Göl Canavarlari
 
Loch Ness Canavarı, Monster

Göl Canavarları

Önbilgi: Denizler ve göller, sıklıkla insanlara kabus olurlar. Büyük durgun su, çoğunlukla karışır. Kıyıda yürüyen insanlar, çoğu zaman garip şekillere şahit olurlar. Bazen görünüşte ne insan ne de hayvan olmayan bazı dev yaratıklar görürler. Peki bunlar nedir? Çoğunluğun sorduğu soru budur.

Pek çok hikaye ve gizem, göl ve ırmakları sarmalar. Kötü su canavarları hakkındaki bazı hikayeler o kadar çarpıcıdır ki, onlar hakkında efsaneler anlatılır olmuştur ve bu şeytanlar, at görünüşü ile ortaya çıktıklarından, onlara başka bir isim daha verildi: At-yılan balığı.

Canavarlar, eski yüzyıllarda da varlardı. 12. yüzyılda İrlanda'da bir gölde yaşayan bir canavarın hikayesi anlatılır. Bu canavar, sadece yemek yemek için sudan çıkarmış ve yiyecekleri arasında çevrede bulunan insanlar ve sığırlar varmış. Bir defasında cesur İrlandalı kahraman Cuchulin, çok yakınlardaymış. Ama canavarın geldiğini duyunca, bir kahraman gibi davranmak yerine sadece kendi hayatını kurtarabilmiş.

Diğer efsane ise elbiselerini yıkarken bu canavar tarafından yenilen fakir bir kız hakkında. Böyle efsaneler, çok yaygındır ve 12. yüzyılda kaybolup gitmemişlerdir. Ama onların yankıları, 20. yüzyılda hala duyulabiliyor.

1938'de Hint Okyanusu'nda soyu tükenmiş bir plesiosaur görülmüştür. 70 milyon yıl önce kayboldukları düşünülen bu yaratık, insanların deniz devlerine olan inançlarını yok etmedi.

1982'de işi öğretmenlik olan Mrs. Dilys Fisher, İskoçya'nın yüksek dağlarını bölen ve denize Ness ırmağı ile bağlanan Loch Ness gölünde bir canavar gördü. Daha sonra canavarı şöyle tanımladı:

"Bariz bir şekilde suda kıyıya yakın olarak çok büyük bir hızda hareket eden çok büyük bir şey vardı. Önce siyah kambur nesneyi görebiliyordum. Ama suyun altında kalmaya devam etti. Sonra saniyeler içinde iki nesne gördüm. Birinin kuyruk olduğunu sanıyorum. Nutkum tutulmuş halde izledim. Yaratık, denize daldı. Hatırı sayılır miktarda suyu taşırarak kayboldu."

Bu hadiseden 4 yıl sonra üç genç kız, Loch Ness oteline çalışıyorlardı. Aniden siyah bir nesne gördüler. Kızlardan biri, daha sonra nesnenin büyüklüğüne rağmen hiç ses oluşmadığını belirtti. "Yine de bir hayal olamazdı. Çünkü hepimiz onu gördük." dedi.

Son görüntüler, Loch Ness canavarına olan ilginin kaybolmasına engel oluyor. İlgi o kadar bariz ki, 1984'te 24 metre uzunluğundaki tüpümsü fiber camdan yapılmış bir tuzak, Loch'a hava yolu ile getirildi. Meraklı adamlar, ödül için beklediler. Onlar inceleme için canavarın fotoğrafını çekmeyi istiyorlardı. Ama onların sabrı sonuç vermedi.

Çin'deki Hanas gölü de pek çok canavar hikayesinin doğmasına olanak sağlamıştır. 1980'de Xinjiang Üniversitesi teknisyenleri, sıkı dağ ormanın içindeki göle ulaşmaya çalışmışlardır. Çabaları tamamen boşa gitmemişti. Göründüğü gibi aniden kaybolan "büyük bir kırmızı şekil" görmüşlerdi.

1982'de bir Polonya gazetesi olan Kurter Polski, genç bir yüzücünün Zegrezynski gölündeki deneyimini yazdı. Gazete, gencin "tavşan gibi kulakları olan" çok iri dört ayaklı bir hayvan gördüğünü yazıyordu.

Rusya'da insanlar sürekli olarak Kol-kol gölündeki garip hayvanlardan şikayete diyorlardı. Söylentiler öylesine çoktu ki, bazı görgü tanıkları, o garip hayvanın bir dinozor olduğuna kuvvetle inanıyorlardı. Ama bazıları, buna katılmadı. Onlara göre 20 metre uzunluğunda kıvrılan bir vücudu vardı.

Canavarlar, sadece büyük göllerde görülmemiştir. Hatta küçük göllerde bile "dev balık", "canlı gövde" ya da "at başlı" canavarlardan bahsedilir. Bununla beraber en hayret verici mit, pek çok araştırmacıyı cezbeden ve uzun süredir önemini koruyan Loch Ness canavarı gizemidir.

1983'te "Loch Ness Gizemi Çözüldü" adı altında bir kitap yayınlandı. Kitabın yazarı Ronald Binns, gölde canavar olmadığını açıkça ortaya koydu. Bütün görgü tanıklıklarının geçmiş ile ilişkilendirilebileceğini ispatladılar. Onlara göre sıkça görülen canavar, cilalı taş devrine ait oyma bir taştan başka bir şey değildiç Bazı başka görüntüleri "serap" olarak adlandırdılar.

Binns ve Bell, gerçeği kabul etmeyen tek kişi değillerdi. Hatta Edinburgh'tan Steuard Campbell, analist ve araştırmacı "Surgeon'un fotoğrafı'ndan bu gizemi çözmeye çalışmış ve canavarın olmadığı sonucuna varmıştır. Ona göre fotoğraf, bir kayıktan başka bir şeyi göstermiyordu.

Loch Ness görüntüleri, bir canavar olsun ya da olmasın, cevaplaması çok zor. Ama bir gerçek açık bir şekilde belirdi ki, o da dünya, canavar efsanelerine inanmak istiyor ve mit, makul ve mantıklı bir şekilde açıklanana ve güçlü kanıtlar ile desteklenene kadar hikayeler filizlenmeye devam edecektir. Efsane, korkutucu ve şaşırtıcı olarak kalacaktır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: misafirem, 15.02.2016, 18:49 (UTC):
Hazar gölündeki deniz kızlarıyla ilgili geniş çaplı araştırma yaparsanız sevinirim teşekkürler

Yorumu gönderen: dilan, 06.01.2016, 12:52 (UTC):
ben logness canavarını gördüm hatta bir adamı yedi çok korktuk ve ordan ayrıldık

Yorumu gönderen: Resit, 20.11.2015, 17:55 (UTC):
Ben göl canavarina inaniyorum

Yorumu gönderen: *****, 04.11.2015, 15:10 (UTC):
Ayyy canım yaaaa!! Ne canavarı yahu, neslinin kaybolduğundan habersiz sevimli bir dinozor yavrusu su sefası yapıyor gibi görünüyor fotoğrafta... Canavar da ne demek?! Kime neye göre canavar? Canavarca bakan mı yoksa canavar olarak etiketlendiğinden bile habersiz kendi dünyasında takınlan mı? Yani bir de şu var, kimin evine ve hayatına saldırsan direkt kendini ve ona ait olanı savunur ve bu da o canlıyı canavar yapmaz... Bana göre, şu dünyada ve dahi ahirette ve de uzay sisteminde insanoğlunun ulaşabildiği heryerde insandan daha tehlikeli bir canavar yoktur.. İlaveten: makaleyi çok güzel ve canavarlar üzerine epey bir bilgi ve ilham verici bulduğumu da bildirmek isterim...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56730041 ziyaretçi (144595022 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)