Genel SEO Hatalari
 
SEO, seo hataları

Genel SEO Hataları

Ümit Yaşar

En çok yapılan SEO hataları, arama motoru optimizasyonunda en çok yapılan hatalar:

  1. <title> etiketinin ihmal edilmesi: En önemli ve en çok yapılan hatalardan biridir. Arama motorlarının çoğu için <title> etiketi önemlidir hatta eskiden arama motorları sadece bu bölüme bakıp geçerlerdi. Bu yüzden bu kısmı boş bırakmak bir yana, olabildiğince uzun tutmalı ve sayfayla ilgili anahtar kelimeler yerleştirmeliyiz.

  2. Alakasız Anahtar Kelimeler: Bazı webmasterler alakasız anahtar kelimelerle siteye ziyaretçi çekmeye çalışırlar. Bu şekilde gelen ziyaretçinin size hiçbir faydası yoktur. Diyelim ki bilgisayarlarla ilgili bir siteniz var ve siz "britney spears" yazarak ziyaretçiyi sitenize çektiniz. Bu ziyaretçi, sitenizde çok fazla durmayacaktır üstelik size karşı bir antipati besleyecektir. Ayrıca Google'nin bu olayı anlayıp spam olarak değerlendirmesi riski de var.

  3. Spamming: Aynı kelimeleri title body ve meta taglerde sürekli tekrar tekrar kullanmak hem etik dışıdır hem de gittikçe zekileşen arama motorları açısından bir risktir. Banlanma ve sandbox'a düşme ihtimali çok yüksektir.

  4. Görünmeyen Yazılar ve Linkler: Bazı uyanık webmasterler, ziyaretçiye görünmeyen ancak arama motorlarına görünen yazılar ve linkleri sitelerine koyarlar. Arama motorları, bunu spam olarak değerlendirmektedir ve sürekli ban yeme ihtimali vardır.

  5. Yasadışı Sitelere Verilen ve Onlardan Alınan Linkler: Dış sitelerden alınan linkler pagerank açısında önemlidir ve aramalarda üst sıralarda çıkmanızı sağlar ancak kötü içerikli sitelerden alınan linkler tam ters etkiyi yaratırlar. Bu yüzden bundan kaçınmakta fayda var.

  6. Geçersiz HTML Kodları : Göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Siteniz çok iyi bir içeriğe sahip olsa bile, kodlama da hata varsa bu sitenizin yavaş açılmasına ve arama motorlarından eksi puan almanıza neden olur.

  7. Sayfada Çok Fazla Resim Barındırmak: Arama motorları yazı tabanlı browserler gibi sitenizi görür. Bu nedenle resimlerin SEO ya hiçbir faydası olmaz üstelik sitenizi yavaşlatır. Bu yüzden flash ve resimleri olabildiğince az kullanmak gerekir.

Kaynaklar

[1] www.uyasar.com/yazilar/genel-SEO-hatalari/


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56075997 ziyaretçi (142859074 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)