Fatima Olayi
 
fatima, olayı

Fatima Olayı

Portekiz'de Lizbon'un 170 kilometre kuzeyindeki Estremadura bölgesindeki Fatima köyünde de olaylar bu şekilde başladı. Üç çoban çocuğa 1917 senesinin Mayıs ayından Ekim ayına kadar her ayın on üçünde görünen Hz. Meryem, sürekli olarak çocuklara göründüğü yere bir kilisecik yapılmasını ister. Gördüklerine hayran olan çocuklar, "vizyonlarını" herkese hararetle anlatırlar ve 1917 senesinin bahar ve yaz aylarında Portekiz'in ve hatta Portekiz'in dışındaki birçok ülkenin de ilgi merkezi haline gelirler.

Başlangıçta bu üç çocuğun oluşturduğu iletişim ve ilgi odağı, yerini yavaş yavaş ayın on üçünde, Fatima'ya karavanlar halinde gelen hacılara bıraktı. İnanılır kaynaklardan edinilen bilgilere göre, mucizeyi bekleyen ve görmek isteyenlerin sayısı 1917 senesinin 13 Ekim günü, 70.000 ile 80.000 arasındaydı ve onlar beklemelerinin mükafatını gördüler; çünkü onları bekleyen olay, yalnızca üç çoban çocuğunu etkileyen olaylar ile sınırlı kalmadı.

Bardaktan boşanırcasına bir yağmur yağıyordu ve bir Hz. Meryem vizyonu için olağanüstü kötü bir ortam vardı. Fakat birden bulutlar yırtılıp dağıldılar. Bulutların arasından temizlenmiş masmavi bir gökyüzü parçası belirdi, pırıl pırıl fakat göz almayan bir güneş çıktı. Böylece "Fatima'nın Güneş mucizesi" başlamış oldu ve burada anlatılanların hepsi dosyalarda ve resmi tutanaklarda vardır.

Güneş titremeye ve sallanmaya başladı. Sola, sağa doğru sert bir şekilde hoplarken nihayet devasa bir çatapat ya da havai fişek gibi inanılmaz bir hızla kendi etrafında dönmeye başladı. Yıldızımızdan fırlayan, taşan yeşil, kırmızı, mavi ve mor renk cümbüşü tüm çevreyi gerçeküstü bir ışığa boğdu. Olayı binlerce insan gördü ve seyretti. Görgü tanıkları güneşin sanki bir ara, onu izleyenlere bir iki dakika dinlenmelerine fırsat verircesine olduğu yerde durduğunu iddia ettiler ve sonra güneş yine havai fişek gibi dönüşüne devam etti, etrafına göz kamaştırıcı ışıklar saçarak. Görenlerin anlatmasına göre olay kelimelerle ifade edilecek cinsten bir şey değildi. Bir süre geçtikten sonra bu muhteşem olay bir üçüncü defa tekrarlandı ve tüm bu güneş mucizesi 12 dakika sürdü ve 40 kilometre çapındaki her yerden seyredilebildi.

Başlangıçta devletin tüm karşı tutum ve açıklamalarına rağmen Fatima bir hac ve ziyaret yeri oldu. Bugün de halen dünyanın sayılı hac merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Başlangıç ve bitim, yani 13 Mayıs ve 13 Ekim tarihleri arasında her sene binler ve binlerce kişinin büyük beklentiler ve ümitlerle geldiği bir bahçeye dönüşür. Binlerce kişi bir kez daha güneş mucizesini yeniden yaşamak isterler.

FATİMA'DA MUCİZEVİ ŞİFALAR

1917 senesinin Ekim ayından beri Fatima mucizevi iyileşmelere sahne olmaktadır. İşte tutanaklardan alınmış iki örnek:

Torres Novas kentinden 22 yaşındaki bayan Cecillia Augusta Geoveia Trestes'in verem, mide ülseri ve karnında su birikmesi gibi hastalıklarından dolayı, ailesi, kızın durumunu serinkanlılıkla ele alıp onun için bir tabut siparişinde bulunmuştu. Doktorların artık yapabilecekleri hiçbir şey olmamasına karşın, Bayan Trestes 13 Haziran 1923 günü Fatima'ya götürüldü.

Mucizenin olduğu yerde ilk önce hiçbir şey olmadı. Fakat eve dönüşte, o güne kadar ağzına bir lokma bile koyamayan kız, müthiş bir açlık duygusu ile evde ne varsa hepsini yedi ve yarım saatlik bir hazım süresinden sonra, ağzından zorla iki kelime bile çıkmayan Cecillia Augusta'nın birdenbire çenesi düştü. Hatta gülüp şarkılar söylemeye başladı. Bir hafta sonra hiçbir şeyi kalmamış, tamamen sağlığına kavuşmuştu.

