Gözlerini Kelebeklere Verdim
 
gözlerini, kelebeklere, verdim

Gözlerini Kelebeklere Verdim

Şiir: Akhenaton

“Özlem Dağıtmıyor bu gece; ara sıra içtiğim sigara ve başıboş ırmaklar gibi, dalıp dalıp gidiyorum yollara.”

Gizli bir seven vardır; gizli bir sevilen vardır. Gizlice sevilenin derin, simsiyah gözleri; o gözlere tutkun pervane gibi ateşe atılma sevdalısı bir kelebeği vardır. Kelebeğin kanadında bir Ahır Dağı, Ahır Dağı'nın karşısında Fen-Edebiyat kampüsü, o kampüste bir de "Hasret Tepesi" vardır. Sevenin dudaklarında hep bir cigara, cigaranın dumanında hep bir Elazığ, Elazığ'ın içinde hep o sevilen vardır. Kelebek, ölür; adını o gakkoş kızının dudaklarından duysa. Kelebek, ölür; gakkoş kızının yüzündeki gülümseme, bir an, ama sadece bir an bile donsa. Kelebek, ölür; aynalı minibüs koltukları ya da ders çıkışı kapı aralığı; gözleri şimşek gibi yüreğini yerden yere vursa. Sevenin dudaklarında hep bir cigara; her cigaranın sonunda ince bir sızı.

Ve sevilene.

Bana bir kez “Sevgilim!” söyle; cân çekişeceğimden korkmasan. Bir nokta kuşu gibi, döner dururum gönlümce SANA! Bana bir kez “Sevgilim! ” söyle; ya da “Yetimim, cân”... Öperim Ben-i Adem'in her köpeğini, kokun bulaşmıştır diye ömrümce SANA! Sana kasîdeler biriktirdim her çöl yağmurlarında. Söylesinler Kays ne halde, görünce SANA! Bülbül gibi âh-u zârımda /dinle bir kez ne olur/ hasretten çileler örünce SANA! Anla bir kez ne olur, Kays ne halde; bu incecik gönül, Ben-i Adem'de, huzûr bulur ancak ikilikten birliğe erince SANA! “Lâ mevcûdu habîbî”... Yok sevgiliden başka hiçbir şey, yüzümü secde edip sürünce SANA! Bir adın da Şems diye Cehennem'e inanmışım. İstemem Adn u Firdevs, bir gececik rûyetin derince SANA! Bir adın da Şems, ben gece kalmışım; karanlık gözlerimle özümce SANA!

Bir adın da Şems; ben, gece kalmışım. Kimsin, nesin sen; "KADERSİZ BİR GONCA" mı? Güneş mi, Dağ mı, Kar mı, Yıldız mı? Söyle, kimsin nesin sen; ikisi misin, ikisinden biri misin özlem'le ayrılığ'ın? Haykır, kimsin, nesin sen? Bu dünyada en çok, ama en çok, ama en çok sevilen tek kadın mı? Sakla dudaklarında kimsin sen; Mesih nefesli bir bahar mı, ömrümün dar ağacı acı cellat mı? Gözlerinden ele ver, kimsin sen, karanlık bir gece mi, yıldızsız bir sabah mı, Ahır Dağı mı, Maraş otu mu, Kuğulu Park mı, Trabzon Caddesi mi, çıkmaz sokaklar mı? Saçlarından tel tel dökül, kimsin sen; üşüdüğünde siyah çekedinin ardına düşen, yanaklarını ve boynunu örten saçlarından.

“BİRGÜN, GÖZLERİMİN TAA İÇİNE BAK: ANLARSIN ÖLÜLER NİÇİN YAŞARMIŞ.”

Bir haber duyabilmek için mi, birgün geri dönmezse diye son kuşlar da uçtuğunda bahçemizden. Birgün, ama birgün, ama ama birgün; gözlerimin taaa içine bak! Yaşayan bir ölüyü o bakışla sonsuza dek bağışlamak, ruhu önceden kabzedilmiş canını cansızlar diyarına göndermek için. Birgün, ama birgün, ama ama birgün; gözlerimin taaa içine bak!

Gözlerini Kelebeklere Verdim

gözlerini kelebeklere verdim
kokunu güllere
— seni ben gözlerimde mavi ve ak. —

gözlerini kelebeklere verdim

her adım atışım sana koşmak için
her gülüşüm (!) ismini anınca
hatırlayınca esmerliğini düşlerimin
ıslanınca gözlerim günâhsızca

gözlerini kelebeklere verdim

hep bir YAĞMUR'u biriktirdim avuntularımda
korkmadım yangından — ve yanmaktan. —
elimi soksun diye bir yılana
gözlerini kelebeklere verdim

sustum, ağlamadım aydınlığında hiç sabahın
temmuzda düşmüş bir esmer gölge gibi
biriktim ve söndüm avuçlarında
seni öyle ceylanında bir baharın
seni öyle suskunluğunda bir âh'ın
seni öyle. Bir daha yeniden başlamamacasına

SEVDİM,
SEVDİM
SEVDİM

ben
— ki eyyy ölü gözleri siyah perçemli okyanus kızı —
söndürüp tüm geceleri cismimde günahsız
şu gönlümü sana,
şu gönlümü sana,
gözlerini kelebeklere verdim

Akhenaton'un Diğer Şiirleri ❯❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: aşkaaşık, 10.01.2010, 14:49 (UTC):
bir şiir ve yazı ancak bu kadar anlatır yüreklerde gizli sevdayı ve karşılıksız aşkı yüreğinize sağlıkBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56448874 ziyaretçi (143844295 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)