Evrenin Ilk Güzellik Yarismasi Efsanesi (Balikesir)
 
Paris, Aphrodite, Athena, Hera, Apple

Evrenin İlk Güzellik Yarışması Efsanesi

Yöre: Balıkesir

Tanrılar, Deniz Tanrısı Neraus’un kızı Thetis’in düğünü için Olympos’ta toplanırlar. Düğün, aslında belli dengelerin bozulmasını amaçlamaktadır. Thetis bir ölümsüz olmasına karşın, bir ölümlü ile Phthia kralı Peleus’la evlendirilmektedir. Bunu istememektedir; ama karar Zeus’tan geldiği içi sesini çıkaramaz.

Düğünde bir tatsızlık çıkmaması için Kavga-Nifak tanrısı Eris, törene çağrılmaz. Eris, buna çok gücenir. Yiğit Heraklis’in "Akşam kızları" (Hesperides) nın bahçesinden çaldığı altın elmalardan biri, Eris’in eline geçer. O da üstüne "En Güzele." yazarak elmayı şölen sofrasına atar.

Tanrılar, yapacaklarını şaşır. Zeus, zor durumdadır. Elmayı kime verse bir sorun çıkacaktır. Karısı Hera, elmayı kapar. Athena ve Aphrodite buna razı olmaz. Zeus, şöyle bir çözüm bulur: "En güzeli" İda çobanı Paris seçecektir. Hermes, üç güzelle İda dağının yolunu tutar.

Zeus’un buyruğu Paris’i şaşırtır. Tanrıçaların üçü de birbirinden güzeldir. Üstelik her biri kendisini seçmesi için bir şey vaat etmektedir. Hera: "Elmayı bana verirsen Asya ve Avrupa krallığı senin olur." der. Athena: "Beni seçersen, savaşta dünyanın en yararlı, en başarılı yiğidi olursun. İnsanüstü bir akıl bağışlarım sana." der. Aphrodite ise gülümseyerek: "Benden sana en güzel kadının sevgisi" der.

Paris, elmayı Aphrodite’e uzatır. Böylece ilk güzellik yarışması sonuçlanır. Paris, Troya’ya geçer.zamanla Kral Priamos’un oğlu olduğu anlaşılır. Ama ailesiyle geçinemez. Yaşantısı değişmiş, güzellik peşinde koşar olmuştur ve gemileriyle denize açılır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53668237 ziyaretçi (136670578 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler