Gezgin Hanno ve Goriller
 

Gezgin Hanno ve Goriller

Çev. Akhenaton & Adil U.

Günümüzden yaklaşık 2.500 yıl önce Kartacalı bir gezgin olan denizci Hanno, hayatında ilk kez bir grup goril gören Avrupalılardan biriydi.

O, Afrika’yı keşfetmekle gönderildi ve garip ve egzotik kabilelerle karşılaşmaya alışmıştı. Bu yüzden gorillerle doluşan bir adaya geldiğinde, onların sadece komik görünümlü bir insan topluluğu olduğunu düşündü.

Hanno, “vahşi insanlar, büyük kısmı, vücutları tüylü ve bizim tercümanların ‘Gorillae’ dediği kadınlar”la karşılaştığını yazıyordu.

Hanno, adamlarıyla birlikte kendilerini gorillere tanıtmaya çalıştı; ama gorillerle iletişim kurulamıyordu. Hatta maymunlar, bu insanlara taş atıp kaçtı.

Hanno’nun adamları, gorillerden üçünü yakaladı ve onları Kartaca’ya adamlarıyla birlikte dönmeye konuşup ikna etmeye çalıştı.

Hanno, mektuplarında “Ne yazık ki, ‘goriller’i bize eşlik etmeye ikna edemedik”, diyecekti bu olayı anlatırken.

Goriller saldırganlaşınca, Hanno ve adamları, onları öldürdü. Ardından da Hanno, biraz delirdi. "Onların derilerini yüzdük." diye yazıyordu onların insan olduğunu sandıklarına değinirken ve “Derilerini beraberimizde Kartaca’ya getirdik.” [1]

Akhenaton'un Diğer Çevirileri

Orijinal Yazı

[1] Mark Oliver, “An Explorer Thought Gorillas Were Just Very Hairy People”, http://listverse.com/2017/02/01/10-hilarious-first-descriptions-of-things-we-take-for-granted/ (İngilizce)


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53004791 ziyaretçi (134812716 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler