Fuzuli'den Bir Gazel
 
Osmanlı Kadını

Fuzûlî'den Bir Gazel

Hazırlayan: Mehmet Akif Ardıç (Akhenaton)

Vezin: Mefâîlün Mefâîlün Mefâîlün Mefâîlün

بني جاندان اوسانديردى جفادان يار اوسانماز مى
فلكلر ياندى اخمدان مورادم شمعي يانماز مى

Beni cândan usandırdı, cefâdan yâr usanmaz mı?
Felekler, yandı âhumdan; murâdım şem'i yanmaz mı?

Sevgilim, beni canımdan usandırdı; kendisi cefâdan (bana eziyet etmekten) usanmaz mı? Âhımdan felekler yandı, murâdımın mumu hâlâ yanmayacak mı (arzularıma kavuşamayacak mıyım)?

قامو بى مارنا جانان ده وايى ده رد أده ر احسان
نيچون قلماز بانا ده رمان بني بى مار سانماز مى

Kamu bimârına cânân devâ-yi dert ider ihsân;
Niçün kılmaz bana dermân; beni bîmâr sanmaz mı?

Sevgili, bütün hastaların (âşıkların) dertlerine devâ bağışlar. Fakat bana niçin dermân vermez (yaralarıma bir çâre olmaz)? (Yoksa) beni hasta (âşık) sanmaz mı?

شبعي هجران يانار جانم دوكه ر قان چه شمي گيريانم
اويادير حالقى أفغانم گارا باختم اويانماز مى

Şeb-i hicrân yanar cânum, döker kan çeşm-i giryânum.
Uyarur halkı efgânım, kara bahtum uyanmaz mı?

Ayrılık gecesinden canım yanar. Ağlayan gözlerim, (artık gözyaşı yerine) kan döker. Feryatlarım, halkı (uykularından) uyandırır. (Ya benim) kara bahtım, uyanmaz mı?

گولي روخسارينا قارشو گوزومده ن قانلو اخار سو
حبيبم فه سلى گولدور بو اخار سولر بولانماز مى

Gül-ü ruhsârına karşu, gözümden kanlı akar su;
Habîbüm fasl-i güldür, bu akar sular bulanmaz mı?

Yanağının (o pembe utanma ve naz) gülüne karşılık gözümden yaşlar kanlı (gül renginde) akar. Sevdiğim. Bu, gül mevsimidir. Bu mevsimde akar sular (bile) bulanık akmaz mı?

غامم پين خان دوتاردم بن ده ديلر ياره قل روشه ن
ديسه م اول بى وفا بيلمم اينانير اينانماز مى

Gâmum pinhân dutardum ben, dediler yâre kıl rûşen;
Disem ol bîvefâ, bilmem inanur mı inanmaz mı?

Ben, gâmımı (kalbimdeki bu aşkın sırrını ve kalbime çektirdiklerini insanlardan saklıyor ve utancımdan herkesten) gizli tutuyordum. (Bana) "derdini sevgiline aç!" dediler. Fakat derdimi söylesem, bilmem ki o vefâsız, inanır mı, yoksa inanmaz mı?

ده گيلدم بن سنه مائل سن أتدن عقلمي زائل
بانا تعن أيله ين غافيل سه ني گورگه چ اوتانماز مى

Değildüm ben sana mâil, sen ettün aklumı zâil.
Bana tâneyleyen gâfil, seni görgeç utanmaz mı?

Ben, sana düşkün değildim. Benim aklımı başımdan sen aldın (kendini bana zorla sevdirdin, âşık ettin) Bu hâlimden dolayı bana dil uzatan (aşkımdan ötürü beni kınayan, bana bir güzele âşık olmayı yakıştıramayan) gâfil, (Mısırlı kadınların Yûsuf'u görünce güzelliğinden büyülenip ellerini kesmeleri gibi) bana hak vererek söylediğinden utanmayacak mı?

فوظولي ريندي شه يدادر هميشه خالقه روسوادر
سورون كيم بو نه سودادر بو سودادان اوسانماز مى

Fuzûlî, rind-i şeydâdur, hemîşe halka rüsvâdur
Sorun kim bu ne sevdâdur, bu sevdâdan usanmaz mı?

Fuzûlî, (bir) aşk yüzünden çılgına dönmüş bir rind (gönül eri) dir. Bu yüzden de dâimâ dile düşmüştür. Ona sorun ki, bu ne biçim sevgilidir? Bu sevgiden hiç usanmayacak mı?

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Ayşegül, 04.04.2014, 11:10 (UTC):
Offfffff yaaaaa.... eskilerde yazdığım öyle yorumlar var ki, bazılarını gördükçe deve kuşu gibi kafamı kumlara gömüp kıyamete kadar çıkarmayasım var...... Ne yani ne? Tutsana hem çeneni hem kendini de, rezil olmasana; ama yoooooook ille de söyleyecek ki boyunun ölçüsünü bir güzel alsın:))))

Yorumu gönderen: Akhenaton, 20.11.2010, 21:02 (UTC):
Orada sizle ilgili tek bir cümle ya da imâ var mı acaba Ayşegül Hanım? Birine bir övgü yaptığınız zaman, diğer insanlar, kendi üzerlerine "alınmak" ve "ne yani, bizlerde bunun tam tersi mi mevcut" diye düşünerek o övgüden kendilerine bir "pay biçmek" zorunda mı? Birisine "Çok nazik ve yumuşak bir üslununuz var." dediğinizde; bir başkası, "Ne yani onun üslubu öyle de bizimki kaba mı?" demek ve kendi üstüne alınmak, daha doğrusu HER ŞEYDEN BİR MANA ÇIKARMAK zorunda mı? İçimizdeki manasız "paranoya" ve "her şeyden mana çıkarmak" saplantısını biraz dengelememiz gerekiyor sanırım. PARANOYA'sız günler dileğiyle...

Yorumu gönderen: ayşegül, 20.11.2010, 20:47 (UTC):
selma ablacım burada yazdıklarımızın kendi aramızda birazda sitede ses olsun amaçlı olduğunu biliyorsun...bilmiyorum yanlış mı anladım ama ilk anda bakınca "patırtı-gürültü"çıkartan ben gibi duruyorum..eğer böyle düşünülüyorsa üzüldüm gerçekten üzüldüm..

Yorumu gönderen: Akhenaton, 20.11.2010, 20:22 (UTC):
Yaptığınız işin zorluğunu bilen insanların da var olduğunu bilmek güzel. Teşekkür ederim Selma Hanım... En çok da "patırtısız-gürültüsüz" ve "şukunet dolu" ince üslubunuz için... :)9

Yorumu gönderen: Selma .D, 20.11.2010, 19:59 (UTC):
Ben anladım sana laf yetiştiremeyeceğim pes ettim kardeşimin işi başından aşkın böyle konular için üzemem onu

Yorumu gönderen: ayşegül, 20.11.2010, 19:55 (UTC):
ohhooo...şirinem:)buda detaymı ki ben sana bu resimden bir kitap dolusu detay çıkartabilirm ve sende beni oklavayla kovalarsın git başımdan diye:)bulmacalara bayılırım ayrıca polisiye ve komplo teorisi üzerine kurgulanmış kitapları okurum ehh bunlarında bi getirisi olacak değil mi?:)ressama gelince belki kardeşinden rica edersen aydınlatıcı bir bilgi verir.bizde ölmüşse dua,yaşıyorsa teşekkür ederiiiiizz:)

Yorumu gönderen: Selma .D, 20.11.2010, 19:46 (UTC):
Kızım niye bu kadar ayrıntılara takılıyorsun bak bana sadece güzel sözlerle ilgilendim siz onlara dikkat etsenize hayret bişey kız elinde ne tutuyormuş.iyi valla ressamda yok ayıkla pirincin taşını anlat ayşegüle ahh ahh siz beni çokkkk yoruyorsunuz :)

Yorumu gönderen: ayşegül, 20.11.2010, 19:41 (UTC):
yok yok ip falan yok ablacım,bak arka planda ki kadınlara onlarda öle bişi yok..bunun iki elinde çanta sapı veya sepet sapı gibi bişeyler var:)bende ressamın öldüğünü düşünüyorum hem canım onunda en doğal hakkı ölmek:)valla hiçkıskanma kızı"her yaşın ayrı bir güzelliği"var der şarkıda ajdacım:)

Yorumu gönderen: Selma .D, 20.11.2010, 19:19 (UTC):
İp tutuyor canım hem ressamda çoktan ölmüştür kızıda kıskandım vala hem güzel hem genç

Yorumu gönderen: ayşegül, 20.11.2010, 19:17 (UTC):
daha iyisini yazsak bile öldükten yüzyıllar sonra
*daha iyisini isteyecek birileri çıkacak denizcim:)resim konusunda ilerleme kaydettin mi bu kadın ne tutuyor elinde ve ressam yaşıyormu?

Yorumu gönderen: Deniz, 20.11.2010, 19:08 (UTC):
biz daha guzelini yapana kadar en guzeli bu :D

Yorumu gönderen: ayşe, 20.11.2010, 18:54 (UTC):
çok güzel ama sanki biraz daha güzel olabilir :D

Yorumu gönderen: Ebruli.., 20.11.2010, 14:47 (UTC):
Fuzuliyi sizinle tanidim ve hayran oldum.. "Feryatlarım, halkı (uykularından) uyandırır. (Ya benim) kara bahtım, uyanmaz mı?" Kanun taksimi neden bu kadar hos gidiyor acaba gazellere.. Uyum yine cok guzel olmus..


Yorumu gönderen: ayşegül, 20.11.2010, 14:39 (UTC):
ee bu şekilde sormuş ya zaten selma ablacım:)ne güzel kendini ve sevgisini ifade etmiş ama satırların arasına da gizlenmiş:)bak hem canımdan usandırdı demiş hemde yinede devay ondan beklemiş,valla çooook güzel..

Yorumu gönderen: Selma .D, 20.11.2010, 14:28 (UTC):
Bu satırlar ne güzel dile getirmiş sevgiyi iyide bunu kalbine soracağına direk olarak sevdiğine sorsa daha güzel bir gazel olmazmıydı?:)

Yorumu gönderen: ayşegül, 20.11.2010, 14:27 (UTC):
öncelikle resimi çok beğendiğimi ifade edeyim..ya,o kadar güzel anlatımları var ki hayran olmamak elde değil.örneğin:"murâdımın mumu hâlâ yanmayacak mı"çok hoşuma gitti..gerçi;her bir cümle ayrı bir güzellikte ve anlam içeriyor..bence bu gazel tek başına leyla ile mecnundan daha güzel:)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52987787 ziyaretçi (134768002 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler