Fransiz Ihtilalinde Masonlar
 
Fransız İhtilali, Masonlar

Fransız İhtilalinde Masonlar

FRANSA'YA GELİNCE, İHTİLÂL'DEN HEMEN ÖNCE DİĞER BÜTÜN HIRİSTİYAN AVRUPA ÜLKELERİ GİBİ, BİRİNDEN DİĞERİNE GEÇMENİN İMKÂNSIZ OLDUĞU ÜÇ SINIF VARDI: ASİLLER, RUHBANLAR VE AHALİ.

BİR DE BUNLARIN YANINDA PEK DİLE GETİRİLMEYEN KÖLELERİ SAYMAK GEREKİR. HANİ O KRISTOF KOLOMB'UN AMERİKA KITASINDAN GÖNDERDİĞİ VEYA AFRİKA'DAN, HATTA ASYA'DAN GELENLER VAR YA, ONLAR!...

ÖYLE Kİ, BİR IRK ADI OLAN "SLAV" KELİMESİNİN BİLE FAKİR HIRİSTİYANLARIN "SLAVE-KÖLE" YAPILMASINDAN SONRA KULLANILAN KELİMEDEN GELDİĞİ ÖNE SÜRÜLÜR.

AYNI DÖNEMDE OSMANLI DEVLETİ'NDE ESİR TİCARETİ OLSA BİLE, BATIDAKİ ANLAMIYLA KÖLELİK, ASLA GÖRÜLMEMİŞTİR!.. ESİRLERİ ALIP KUMANDAN, VEZİR, HATTA HÜKÜMDAR YAPAN TÜRK MİLLETİ, KENDİ İÇİNDE HİÇBİR ZAMAN SINIF TANIMAMIŞ, BİR SINIF YARATMAMIŞTIR. HADIMLAR BİLE SADRAZAM OLABİLMİŞTİR. CARİYENİN OĞLU PADİŞAH OLMUŞTUR!..

BU ESNEKLİĞİ NE O ZAMANIN BATILILARI, NE DE ZAMANIMIZIN AYDINLARI ANLAYABİLMİŞTİR. BİR KAÇ İSTİSNA ELBETTE VAR.

BUNLAR ARASINDA DİKKATE DEĞER BİR KİŞİ MAREŞAL MOLTKE'DİR!.. MOLTKE'NİN BU KONUDA YAZDIKLARINI BAŞKA BİR SAYFADA VERECEĞİZ.

FRANSIZ İHTİLÂLİ'NİN, FİKİR ADAMLARININ ÜRÜNÜ OLDUĞU BİR GERÇEKTİR. MONTESQIEU'NUN (1689-1755) "KANUNLARIN RUHU" KİTABI, JEAN-JAQUES ROUSSEAU'NUN (1712-1778) "İÇTİMAÎ MUKAVELE" ADLI ESERİ, DEDEROT'UN (1712-1784) ANSİKLOPEDİSİ, VOLTAIRE'İN (1694-1778) YAZILARI O DÖNEMİN NESİLLERİNİ ETKİLEMİŞTİR.

ANCAK EN BÜYÜK ETKEN, MAKİNE VE EL TEZGÂHLARININ ÜRETİMİ ARTTIRMASI VE MESLEK ERBABININ ZENGİNLEŞİP, TEMBEL ASİLLERLE AYNI KONUMA GELECEK POTANSİYELİ BULMASIDIR.

BU ARADA GÖÇMEN AMERİKA HALKININ KUDRETLİ İNGİLTERE KRALI'NI ALT ETMESİNİN ROLÜ DE UNUTULMAMALIDIR.

FRANSIZ DEVLETİNİN HARPLERDEN YIPRANMIŞ OLMASI, HAZİNENİN BOŞ OLMASI, SANAT ERBABININ ÇOK ÇALIŞMASINA RAĞMEN ASİLLER KADAR RAHAT YAŞAYAMAMASI, VE DİĞER HALK KESİMİNİN İSE SÜRÜNMESİ İHTİLÂLİN ESAS NEDENLERİNDEN BİRİDİR. ANCAK YİNE DE ORTADA KIŞKIRTMA OLMADAN İHTİLÂLE YOL AÇACAK BİR DURUM YOKTU.

