Gümüs Sakalli Pasa Efsanesi (Diyarbakir)
 
Kırklar Dağı, Diyarbakır

Gümüş Sakallı Paşa Efsanesi

Yöre: Diyarbakır

Eskiden Diyarbakır'da yaşayan Hıristiyanların et yemelerinin yasak olduğu bahar ayının başındaki Paskalya günlerinde; Müslümanlar, Kırklar Dağı'na pikniğe giderler; yer, içer ve eğlenirlermiş. Bu gelenek böyle gelip giderken Diyarbakır'a bir paşa gelmiş. Bu, gümüş renkli sakallı, ince düşünceli, nazik bir paşaymış. Hıristiyan komşularının et yemedikleri özel bir günde böyle pikniğe çıkıp et pişirmenin ve kokusunu da çevreye yaymanın doğru olmadığını belirterek bu geleneği yasaklamış ve zamanı geldiğinde de şehri kuşatan surların bütün kapılarını kapatarak kimsenin dışarıya çıkmasına izin vermemiş.

Bir araya toplanıp buna bir çare düşünen Diyarbakırlılar, altı-yedi tane tabutu omuzlayarak Mardin kapıya gelmişler ve nöbetçiye; "Cenazemiz var, mezarlığa götüreceğiz, kapıyı aç!" demişler. Kapı açılınca da Kırklar Dağı'na giderek tabutların içindeki yiyecekleri çıkararak her yıl yaptıkları gibi eğlenmeye başlamışlar.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: galip, 12.12.2010, 14:18 (UTC):
abi cok teşekkür ederim elinize sağlık cok işe yarıyor öğretmenim cok beğendi teşekkür ederim .

Yorumu gönderen: Gamze, 22.05.2010, 12:13 (UTC):
vALLA bu site ödevime çok yardımcı oldu ellerinize sağlık kaynağı da yazıosunuz emeğe saygı gösteriyosunuz bu siteyi yapandan Allah razı olsun valla arkadaşlarıma kaynak olarak gösterdim

Yorumu gönderen: aziz, 13.08.2009, 17:09 (UTC):
kırklar dagıBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244635 ziyaretçi (143294360 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)