Gazi Mehmet Pasa Camii Efsanesi (Afyon)
 

Gazi Mehmet Paşa Camii Efsanesi (Afyon)

Yöre: Afyonkarahisar / Afyon

Gazi Mehmet Paşa hâli vakti yerinde olduğu için cami yaptırmak ister. Ancak bu camii helâl para ile yaptırmak ister. Paralarının helâl olanlarını anlamak için de bir yol bulur. Bütün paralarını Bistriça çayının kenarına getirir, hepsini suya bırakır. Ona göre helâl olan paralar kalacak, dibe inecek, haram paralar ise akıp gidecek. Suda kalan paralar toplanır ve inşaata başlanır. Bir süre sonra Paşa, inşaatını gezmeye gelir. Çalışmalardan memnundur. Ancak bir işçinin hareketleri dikkatini çeker. O işçi bir taşı alıp temele kor, sonra tekrar alıp geri getirir. O böyle yapmaya devam eder. Buna kızan Paşa, işçinin yanına gider:

“Burada ne yapıyorsun böyle? Nedir bu hep aynı taşı getirip götürmen?”

İşçi sakin bir şekilde cevap verir:

“Paşam, sizin bu caminizde hiçbir taşın haram olmasını istemediğinizi duydum. Gusul abdestim olmadığı için haram taşı caminizin yapımında kullanmak istemedim. Onun için hep aynı taşı getirip götürüyorum.”

Bunu öğrenen Mehmet Paşa hemen camiin yapımını durdurup bir hamamın yapımını başlatır. Onun bitmesinden sonra camie devam edilir. Camiin açılış günü, Paşa, kapısına bir kilit taktırır. Der ki:

“Ey kilit, eğer bu camiin yapımına haram karışmışsa açılma; eğer hep helâl olanla yapılmışsa açıl!”

Herkes merakla beklemeye başlar. Derken kilit kendiliğinden açılır. Hep birlikte camiin avlusuna girerler. Oradaki bir sarhoş, Paşa’ya, camiin kubbesinin büyük olduğunu, camiin o kubbeyi taşımayacağını söyler. Bunun üzerine Paşa, adamı ikna etmeye çalışır:

“Bu kubbe çatlasa da patlamaz!”

Bugün camiin kubbesi biraz çatlaktır, ama hâlâ dimdik ayaktadır. Bu efsanenin kilit ve sarhoş motiflerinin bulunmadığı bir varyantını, dostum Nimetullah Hafız 1976'da göndermişti. Yukarıdaki şekli ise Prizren'de yayımlanan Bay / Kültür ve Sanat Dergisi’nden aldım. Hacı Süleyman Hafız’ın anlattığı bu efsaneyi Daver Krasniç derlemiştir.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56072162 ziyaretçi (142848035 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)