İDDİA ODUR Kİ, ASİLLER BİR TÜRLÜ VERGİ VERMEYE YANAŞMAYINCA, MALİYENİN BAŞINA BRIENNE GETİRİLDİ. BRIENNE O ZAMANA KADAR KİMSENİN DÜŞÜNMEDİĞİ BİR ŞEY TEKLİF ETTİ. MESELEYİ HALLETMEK İÇİN ETATS-GENERAUX'UN TOPLANMASINI İSTEDİ!.. BU DA HALKOYUNA BAŞVURMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİ!...

ETATS-GENERAUX ÜÇ SINIFIN HER BİRİNİN TEMSİLCİLERİNDEN OLUŞTU. FAKAT NASIL OY VERİLECEĞİ SORUN OLDU. 1789'DA YAPILAN TOPLANTI, ALTI HAFTA SÜRÜP SONUÇ ALINAMAYINCA, AHALİ SINIFI KENDİ TEMSİLCİLERİNİ MİLLÎ MECLİS İLAN ETTİLER. ANCAK KRAL SALONU KAPATTI. HALK DİRENDİ VE İHTİLÂL BÖYLECE BAŞLAMIŞ OLDU.

MİLLÎ MECLİS, KENDİSİNİ KURUCU MECLİS İLAN ETTİ. YANİ, GEREKTİĞİNDE BİR ANAYASA HAZIRLAYABİLECEKTİ. BU ARADA BAZI RUHBANLAR VE ASİLLER DE ONLARA KATILDI.

KURUCU MECLİS'TE ÇEŞİTLİ GRUPLAR VARDI. JAKOBENLER MEŞRUTİYET TARAFTARI İDİLER. CORDELİLER CUMHURİYETÇİYDİLER. SONRA MÜFRİT İHTİLALCİLER, MUTEDİL GIRONDINLER, SOLCU CUMHURİYETÇİLER GİBİ GRUPLAR ORTAYA ÇIKTI.

SİYASÎ CEPHEDE BUNLAR OLURKEN, HALK EKMEK SIKINTISI ÇEKİYORDU. ZATEN MÂLÛMDUR, POLİTİKACILAR KONUŞUR, HALK AÇLIKTAN ÖLÜR.

MUHTEMELEN MASON, DESMOULIN ADLI BİR GAZETECİNİN ATEŞLİ NUTKU İLE HAREKETE GEÇEN HALK, BASTIL HAPİSHANESİ'Nİ BASTI VE SİYASÎ MAHKÛMLARI SERBEST BIRAKTI. BU ARADA PARİS DIŞINDA DA HALK AYAKLANMIŞ, ASİLLERİN ŞATOLARINA SALDIRIP, ATEŞE VERİYORLARDI.

BUNUN ÜZERİNE KURUCU MECLİS TEKRAR TOPLANDI VE ASİLLERİN BÜTÜN İMTİYAZLARI İLE "FEODALİTE'Yİ İLGA ETTİ!.. AYRICA BİR "İNSAN VE VATANDAŞ BEYANNAMESİ" İLAN ETTİ. BUNUN İÇİNDE, MASONLUĞA SIZMIŞ YAHUDİLERİN KENDİLERİ İÇİN İSTEDİKLERİ HER ŞEY YER ALIYORDU!...

KRAL BEYANNAME'Yİ KABUL ETMEYİNCE, HALK VERSAY SARAYINI BASTI. KRAL 16. LUİ VE KRALİÇE MARIE ANTIONETTE'NİN TUILLERIES SARAYI'NA ÇEKİLMELERİNE LÛTFEN İZİN VERİLDİ.

1791 YILINDA BİR ANAYASA HAZIRLANDI VE KRAL BUNU KABUL ETTİ. BÖYLECE MEŞRUTİYET BAŞLAMIŞ OLDU. ANCAK KRAL, HAYATINI BİR NEVİ ESARET OLARAK GÖRDÜĞÜ İÇİN, KAÇMAYA TEŞEBBÜS ETTİ. YAKALANDI, BİR SÜRE SONRA DA KARISI İLE BİRLİKTE GİYOTİNLE İDAM EDİLDİ.

İHTİLÂL FRANSA'YI SİYASÎ AÇIDAN DİĞER DEVLETLERE KARŞI MÜŞKÜL BİR DURUMA SOKMUŞTU AMA, FRANSA KRALI'NIN İDAM EDİLMESİ VE BUNDAN BİR YIL ÖNCE DE KRALLIĞIN KALDIRILARAK CUMHURİYET İLAN EDİLMESİ, AVRUPA'NIN BÜTÜN KRALLIKLARINI DEHŞETE DÜŞÜRMÜŞTÜ!...

CUMHURİYET İLE BİRLİKTE MUTEDİLLERDEN DANTON İKTİDARA GEÇTİ. GELİŞMELERDEN ÜRKEN İNGİLTERE, FRANSA'YA HARP İLAN ETTİ!

FRANSA'DA MECBURÎ ASKERLİĞE, ARTIK RAHATA ERDİĞİNİ DÜŞÜNEN HALKTAN TEPKİ GELDİ. İHTİLÂL MAHKEMELERİ KURULDU. GİYOTİNLER İŞLEMEYE BAŞLADI. GIRONDIN GRUBUNDAN DANTON İLE JAKOBENLER'DEN ROBESPIERRE'İN ARASI AÇILDI. O YIL TEK KİŞİNİN İDARESİ YERİNE BEŞ KİŞİLİK BİR HEYETİN İKTİDARINI ÖNGÖREN DIREKTUVAR SİSTEMİNE GEÇİLDİ.

AMA NAPOLYON UYGUN ADIMLARLA İKTİDARA DOĞRU YÜRÜYORDU. KAZANDIĞI ZAFERLERLE HALKIN VE MECLİS'İN GÖZLERİNİ BÜYÜLEDİ. 1799'DA ÜÇ KİŞİLİK BİR KONSÜL SİSTEMİNE GEÇİLDİ. NAPOLYON I. KONSÜL OLDU. 1804 YILINDA DA KENDİSİNİ İMPARATOR İLAN ETTİ!..

BU BÜYÜK İNSAN, SADECE İYİ BİR ASKER DEĞİL, İYİ BİR İDARECİ DE İDİ. BUGÜN HÂLÂ FRANSA'DA NAPOLYON'UN KOYDUĞU KANUNLAR UYGULANIR. YANİ NAPOLYON BİZİM KANUNÎ SULTAN SÜLEYMAN GİBİ YASA YAPICI, FATİH GİBİ DEVLETLERİ KENDİLERİNE BAĞLAYICIYDI. TEK KUSURU, İHTİRASLI OLMASIYDI!..

ATATÜRK BU YÜZDEN KENDİSİNİ HİÇ SEVMEZ, "ÜLKESİNİ FELAKETE GÖTÜREN HIRSLI BİR İNSAN" OLARAK DEĞERLENDİRİRDİ!.

İŞTE FRANSA'YI, VE DOLAYISIYLA AVRUPA'YI ETKİLEYEN BU İHTİLÂLİN HAZIRLAYICILARINDAN MONTESQIUE, KRALI VERSAY'DA KURTARAN LA FAYETTA, MIRABEAU, JEAN JAURES (SOSYALİST LİDERLERDEN), HEPSİ MASONDU!..

GETİRDİKLERİ SİSTEM HÜRRİYET-MÜSAVAT-UHUVVET SLOGANLARI İLE KURULMUŞTU AMA, HİÇ KİMSE BU HAKLARDAN YAHUDİLER KADAR YARARLANAMADI.

İHTİLÂL İLE ASİLLERİN İMTİYAZLARI ELİNDEN ALINDI, MALLARI GASP EDİLDİ AMA STATÜLERİ HÂLÂ DEVAM ETMEKTEDİR. İHTİLÂL'İN CAFCAFLI SLOGANLARI FAKİRLİK VE KÖLELİĞİ, HELE SÖMÜRGECİLİĞİ ÖNLEMEDİĞİ GİBİ, İHTİLÂL'DEN SONRA BİLHASSA KÖRÜKLEDİ!.. HÜRRİYET SADECE AVRUPALI BEYAZLAR VE ÜST TABAKA İÇİN GERÇEKLEŞTİ.

