence..Yorum ?

Yorumu gönderen: eda, 03.11.2010, 12:50 (UTC):
ben nedım erkek cıktı sızde deneyın arkadaslar

Yorumu gönderen: tugba, 28.10.2009, 14:20 (UTC):
bu nasıl yaaa yapan varmı içinizde mantıklı gıbı ama tuhaf bısey ltfn yorumlarınızı yazın

Yorumu gönderen: senem Akgün, 18.09.2009, 00:13 (UTC):
gerçekten bunu çok merak ediyrdm.anlatılanlar çok mantıklı.teşekklr

Yorumu gönderen: ela, 12.08.2009, 21:41 (UTC):
muthıs yaBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911258 ziyaretçi (142446462 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)