Evde Uygulayabileceginiz Yoga Hareketleri
 
Yoga, Yoga hareketleri

Evde Uygulayabileceğiniz Yoga Hareketleri

ÖLÜ YATIŞI

ÖLÜ YATIŞI

Yere rahat edebileceğiniz ince bir minder serin ve üzerine sırtüstü yatın. Bacaklarınızı mümkün olduğu kadar yanlara ayırın. Fakat kendinizi germemeniz gerekir. Bu hareketin amacı rahatlamaktır. Ellerinizi vücudunuzun her iki tarafına, yaklaşık 25 cm. Mesafe bırakarak koyun. Avuç içleri yukarı bakmalı. Ayaklarınızı yanlara doğru bırakın. Gözlerinizi kapatıp, nefesinize konsantre olun.

ÖLÜ YATIŞI

OMUZ DURUŞU

Bacaklarınızı kapatın. Ellerinizi bedeninizin yanına alın. Avuç içleri bu sefer yere bakmalı. Nefes alın ve bacaklarınızı havaya kaldırın. Bunu yaparken, ellerinizle yerden kuvvet almalısınız. Kalçalarınızı kaldırın ve ellerinizle sırtınızı destekleyin. Bacaklarınızı dik tutun ve çenenizi göğsünüze dayamaya çalışın. Bu esnada yavaşça derin nefes alın. Durabildiğiniz kadar bu pozisyonda bekleyin. Tekrar yere yatacağınız zaman, vücudunuzu yavaş yavaş indirin. Sakın ani hareketler yapmayın.

SABAN DURUŞU

SABAN DURUŞU

Bu hareketi direkt “omuz duruşu”ndan sonra yapabilirsiniz. Bacaklarınızın gergin olmasına dikkat edin. Bacaklarınızı başınızın arkasına, ayaklarınız yere değene kadar, uzatın. Ayak parmaklarınızı mümkün olduğu kadar başınızdan uzaklaştırmaya ve topuklarınızı yere doğru bastırmaya çalışın. Kollarınız, sırtınızın arkasında yere dayalı olmalıdır. Derin nefes alıp verin.

BALIK DURUŞU

BALIK DURUŞU

Bu hareket 2. ve 3. duruşlara zıt olduğundan, bunu bu duruşların arkasından yapmalısınız. Yere yatın, ayaklarınızı kapalı tutun. Ayak parmaklarınız havaya bakmalı. Ellerinizi kalçalarınızın altına alın. Dirsekleriniz mümkün olduğu kadar birbirine yakın durmalı. Derin nefes alın ve aynı anda başınızı ve vücudunuzun üst kısmını hafifçe kaldırın. Şimdi ensenizi, başınız yere değene kadar, arkaya doğru uzatın. Nefesinizi verin ve derince tekrar alın. Bu hareketi yaparken, bacaklarınızın rahat olmasına dikkat etmelisiniz. Hareketi başladığınız ters sıraya göre bitirin. Yani önce ensenizi tekrar öne doğru alın, sonra başınızı.

BACAK – DİZ DURUŞU

BACAK – DİZ DURUŞU

Yere oturun ve bacaklarınızı uzatın. Ayak parmaklarınız havaya bakmalı. Nefes alın ve üst bedeninizi öne doğru uzatın. Sırtınızın düz olmasına dikkat edin. Ayaklarınızı tutun, fakat bunun için kendinizi kesinlikle germeyin. Rahat olmalısınız. Şimdi çenenizi dizlerinize doğru indirin. Fakat bunu yaparken, dizlerinizi sakın bükmeyin.

BACAK – DİZ DURUŞU

EĞİK DURUŞ

Bu hareket, Bacak-Diz Duruşu'na karşılık gelen duruştur. Bacaklarınız kapalı bir şekilde yere dik olarak oturun. Ellerinizi sırtınızın arkasında kuvvetli bir şekilde yere dayayın ve kalçanızı kaldırın. Ayaklarınız düz bir şekilde minderin üzerinde olmalıdır. Bacaklarınızı bükmeyin ve başınızı arkaya doğru düşürün. Birkaç kez derin nefes alıp verin.

BACAK – DİZ DURUŞU

KOBRA DURUŞU

Yere, karnınızın üzerine yatın. Ellerinizi omuzlarınızın altında tutun. Alnınızı yere dayayın. Derin nefes alın ve önce başınızı ve göğsünüzü daha sonra ise ellerinizi kaldırın. Bu hareketi yaparken, omuzlarınızı yukarı çekmemeye gayret gösterin. Bu pozisyonda bekleyin, nefesinizi geri verin ve tekrar ilk halinize geri dönün. Tekrar derin nefes alın ve sırt kaslarınızla kendinizi mümkün olduğu kadar yukarı kaldırın. Sakın ellerinizle kuvvet almayın. Bu pozisyonda kalarak iki – üç kez derin nefes alıp verin. Sonra tekrar ilk halinize dönün.

BACAK – DİZ DURUŞU

YAY DURUŞU

Karnınızın üzerine yatın, alnınız yere dayanmalı. Derin nefes alın ve bu esnada dizlerinizi arkaya doğru bükün. Ellerinizle ayak bileklerinizi tutun. Nefesinizi geri verin. Tekrar derin nefes alın ve başınızı ve göğsünüzü geriye doğru kaldırın. Aynı anda bacaklarınızın üst kısmini yukarı kaldırın. Nefesinizi verin. Bu pozisyonda durarak 3 kez derin nefes alıp verin.

YAN OTURUŞ

YAN OTURUŞ

Yere dik oturun ve bacaklarınızı uzatın. Sağ bacağınızı sol dizinizin üzerine atın. Sonra başınızı ve sağ omzunuzu mümkün olduğu kadar sağ tarafa çevirin. Bu hareketi yaparken sağ kolunuz ile yerden destek alın ve sol dirseğinizle dıştan sağ dizinize bastırın. Omuzlarınız ve sırtınız dik olmalı.

ÜÇGEN DURUŞU

ÜÇGEN DURUŞU

Dik durun ve bacaklarınızı yaklaşık 1 metre ayırın. Sağ ayağınız tamamen, sol ayağınız ise hafifçe sağ tarafa bakmalı. Sağ kolunuzu yana doğru omuz hizasına kadar kaldırın. Sol kolunuzu ise havaya doğru dimdik kaldırın. Derin nefes alın ve nefesinizi yavaşça verin. Nefes alıp verirken ise sağa doğru eğilin. Sağ kolunuz, sağ bacağınıza paralel uzanmalı ve elinizle ayağınıza dokunabilmelisiniz. Tavana bakın ve bir süre böyle durun.

gizli

EL – AYAK DURUŞU

Dik durun ve ayaklarınızı birleştirin. Derin nefes alın ve kollarınızı başınızın üzerine getirin. Esniyormuş gibi kendinizi gerin. Nefesinizi verin ve öne doğru eğilin. Elleriniz öne doğru uzanmalı ve sırtınız kesinlikle dik durmalı. Şimdi inebildiğiniz kadar aşağı doğru eğilin ve ellerinizle ayak bileklerinizi sarın. Başınızı baldır kemiğinize kadar çekmeye çalışın. Derin nefes alın. Bu pozisyonda bir süre durun

AGAÇ DURUŞU

AĞAÇ DURUŞU

Dik durun. Bir bacağınızı bükün ve ayağınızı diğer bacağınızın üst kısmına dayayın. Avuç içlerinizi birleştirin ve bu şekilde kalarak kollarınızı başınızın üzerine getirin. Derin nefes alın ve dengenizi korumaya çalışın. Eğer yapabiliyorsanız, gözlerinizi kapatabilirsiniz.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: f, 15.12.2010, 21:04 (UTC):
daha kolayi yokmu?

Yorumu gönderen: nilay, 29.10.2010, 16:19 (UTC):
o ha ya! yogadan haberi olmayan bir dolu insan varmis yurdumda , olsun varsin da, bilmiyosan niye ukalalik ediyosun ki, bir arastir ya, elinin altinda google var bi oku kardesim! hemencecik bin yillik yogayi hice sayma, birak ya, birak bu cahil civildanmalari da, bi oku ya! oyle ilk girdigin siteyle yetinme, arastir , daha fazla oku. ben mesela yoganin cok faydasini gordum: bel ve sirt agrilarima cok iyi geldi,duzenli yapiyorum, yaptikca esniyorum. oyle zorlamadan, yavas yavas, bedenini alistira alistira basla. saglik problemin varsa ve de yapacam illede diyosan, git bilen kisilerden bi ders al, danis, sonra evinde kendi kendine yap. ben bunu derim yapan kendisi icin iyi bir sey yapar:)

Yorumu gönderen: ayşe, 27.09.2010, 10:05 (UTC):
bu nasıl yoga?1 sene yoga kursuna gittim böyle bişey dildi..hint şarkıları;tütsüler, 7 çakra ve bunların kullanımı..negatif enerjiyi atma..yoga benim bildim böyle bişey dil arkadaşlar
bu kültür fizik hareketleri;yararlı vücuda ama yoga dil.

Yorumu gönderen: ....., 31.08.2010, 18:48 (UTC):
deniz madem site açmışın sitenin adını verirmisin bizede

Yorumu gönderen: adem, 05.08.2010, 18:52 (UTC):
çokkk teşekkür ederim ! ALLAH razı olsun...

