Financial Times'tan 2008 Kehanetleri
 

Financial Times'tan 2008 Kehanetleri

"Hillary Clinton, başkan; Müşerref, emekli; petrol ise 100$ olacak." İşte İngiliz Gazetesi'nin 2008'e ilişkin tahminleri.

Gazeteye göre, eski Başbakan Benazir Butto suikastıyla siyasi krizin derinleştiği Pakistan'da, Devlet Başkanı Pervez Müşerref koltuğunu kaybederken, ABD'de ise başkanlık seçimlerini Demokrat Partili Hillary Clinton kazanacak. Dünya ekonomisinde tedirginlik oluşturan kredi sıkışıklığı sürerken, dünya ekonomisinin zayıflaması petrole talebi de etkileyecek. İşte gazetenin 2008 tahminleri:

Clinton, ABD başkanı olacak: Demokrat Parti'de siyahî senatör Barack Obama ile New York Senatörü Hillary Clinton arasındaki aday adaylığı yarışını Clinton kazanacak. Eşi, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın popülaritesini de arkasını alan Clinton'ın, Bush yönetiminden duyulan rahatsızlık göz önüne alındığında, ABD'nin ilk kadın başkanı olma ihtimali yüksek.

Müşerref, koltuğunu kaybedecek: Butto suikastının arkasından radikal gruplar ya da El Kaide çıkarsa, Müşerref 2008'i başkan olarak tamamlayabilir. Ancak, ABD ve Pakistan ordusundaki destekçileri, Müşerref'in, 'çok lekelendiği ve bölücü bir unsur' haline geldiği sonucuna varırsa, ülkede istikrarsızlık daha da artar ve Müşerref, koltuğunu kaybedebilir.

Başbakan Putin, başkanlık yapacak: Anayasaya göre Mart 2008'deki seçimlerde aday olamayan Rusya Devlet Başkanı Putin'in koltuğuna, kendisine halef olarak gösterdiği başbakan birinci yardımcısı Dmitri Medvedev oturacak. Arkasında yüksek bir halk desteği olan Putin'in başbakan olarak atanmasının ardından, Kremlin yanlısı Birleşik Rusya Partisi'nin çoğunlukta olduğu meclis, anayasada değişiklik yaparak, başkanlık yetkilerini başbakana devredecek. Anayasa değişikliğine gidilmezse de Putin yine iktidarı elinde bulunduracak.

ABD, İran'a saldırmayacak: Tahran'la yaşadığı nükleer krizi çözmek için askerî harekât seçeneğini masada tutan ABD, İran'ın atom bombası programından 2003'te vazgeçtiğine yönelik Amerikan istihbaratı ve nükleer silah teknolojisine 2010 ila 2015 arasında ulaşabileceği tahmini göz önüne alındığında, 2008'de de bu alternatife başvurmayacak.

Irak'ta gevşek bir merkezî hükümet kurulacak: Irak, pratikte zaten bölünmüş durumda ve artık üniter bir devlet olarak da görülmüyor. Irak için en iyi beklenti, ana görevi, petrol gelirlerini, mutabık kalınmış bir prensibe göre Şiiler, Sünniler ve Kürtler arsında dağıtacak gevşek bir merkezî hükümet. Bunun için de Şii İran ile Sünni Suudi Arabistan arasında kapsamlı bir uzlaşma ve Washington ile Tahran'ın anlaşması gerekli.

Sarkozy şov devam edecek: Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Fransa'yı yönetimini izlemek, havai fişeklerle dolu bir depoda kibritle oynayan bir çocuğu izlemek gibi: Sürekli gürültü, renk ve heyecan var, ancak aynı zamanda her şeyin patlama korkusu da var. Hemen her alanda reform yapma sözüyle göreve gelen Fransız lideri, patlamaya hazır hizmet sektörü, üniversiteler ve banliyöler bekliyor. Fransız seçmenler, Sarkozy'ye ülkeyi değiştirmesi için oy verdi. 2008'de birçok alev olacak; ancak hiçbiri ölümcül olmayacak.

Kyoto'da sadece pazarlık yapılacak: ABD, Kyoto'nun yerini alacak anlaşma için görüşmelere başlama kararı alsa da 2008'de iklim değişikliği konusunda fazla bir ilerleme olması beklenmiyor. Yeni yıl, daha çok müzakerelerle geçeceğe benziyor.

Petrol 100 doları aşacak: Birkaç defa yaklaşılan, ancak aşılamayan 100 dolar sınırı 2008'de aşılacak. Ancak, zayıflayan global ekonomi nedeniyle petrole olan talep azalacak ve petrol, 2008'i yıla başladığı değerin altında bitirecek.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744685 ziyaretçi (144632895 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)