Gercek Dost
 

Gerçek Dost

Gerçek Bir Dostluk Öyküsü

Çok samimi iki dost ve arkadaşlardı. Fakat bir tanesi, çok kurnaz, atılgan ve hareketli; diğeri ise çok saf, dürüst ve sessizdi.

Birgün kurnaz olan arkadaş, diğer arkadaşın yanına giderek işlerinin bozulduğunu söyler ve kendisinden para ister. Samimi dostu, onu hiç kırmaz ve elindeki bütün parayı arkadaşına verir. Arkadaşı, bu parayla işlerini düzeltir.

Bir süre sonra kurnaz olan, yine arkadaşının yanına gider ve arkadaşının evlenmek üzere olduğu nişanlısını çok beğendiğini ve kendisine vermesini ister. Arkadaşı, çok şaşırır ve ne diyeceğini bilemez. Fakat aralarında o kadar kuvvetli bir sevgi vardır ki, arkadaşına "hayır" diyemez ve nişanlısını arkadaşına verir.

Zaman içinde saf olanın işleri bozulur ve birden arkadaşı aklına gelir. "Ben, ona sıkıştığında iyilik yapmıştım." diyerek arkadaşının işyerine gider ve kendisine çalışması için iş vermesini ister. Arkadaşı, ona iş vermez. Bizimki, pişmanlık ve üzüntü içinde geri döner; ama yine de arkadaşına kızamaz.

Birgün, sokakta dolaşırken, yanına hasta ve yaşlı bir adam yaklaşır. Fakir olduğu için ilaç alamadağını söyler. Bizimki, yaşlı adamcağıza acır, istediği ilaçları alır ve adamcağıza verir. Kısa bir süre sonra yaşlı adamın öldüğünü duyar. Yaşlı adam, aslında çok zengindir ve bütün mirasını kendisine bırakmıştır. Saf adam, artık zengindir. Biraz da sevdiği dostuna olan kırgınlığıyla dostunun iş yerinin karşısında bir ev alır ve oraya yerleşir.

Birgün, evinin kapısını dilenci bir kadın çalar. Yaşlı kadın, çok aç olduğunu, kendisine yemek vermesini ister. Bizim saf, hiç düşünmeden kadını içeri alır ve karnını doyurur. Kimsesi olmadığını öğrendiği kadına; kendisinin de yalnız olduğunu söyler ve "Bu evde birlikte yaşayalım. Sen, evin işlerini ve yemekleri yaparsın." der. Yaşlı kadın, bu teklifi hiç düşünmeden kabul eder.

Bir süre sonra yaşlı kadın, bizimkine, kendine uygun bir kız bulup evlenmesini söyler. Bizimki, böyle bir kıza nasıl ulaşacağını, kendisinin tanıdığı olmadığını söyler. Görüşmeler sonucunda evlenmeye karar verilir ve düğün davetiyeleri basılır. Bizimkisi, kırgın olduğu halde çok samimi dostunu yine de unutamamıştır. Biraz da geldiği konumu görmesi açısından samimi arkadaşına da davetiye gönderir.

Düğün günü gelir çatar. Saf adam, düğün salonunda bir şeyler söylemek isteğiyle mikrofonu alır ve başlar yaşadıklarını anlatmaya;

"Eskiden çok sevdiğim bir dostum vardı. Birgün, işleri bozulunca benden borç para istedi. Ona elimdeki bütün parayı verdim. Evlenmek üzere olduğum nişanlımı çok beğendiğini söyleyerek benden istedi. Çok üzülerek onu da kendisine verdim. Çünkü biz, gerçek dosttuk. Onun üzülmesini istemedim. İşlerim bozulduğunda onun fabrikasına gittim ve çalışmak için kendisinden iş istedim. O ise bana iş vermedi. Çok üzüldüm. Ama yine de arkadaşıma kızmıyorum. Çünkü biz, gerçek dosttuk."

Bu konuşma üzerine kurnaz olan arkadaşı, daha fazla dayanamaz, mikrofonu eline alır ve başlar konuşmaya;

"Benim de bir zamanlar çok sevdiğim bir dostum vardı. İşlerim bozulduğunda kendisinden para istedim, bütün parasını bana verdi. Sonra ondan nişanlısını istedim, üzülerek nişanlısını da verdi. Nişanlısını istememin nedeni, o kadının arkadaşıma lâyık olmamasıydı. Kendisi, çok saf olduğu için; arkadaşımı o kadından bu şekilde kurtardım. İşleri bozulduğunda gelip benden iş istedi, arkadaşımı kendi emrimde çalıştıramazdım, o yüzden iş vermedim Günün birinde karsılaştığı yaşlı adam, benim babamdı. Babam, ölmek üzereydi. Onu arkadaşımın yanına ben gönderdim ve mirasını ona ben bıraktırdım. Evine gelen dilenci kadın ise benim annemdi Ona bakıp iyi yaşamasını sağlamak için gönderdim. Su anda evlenmekte olduğu kişi de benim kız kardeşim. Onu arkadaşımla evlenmesine ben ikna ettim Her şey, senin içindi."

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Neylan, 07.05.2015, 06:58 (UTC):
Olayları okudukça çok duygulanıyorum.Her şey enaz 2 yönlüdür.Önyargı ile yaklaşmadan önce, mutlaka sabredip beklemek gerekiyor.O zaman hakikatı anlıyabiliyorsunuz. Bana kalırsa,herşeyin 5 yönü vardır.

Yorumu gönderen: tuçe, 08.10.2010, 09:34 (UTC):
arkadaş dedigin dost dedigin böyle olmalı tek kelimeyle süper

Yorumu gönderen: gülşen, 30.08.2010, 13:10 (UTC):
bu zamanda öyle dostluklar kalmadı herkes cıkar pesinde çıkarı olmadan kimse kimseye yardıma kosmuyorBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53665299 ziyaretçi (136662478 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler