Evrende Soluk Mavi Bir Nokta
 
plae blue dot, soluk mavi nokta

Evrende Soluk Mavi Bir Nokta

Kendisini dünya insanlarının bilimle tanışmasına adamış olan Carl Sagan, 1977 yılında uzaya fırlatılan "Voyager 1" uzay aracının 1990’da, dünyadan 6.000.000.000 kilometre uzaklıktan çekilmiş olan ve “Pale Blue Dot” ismi verilen fotoğraf üzerine bir kitap yazar. Bu belgeseldeyse Carl Sagan, kendi kitabından bir bölümü kendisi okur:

Bu uzak gözlem noktasından Dünya, pek ilgi çekici bir yer olarak görülmeyebilir. Ama bizler için durum farklıdır. O noktaya tekrar bakın. İşte o nokta, "burası'dır. "evimiz'dir. O nokta, "biz'iz. Sevdiğiniz herkes, tüm tanıdıklarınız, adını duyduklarınız, gelmiş geçmiş tüm insanlar, hayatlarını o noktanın üzerinde geçirdiler. Türümüzün tarihindeki tüm sevinçlerimiz ve acılarımız, kendinden emin bin çeşit inancımız, ideolojimiz ve ekonomik öğretimiz; her avcı ve her yağmacı, her kahraman ve her korkak, uygarlığımızın mimarları ve tahripçileri, her kral ve her köylü, birbirine aşık olan her genç çift, her anne ve her baba, umutları olan her çocuk, her mucit ve her kâşif, ahlak değerlerini öğreten her öğretmen, yozlaşmış her politikacı, her bir "yıldız", her bir yüce önder, her aziz ve her günâhkâr, işte orada yaşadı; Bir Güneş ışınında asılı duran o toz zerreciğinde.

Dünya, muazzam büyüklükteki bir kozmik alanda çok küçük bir sahnedir. Tüm o generaller ve hükümdarlar tarafından dökülen kan ırmaklarını bir düşünün. O şekilde, şeref ve zafer içerisinde dönemlerinin efendilerini; bu mavi noktanın yalnızca küçük bir noktasının bir bölümünde. Uzayın enginliğini ve onun büyük sessizliğini düşünün ve biyolojik bedenler içinde kendine insan diyen bilinçlerin o zerredeki minicik hayatlarını.

Bu küçük pikselin bir köşesinin sakinlerinin, diğer bir köşenin farkları zorlukla ayırt edilebilen sakinlerine yaptıkları bitmek bilmeyen zorbalıkları bir düşünün. Anlaşmazlıkları ne kadar olağandı, başka birini öldürürken ne kadar heveslilerdi, düşmanlıkları ne kadar ateşliydi. Afra-taraflarımızın, hayâlî ben-merkezciliğimizin, evrende ayrıcalıklı bir pozisyonda olduğumuza dair yanılgımızın boyunun ölçüsü bu soluk renkli nokta tarafından alındı.

Gezegenimiz, onu çevreleyen bu azametli kozmik karanlığın içerisindeki yalnız bir zerredir. Anlaşılmazlığımızın içinde, tüm bu muazzamlıkta, yardım için ipucu başka bir yerden gelmeyecek, bizi kendimizden kurtarmak için.

Dünya, bilinen tek yaşam barınağı. En azından yakın gelecekte türümüzün göç edebileceği başka bir yer yok. Ziyaret, evet. Yerleşmek, henüz değil. Beğenin ya da beğenmeyin, bu zamanda ayakta kalabildiğimiz tek yer, Dünya'dır.

Bu resmin gökbilim için mütevazi ve karakter geliştiren bir deneyim olduğu söylendi. Muhtemelen insanlığın kibrinin ahmakça oluşunun bu küçük Dünya'mızın uzak resminden daha iyi bir kanıtı yoktur. Bana göre bu resim birbirimizle ilişkilerimizi daha nazikçe kurmamızın ve soluk mavi noktayı koruyup ona değer vermemiz sorumluluğunun altını çizmekte; şimdiye dek bildiğimiz tek yuvayı.

Carl Sagan (1934-1996).

Belgeselin sonlarına doğru geçen şu cümleyse oldukça dikkat çekiyor:

“Gökbilim için mütevazı ve karakter geliştiren bir deneyim olduğu söylendi. Muhtemelen insanlığın kibrinin ahmakça oluşunun bu küçük dünyamızın uzak resminden daha iyi bir kanıtı yoktur.”

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Akhenaton, 15.09.2014, 12:45 (UTC):
Hay Allah, bu sayfayı daha bugün ekledim, ama altında 2009'dan kalan yorumlar belirdi... :)9

Yorumu gönderen: -, 07.11.2010, 22:33 (UTC):
güzel bir çalışma

Yorumu gönderen: ben, 11.02.2010, 23:12 (UTC):
tek hak din islamdir,allaha islama saygisi olmayana saygimi.gerisi islam allah düsmani

Yorumu gönderen: allah'ın sevdiği kulu, 20.12.2009, 19:05 (UTC):
hakikat'a susuyorsanız, okumanızı tavsiye ederim. al imran 45, nisa 136, yunus 94, maide 46-47, maide 56, kuran size çok net hakikatın kökünü göstermekte...

Yorumu gönderen: joseph, 05.08.2009, 19:59 (UTC):
mükemmelsiniz..aksamdan beri okuyorum okuyoruk okuyorum.....ellerinize saglık..

Yorumu gönderen: Nizam , 01.08.2009, 14:50 (UTC):
gerçekten büyük bir eksikliğimi giderdi bu site. Başımdan geçen sırlı ve ilginç olayların tümü aydınlandı anlam kazandı . Hiç birşey karşılıksız değilmiş, boş değilmiş. mantıklı insanın aradığı herşey ve fazlası bu sitede mevcut, zararlılarıda mantık hallediyor. Teşekkür ediyorum emek verenlere. Başarılar sevgiler

Yorumu gönderen: sevda, 26.07.2009, 18:51 (UTC):
okumadım bütün dinlere saygı duymak lazım

Yorumu gönderen: issiz@d@m, 12.07.2009, 20:58 (UTC):
cok tesekkürlerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56726824 ziyaretçi (144588347 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)