Gerilim Stratejisi
 
Gerilim Stratejisi, Strategy of Tension

Gerilim Stratejisi

Gerilim stratejisi, Tarihi kayıtlara bakıldığında bu terime ilk defa "The Observer" gazetesinin 7 Aralık 1969 tarihli sayısında rastlanılmıştır.

Gazeteye göre o zamanki ABD ile dönemin faşist Yunan hükümeti, terörist grupları destekleyerek rejim tehlikesi öngördükleri ülkelerde panik havasını tüm topluma yayma ve diktatörlük tarzı güçlü hükümetler aracılığıyla halkın hükümetlere kayıtsız bağlılığını amaçlamışlardır.

Teori ABD hükümetinin terörist grupları desteklediğine dair kanıtlar olmadığından dolayı genel kabul görmemektedir ve aksine 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'nin İtalyan hükümetleri ile işbirliği içinde olduğu görülmektedir.

Gerilim Stratejisi terimi, İtalya'daki Gladio Operasyonları sırasında, İtalya'daki terörist saldırıları gerçekleştiren örgütlerin arka planında NATO'nun gizli el olduğu söylentileri üzerine tekrar dünya gündemine girmiştir.

Komplo teorisyenleri üzerinde Gerilim Stratejisi uygulandığı iddia edilen bir çok ülkede, Gladio tipi yapılanmaların arka planında Batı kökenili gizli servis örgütleri, Tapınak Şövalyeleri ve Mason localarının bulunduğunu iddia ede gelmişlerdir.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068078 ziyaretçi (142836559 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)