Evlenecek Kadinla Erkek Arasindaki Denklik
 

Evlenecek Kadınla Erkek Arasındaki Denklik

Evlilikte denkliğin gözetilmesine dair Kuran'dan bir hüküm yoktur. Ayrıca bu konuda emredici bir hadiste mevcut değildir. Sadece şöyle bir hadis vardır,

"Üç şeyi geciktirme vakti gelince namazı, hazır olunca cenazeyi, dengini bulunca evlenecek kızı."

Fakat eşlerin birbiriyle anlaşamamaları tehlikesinin yüksek olması ve erkeğin bazı bakımlardan kadından aşağı bulunmamasının özellikle onun hakimiyeti sağlaması açısından bazı mahsurlar meydana getirebilmesi sebebiyle alimlerin çoğu evlilikte denkliği şart koşmuştur.

Evlenmede denklik kadında değil erkekte aranır. Erkek kendine de denk olmayan kadınla evlenebilir.

Denklikte Aranılan Özellikler

  1. Soyca denk olmak
  2. Dindarlık bakımdan denk olmak
  3. İlim, sanat ve meslek bakımından denk olmak
  4. Zenginlik bakımından denk olmak
  5. Hürriyette denk olmak
Denkliğe önem vermeyen alimler insanların yaradılış olarak birbirlerine eşit olduğunu ve İslam'ın değişik sosyal sınıflar arasında tam bir eşitlik meydana getirdiğini dikkate alıyorlar. Gerçekten İslam'da bütün insanlar bir tarağın dişleri gibi birbirine eşittirler. İnsanlar arasında üstünlük ancak Allah korkusu iledir. Servet ve mal ise her zaman yok olabilecek bir şeydir. Bu nedenle gerçek anlamda değer ölçüsü olamazlar. Bu açıdan yok olabilecek bir özellikte denklik üzerinde fazla durmamalı.

Yok olmayacak özellikler üzerinde durmalı. Bunlar: dindarlık, güzel ahlak, güzellik ve ilim gibi. Fakir olan zengin olabilir. Güzel ahlak ve dindarlık, fazilet gibi değerlerin değişmesi mümkün değildir.[1]

Kaynaklar

[1] Rauf Pehlivan, Büyük Kadın İlmihali.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56434074 ziyaretçi (143796317 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)