Yorumu gönderen: sinem, 14.07.2010, 14:57 (UTC):
mineciğim ewet sana katılıyorum hele yogaya yeni başlayanlar asla bu hareketleri yapmamalı bence sağlığınıza dikkat etmeye çalışırken sağlığınızdan da olabilirsiniz yani

Yorumu gönderen: seda, 17.05.2010, 14:47 (UTC):
ela

Yorumu gönderen: sambera yunefes, 10.05.2010, 09:57 (UTC):
merhaba...! Ben ingiltere'den yorum yazıyorum.Aslında bir türk ailesinde doqdum.Ancak ingiltere'de yaşıyorum.Ve bu hareketleri hergün yapıyorum.Ve çok güzel bir şekilde rahatlatıyor.Sizinde denemenizi tavsiye ediyorum.Ancak yoga derslerine veya meditasyon derslerine giderseniz daha çok rahatlayacağınıza eminim.Çünkü bu hareketlerden daha fazla hareket yapılıyor.Ve daha çok rahatlatıyor.Paylaşımınız için çok teşekkürler.Bu hareketleri ben biliyorum.Ancak bilmeyenler için iyi bir paylaşım olmuş.Yeniden teşekkürler.Herkez adına teşekkür ederim.Saygılarımla "Sambera Yunefes"...!!!

Yorumu gönderen: deniz, 03.05.2010, 15:31 (UTC):
ya ben jimlastikçiyim ve bu hareketle kolayaca yapabiliyorum ayrıca banabu hareketler çok kolay geliyor ayrıca benim yapapild/ğim hareketleri bi görseniz aklınız şaşar yapamadığım hareket yok hoca dedi doğduğumdan beri jimlastik yaparım bide yeni site açtım jimlastikle ilgili bi kız girdi kız şimdi jimlastği süper yapıo jimlastikdeniz yazın sizde jimlastikçi olun

Yorumu gönderen: ece, 06.04.2010, 15:05 (UTC):
ede bu kolay yapılabiliyor mu arkadaşlar

Yorumu gönderen: hale, 20.02.2010, 18:52 (UTC):
bu hareketler evet esnetme hareketleri ve her spor oncesinde yapılır eger yutkunamama gibi bi sorununuz varsa oda hareketı yaparken nefes almayı unuttugunuzdan yada troid bezlerinizde bir sorun oldugundandır hareketı yaparken cok duzenli bi sekilde nefes alıp vermeniz gerekir ki vucuttaki lactic acid birikmesin ve tabikide bir kac saniye beklemeniz gerekir

Yorumu gönderen: Ramazan, 02.02.2010, 16:21 (UTC):
oldukça güzel,çok faydalandım. Çok teşekkür ederim

Yorumu gönderen: qizzem, 03.01.2010, 17:12 (UTC):
ßn yaptım we acaip rahatLadım herkese tawsiye ederim qüseL oluo qerçekten xD

Yorumu gönderen: emine, 31.12.2009, 10:06 (UTC):
bende beğendim şimdilik az yapabildim amna olsdun yavaş yavaş

Yorumu gönderen: cansu, 24.11.2009, 18:58 (UTC):
hareketler çok kolay b en çok rahatladım xD

Yorumu gönderen: sümeyye, 13.09.2009, 22:21 (UTC):
vallaha arkadaşlar biz bunları voleybol antrenmnında her sabah yapıyozz demek oluyor ki biz her sabah yoga yapıyoruzz ısınma hareketini ettiler yoga allahım yaa ısınma hareketleri işte ya ne yogası bnde bişi zannettim :)))

Yorumu gönderen: eylül, 31.08.2009, 19:29 (UTC):
bence abartılıyor hiç bi zorlanma da olmuyor ben bu hareketleri ewimde uyguladım ve çok faydasını gördüm

Yorumu gönderen: yoga, 28.08.2009, 19:09 (UTC):
arkadaşlar kesinlikle yoga yaparken kendinizi çok zorlamayın yapabildiğinizin biraz fazlasını yapın ki gelişin fakat zorlarsanız mine nin dediği gbi olur ve de kesinlikle ani hareket yapmayın nefeslere dikkat edin...

Yorumu gönderen: melek , 26.08.2009, 07:14 (UTC):
iyiki böyle bir site var.gerçekten daha rahat hareket edebilmek için çok güzel hareketler.daha esnek olmamızı kılaylaştırıyo.teşekkür ederim

Yorumu gönderen: mine, 16.08.2009, 11:09 (UTC):
arkadaşlar benden size bir uyarı bu hareketleri kesinlikle denemeyin çünkü bn denedimm ve zor zorlandımmm burda gösterilen hareketler kişinin sağlığına büyük derecede zarar veriyo hatta bi ara yaparken yutkunamaduğımı bile farkettim saolsun arkadaşlar ne rahatladık ne rahatladık

Yorumu gönderen: irem, 01.07.2009, 02:59 (UTC):
gerçktn bu kadr detaylı ve güzl izah etmnz çok güzl..bu nedenle çok teşekkür ederm özellkle sınava hazrlıkta yogann iyi gelebileceğini duyduktan sonra nette bakmaya karar verdim ve bu siteyi buldum emeğinize sağlık başka ne denilebilir ki...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56440067 ziyaretçi (143813482 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)