HEMEN ARKADAN GELEN SANAYİ DEVRİMİ, HALKIN KÖLE GİBİ FABRİKALARDA, MADENLERDE ÇOLUK-ÇOCUK ÇALIŞMASINA YOL AÇTIĞI İÇİN, BİR BAŞKA İHTİLÂLE VESİLE OLDU: SOSYALİST RUS İHTİLÂLİ!..

BU İKİNCİSİ ASLINDA FRANSA İHTİLÂLİ'NİN KURDUĞU DÜZENE KARŞIYDI!.. AMA YANILDIĞI BİR NOKTA VARDI. PROLETER İLE BURJUVA SINIFLARI ARASINDA, ASİLLER-RUHBANLAR-AHALİ ARASINDA OLAN AŞILMAZ DUVARLAR YOKTU!.. ALLAHSIZ KAPİTALİZM SİSTEMİN SİGORTASINI KURMUŞ, KÖŞE DÖNMECİ VE ÜÇKÂĞITÇILARA ZENGİN OLUP YÜKSELME İMKÂNI TANIMIŞ,BÖYLECE BÖYLECE "NAZAR ETME, NE OLUR / KAZIK AT, SENİN DE OLUR!" CINGILIYLA ÇOĞUNLUĞU ALDATMAYI BİLMİŞTİ!

BU YÜZDEN RUS İHTİLÂLİNİN GETİRDİKLERİ DE 70 YIL SONRA REDDEDİLDİ. BUNA DA İLERİDE DEĞİNECEĞİZ.

BİR KERE DAHA SÖYLEYELİM Kİ, FRANSIZ İHTİLÂLİ'NİN "HÜRRİYET"İ, AMERİKA'DA, AFRİKA'DA, ASYA'DAKİ YERLİ HALK İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİ!.. EŞİTLİĞİ VE KARDEŞLİĞİ DE GEÇERLİ DEĞİLDİ!..

BU YÜZDEN İHTİLÂLCİLER DE, ONLARDAN SONRA GELEN AVRUPALI İDARECİLER DE İHTİLÂLİ SAVUNURKEN, ASLINDA KENDİ HÜRRİYET VE EŞİTLİK KAVGALARINI YAPIYORLAR, İNSAN HAKLARINI KÂĞIT ÜZERİNDE UYUMAYA TERK EDİYORLARDI. TIPKI ŞİMDİKİ HELSİNKİ SENEDİ, AGİK BİLDİRİLERİ GİBİ!..

MESELA FRANSA HÂLÂ KORSİKA VE YENİ KALEDONYA'DAKİ BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNİ BASTIRIRKEN; TÜRKİYE'YE, "KÜRTLER'E, ERMENİLER'E TOPRAK VER" DİYEBİLİYOR!.. BU DA MASON ZİHNİYETİNİN TA BAŞINDAN BERİ BENCİL YAKLAŞIMINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

AYNI ŞEY, AMERİKAN MASONLARI İÇİN DE GEÇERLİDİR. ARTIK HEMEN HERKES KABUL ETMEKTEDİR Kİ, MASON LINCOLN ZENCİLERİ SEVDİĞİ İÇİN DEĞİL, UCUZ İŞÇİ KULLANARAK GÜÇLENEN GÜNEY EYALETLERİNİ ÇÖKERTMEK İÇİN AMERİKAN İÇ SAVAŞINA GİRİŞMİŞTİR. EĞER LINCOLN VEYA ONDAN SONRA GELEN MASON BİRADERLER GERÇEKTEN İNSANÎ FİKİR VE DUYGULAR İLE "İNİSİYE" OLMUŞ OLSALARDI, NE KIZILDERİLİLERİN NESLİ YOK OLMA NOKTASINA GELİRDİ, NE DE ZENCİLERİN SIKINTILARI BUGÜNLERE KADAR YANSIRDI!..

EĞER MASONLAR GERÇEKTEN SADECE "SEÇKİN İNSAN'LARLA DEĞİL; HERKESLE "BİRADER" OLSALARDI, DÜNYADA BUNCA AÇLIK, BUNCA SEFALET OLMAZDI!.. ONLAR KENDİ ARALARINDA "BİRADER" OLDUKÇA, BİZLERİN FELÂKETİ ARTIYOR!






Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56434301 ziyaretçi (143796881 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)