Bu ani değişimin ağır hastaların birden kendilerini iyi hissetmelerinden mi kaynaklandığı, tutanaklarda belirtilmiyor. Belirtilmeyen bir diğer husus da bu bayanın hastalıklarından dolayı nerede ve ne zaman hayata veda ettiği. Mucizevi olarak şifa bulan diğer bir kişi Madeira adalarında, Camara de Lobos'ta oturan 30 yaşlarında bir alkolikti. Doktorlar ağır bir siroz teşhisi koymuşlardı. Genç adam hiçbir şeye aldırmaksızın, her gün bir şişe içkisini içmeye devam etti. Bu sırada işe, dini bütün birisi olan karısı müdahale etti ve her gün içkisinin içerisine birkaç damla "Fatima suyu" damlattı ve mucize. Gün be gün içkiden soğuyan ve sonunda terk eden genç adam 70 yaşına kadar yaşadı.

Fatima'da vizyon gören çocuklar fenomeni fiziksel birtakım olaylarla ilgilidir. "Vizyonların" her seferinde elektriksel bir boşalmanın sonucu olan gürültüler ve çıtırtılarla bağlantılı "şimşekler'le başladığı bildirilmiştir. Küçük Lucia "vizyonun" her uzaklaşışında sanki uzaklarda roket patlaması gibi bir gürültü duyduğunu söylemiştir. 13 Eylül 1917'de çocuklar beşinci vizyonlarını yaşarken, birkaç bin kişi de bir ışık topunun muhteşem bir şekilde gökyüzüne doğru yükseldiğine tanık oldu. Ziyaretçiler 13 Mayıs 1924'te "vizyonun" sabit olarak indiği ya da göründüğü "Taşlıkta" tuhaf bir bulut gördüklerini ve buluttan kar tanelerine benzer nesnelerin aşağıya doğru yağdığına, fakat daha yere düşmeden kaybolduklarına tanık oldular. Daha sonraları Lucia bu görüntüyü her seferinde bir ışık hüzmesinin beraberliğinde yaklaştığını ve çocukların Hz. Meryem'i ancak ışığın "Taşlık" üzerinde hareketsiz kaldığı anda görebildiği belirtilmiştir. Lucia'nın sorgulamasında kendisine "vizyonun" görünmesi esnasında Meryem'e direkt olarak bakmaktansa niçin başını öne eğdiği sorulduğu zaman, Meryem'in kimi zaman gözlerini kamaştırdığını söylemiştir.

Kaynaklar

[1] Erich Von Daeniken, Dünyayı Heyecanlandıran Fenomenler ve Vizyonlar

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Warcraft, 01.12.2017, 22:40 (UTC):
Kardeşim siten çok iyi gerçekten okurken çok etkikendim
Dünyada olan olaylar zinciri 15 ağustos depremi
olayları çok iyi başarıların devamını dilerim saygılarımla...

Yorumu gönderen: Asil Ender, 14.05.2017, 21:41 (UTC):
Meryemde öldü,fatmada bunların hepsi yalan üç çobanmış,güneş dönmüş vs vs .İnin yeryüzüne yeter be,meryem öldü,isa öldü vb vb öldü.

Yorumu gönderen: FATİH, 02.03.2017, 08:58 (UTC):
Her şeyi İslamiyet ile ilişkilendirmeye çalışma gayesi nedendir? Akıl sır ermiyor bu duruma. "Buradaki olağan üstü hallerde söz konusu ise Hz. Meryem yerine Hz.Fatima neden olmasın." demiş bir arkadaşımız. Neden Hz. Fatima olsun peki? Çünkü İslamiyet en yücesi en iyisi dinlerin değil mi? Takım tutar gibi bir şeyleri savunmaktan vazgeçin artık ya. Bu mu inanç? Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'de de ismi geçen Hz. Meryem ile ilgili bir mucize olmuş olması nedeni zorunuza gidiyor? Hangi dine mensup olursanız olun Hz. Meryem hepimizin kutsalı değil mi? Ama olmaz kesin Fatima'dır mucizeyle ilintili olan Meryem değildir. "Asıl önemli olan oraya Fatima ismi ve hangi gerekçeyle konmuş olmasıdır." Yukarıda anlatılanlar arasında asıl önemli olan buysa senin için Endülüs Emevileri bir dönem İspanyada hüküm sürmüşlerdir. Eskiden Müslümanların yaşadığı bir köy olma ihtimali var. Bu yüzden Fatima konulmuştur ismi.

Yorumu gönderen: Orhan, 02.12.2010, 22:16 (UTC):
Ya gerçekten de. Yoksa Hz.Meryem`le konuştular da onlara kendisi olduğunu mu söyledi? Bu olsa Hz.Fatima olsa gerek. E herkes bildiğinden konuşur. Hıristiyan çocuklar ne bilsin Hz.Fatima kim?

Yorumu gönderen: i.aydın şahin, 11.11.2010, 14:09 (UTC):
eğer bir mucize sözkonusu ise,bu köyün isminin fatima olmasındandır. Fatima Hz Muhammedin kızıdır ve Halifelerinden Hz. Ali'nin eşidir.Yaşadıkları sürede olağan üstü şeylerine şahit olunmuştur.Asıl önemli olan oraya Fatima ismi ve hangi gerekçeyle konmuş olmasıdır.Buradaki olağan üstü hallerde söz konusu ise Hz. Meryem yerine Hz.Fatima neden olmasın.Kilisenin yerinde eskiden bir cami neden olmasın.Uzun bir süre buralarda Müslümanlar kalmıştı.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449921 ziyaretçi (143846644 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)