Falange Armata Örgütü
 
Falange Armata

Falange Armata Örgütü

Nisan 1990'da o güne kadar bilinmeyen faşist terör grubu Falange Armata (Silahlı Saf), bir hapishane pedagogunun öldürülmesi eylemini üstlendi ve bunun gibi daha birçok eylemi de üstlenmişti.

Falange Armata, eylemlerinde beyaz bir FIAT Uno kullanıyordu. "Beyaz Uno Çetesi" diye bilinen fâiller, eylemlerinde aynı tip arabayı, aynı silahları ve karaborsada bulunması gereken özel mühimmatı kullanıyordu. Yani birbirlerine benzemekteydiler. O zamanki saldırılarda birinci kişi, tabancayla nişan alarak hedefe koşar. Bu arada oldukça uzun boylu başka bir şahıs, pompalı tüfekle hemen onun arkasında ilerler ve engelleri ortadan kaldırır. 3. olarak tüfekli bir keskin nişancı gelir. Üçünün de hareketi birbirine uyumludur.

Falange Armata'nın eylemlerine tanık olan bir çok kişi, benzer şeyleri anlatmaktadır. 1994 sonunda Bologna çevresindeki Beyaz Uno Çetesi ile Falange eylemleri arasındaki paralellik, soruşturmayı yürütenler tarafından doğrulandı. Falange'nin haber yasağı konmadan önce yaptığı son konuşmasında eski Gladio çizgisinde politik bir konsepte ve uygun bir stratejiye sahip bir örgütün söz konusu olduğunu açıkladı.

Daha yakından bakıldığında Falange'nin eylemleri güncel politik gelişmelerle ilgiliydi. Örneğin bir hapishane pedagogunun öldürülmesi, cezaevi tüzüğünün sertleştirilmesinin tartışıldığı ve cezaevi personelinin değişiklikten yana görüş bildirdiği bir sırada gerçekleşmişti.

Ekim sonunda Bologna Beyaz Uno Çetesi yakalandı. Grubun çıkarı ve amacı neydi? Bombalı saldırıları ve terörizmi aydınlatmak için kurulan Parlamento Komisyonu üyesi Senatör Giovanni Pellegrino:

“Kendilerini Falange Armada diye adlandıran kişilerin bildirileri tek bir kaynaktan gelmekte ve ortak bir hedef gütmektedir. Bu, Falange'nin farklı kişilerce kullanılan bir laf değil, somut bir örgüttür.” [1][2]

Kaynaklar

[1] Jens Meclenburg, "Gladio Nato'nun Gizli Örgütü", Sorun yayıncılık, İstanbul, 2003, s.1-50.
[2] "Soğuk Savaş Döneminde Terör Örgütleri", Politika ve Kültür Araştırmaları Grubu, Terör ve Güvenlik Araştırmaları, Araştırma – İnceleme Raporları, No: 9, politikkultur.org/FileUpload/ds30106/File/soguksavas_donemi_teror_orgutleri.pdf


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741499 ziyaretçi (144625250 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)