Google Page Rank (Bilgi ve Taktikler)
 
Google Page Rank (Bilgi ve Taktikler)

Google PageRank (Bilgi ve Taktikler)

Mert ÖĞÜT

Arama Motoru Google ve Pagerank

Google Arama motoru, Stanford'da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page (Lawrence "Larry" E. Page, Doğum yeri 1973 Ann Arbor, Michigan) ve Sergey Brin (Doğum yeri Moskova 1973, Rusya), Google'yi 1998'de kurduklarında PageRank™, olgusu temelleri üzerine geliştirdiler.

Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin (Stanford) tarafından geliştirilen web sayfalarını, derecelendiren PageRank ve bunun ağ üzerinde çalıştırılmasına dayanmaktadır. PageRank sürekli olarak Google yazılımcıları tarafından geliştirmekte (ince ayar) ve Google arama web arama sonuçlarının temel unsuru olmaktadır. PageRank web’in demokratik karakterine dayanmakta ve onun yoğun link yapısındaki herhangi bir sayfanın değerinin yani öneminin bulunmasında kullanmaktadır.

Google 1998'de 1 milyon dolar sermaye ile kurulmuştur. Ancak bu seviyeye gelene kadar 95-96 yıllarında Larry Page ve Sergey Brin üniversitedeki odalarındaki birkaç bilgisayarla ise başlamışlardır. Site üniversitede popüler olmuş ve bu iki arkadaşın hocaları bir Alman iş adamı ile tanıştırmaları sonucunda 100.000 dolarlık bir çek almışlardır. Daha sonra Yahoo'nun sahibi ile de görüşmüşler ve adam siz bunu biraz daha geliştirin sonra gelin demiştir. Daha sonra bu arkadaşlar ailelerinden ve hocalarının yardımıyla 1 milyon dolar bulmuşlar ve siteyi kurmuşlardır. Google yönetimini usta bir isme vermişlerdir (Dr. Eric E. Schmidt, - Yönetici ve CEO) hocaları (Hayırlı öğrenciler Stanford’daki hocaları R. Motwani, J. Ullman ve T. Winograd'ı unutmadılar) daha sonra bu yardımlarından dolayı hocaları şimdilik 30 milyon dolarlık servet edinmiştir. Yahoo'nun sahibi de o gün bu iki gencin elinden tutmanın cezası ağır ödemiştir.

O zamanlar çok popüler olan arama motoru Altavista, sitelerin meta tag kısımlarına göre sıralama yapıyordu. Bir çok webmaster da sitesi ile alakası olmayan keyword ve description metalarına doldurmaya başladı.(Hala bir çok webmaster kelime doldurur sanki çok işe yararmış gibi sayfalarının geç açılmasından başka bir işe yaramaz. Yazılacaksa bile, 200 karakter sınırına uymak gereklidir. İlk 200 karakter sınırından sonraki kelimeler arama motorları tarafından ignore edilir)

İşte altavistanında sonunu "meta tag" getirdi. Google siteleri sıralarken Pagerank faktörünü göz önüne alan, kendi Pagerank patentini geliştirdi.

Pagerank (Pr) Nedir?

Pagerank kelimesinin tam Türkçe karşılığı yok ancak dilimize link popülerliği diye çevirebiliriz. Arama motoru programlayanlar, söyle düşünmüşler eğer bir siteye herkes link veriyorsa bu site iyi bir site olmalı. İnsanların link verdiği site kötü bir site olamaz. İnsanlar kötü siteye link vermez. Bu sebeple çok link verilmiş siteyi üst sıraya taşıyalım diye düşünmüşler.

Şimdi hemen aklınıza bir sürü siteye linkinizi yerleştirmek bedava alanlara bir sürü link sayfası koymak gelebilir. Google arama motorunu yapanlar bunları önceden düşünmüşlerdir. Belli bir Pagerank değerine ulaşmayan sitelerden aldığınız linkler sitenizin Pagerank değerini artırmaz. Pagerank 3 ve altındaki sitelerden aldığınız linkler işe yaramaz ya da çok az etkisi olur sitenizi pagerankını artırmaya.10.000 tane pr0 ya da pr1 siteden link almaktansa 1 tane pr4 siteden link almak daha iyidir.10 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr5 siteden link almak daha iyidir.50 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr6 siteden link almak daha iyidir. Özetle yüksek pr'li sitelerden link almak daha iyidir.

Aslında Google A sayfasından B sayfasına bir linki bir oy olarak algılar (A sayfası ile B sayfası için) ve aynı zamanda oy’un oluştuğu sayfanın analizini yapar. Bu şekilde oy büyüklüklerine göre derecelendirilmiş siteler yüksek PageRank değeri alırlar ve her seferinde Google aramasında hatırlanırlar. Başka bir deyişle sizin sayfanızın önemi başka sayfalardan sizin linklerinize ne kadar referans yapıldığına bağlıdır. Bunun yanında Google karmaşık yazı uydurma tekniklerini de kullanarak aramanızdaki sonuçların önemli ve ilgili olmasını sağlar.

Google arama motoru genel olarak aşağıdaki dört unsuru göz önüne alarak aranan kelime ile bilgileri sıralar:

  1. Aranması istenen anahtar kelimelerin geçtiği (uyduğu) tüm sayfaları bulur.
  2. Sayfadaki faktörlere göre derecelendirme yapılır.
  3. İlgili yazı içindeki kilit (önemli kelime)lere göre hesaplama yapılır.
  4. Son olarak sonuçlar PageRank’a göre ayarlanır.

Sitemin Pagerank Değerini Nasıl Öğrenebilirim?

Sitenizin Pagerank değerini Google toolbar yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Sitenizin Pagerank Değerini Nasıl Yükseltirim?

— Pagerank değeri yüksek siteler ile link değişimi yaparak işe başlana bilir. Ne kadar çok dost siteniz olursa o kadar çok geri linkiniz olur, Siteniz ile aynı içerikli sitelerden link almanız daha etkili sonuçlar doğurur. Hatta rakip sitelerden link almak Pagerank değerinizin artışına çok büyük bir ivme verir. Çok mantıksız gibi görünmesine rağmen buradaki amaç, "insanların link verdiği site kötü site olamaz", eğer rakip site bile, diğer siteye link veriyorsa link verilen site gerçekten çok iyi bir sitedir, teorisi üzerine kuruludur bu mantık. Ancak gerçek hayatta bu pek mümkün olmaz, bu durumda yapacak iki şey vardır, rakip siteden link alabilmek için rakip siteye reklam vermek eğer kabul ederse, diğer yöntem ise aynı içerikli başka bir site açmak. Kendi sitenizden kendinize link vereceksiniz. Google programları da bu olayın farkında olduklarından dolayı bazı önlemler almışlardır. Class C ip olayının ortaya çıkış sebeplerinden biride bu olaydır.(Class C ip olayı yazının alt paragraflarında vardır.)

— Pagerank değeri 5 ve üzerindeki link sitelerine sitenizi ekleyin. Pek hit yollamasalar bile Pagerank getirisi yüksek olacaktır. Pagerank değeriniz yükselirse Google dan daha çok ziyaretçi alırsınız daha üstlere çıkarsınız.

Örnek: Tr100.com sayfalarım.com bedava.cc interturknet.com

— Gerçekten link popülerliğine ihtiyacınız var mı? Genelde orta karar bir sitede link popülerliği çok önemli değildir, arama motorlarının kriterleri arasında link popülerliği sadece kriterlerden biridir. Yahoo, Dmoz, LookSmart gibi dizinlerde siteniz dizilmişse bu size yeterde artar bile. Diyelim ki hosting işi ya da cep melodi işi yapıyorsanız ve sitenizin alanında birçok rakibi varsa link popülerliğinizi artırmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Sizinle alakalı içerikli sitelerde linkinizin bulunması için çalışmalısınız. Bu demek değildir ki onlarca domain alıp hepsiniz sitenize yönlendirin, basitçe size link verebilecek siteler bulun ve size link vermelerini sağlayın.

— Dost site seçerken nelere dikkat etmem gerek? Öncelikle Pagerank değeri en az 4 olması gerek ki size geri dönüşü olan bir Pagerank katısı olsun.
Aynı hostta olmayan siteler ile dost olun. Bu şu demek:

212.123.102.2 ip adresinde barındırılıyor diyelim siteniz

212=ülke

123=il

102=mahalle

2 =sokak

olarak düşünün. Google aynı sokaktakilerin birbirine verdiği linki Pagerank için saymıyor.212.123.103.(1) ile 212.123.103.(254) arasındaki ip ler birbiri ile Class C ip oluyor. Bu olay porno siteler yüzünden çıktı.adamlar reseller makine alıyorlardı.

100 tane site açıyorlardı ve hepsini birbiri ile linkliyorlardı. Aslında hepsi aynı adamın sitesi ama hile yaparak Google yi kandırmaya çalışıyordu.

Aynı hosta diyelim pr5 siteniz var.pr'si daha düşük sitelerinize link vermeniz bir işe yaramıyor ya da minimum katsayı ile yarar.

Bir site ile Class C ip adresi olup olmadığınızda buradaki adresten bakabilirsiniz

Google Pagerank Ne zaman Güncelleniyor?

İki tür Pagerank vardır. Bir gizli Pagerank birde toolbar Pagerank değeri vardır. İnsanların algılaması kolaylaşsın diye Google toolbar Pagerank bölümü 10 skalaya bölmüştür. Buradan takip edilebilir ancak gizli Pagerank değeri tamamen matematiksel bir değerdir ve algılamak zordur.

PR(A) = (1-d) + d (PR(t1)/C(t1) + ... + PR(tn)/C(tn))

Tüm sayfaların birbiri ile link alışverişi tek tek hesaplanıyor ve doğal olarak ta vakit alıyor. Her ayın 8 de toolbar Pagerank güncellemesi yapılıyor. Ancak son 3 aydır yapılmadı. En son ne zaman yapıldı öğrenmek için buradan bakabilirsiniz

Arama Motorlarında Nasıl Yükselebilirim

Arama motorlarında yükselmek için bilmemiz gereken birkaç önemli nokta vardır.

Sitenizin mutlaka standartlara uygun olmalı gerekmektedir. Örneğin sitenizde kodlama kısmında çok gereksiz tablolar açılmış kapatılmamıştır. Siteniz browserlarda düzgün açılabilir ancak browserlar hataları düzeltip ekrana basmak için vakit kayıp ederler ya da sayfanız çok resim vardır geç açılır bunlar hep olumsuz puan getirir sitenize. Sitenizi buradan test edin sıfır kodlama hatalı hale getirmenizde fayda vardır.

Arama motorlarında şu mantık vardır. Aynı içerikli binlerce sayfa vardır. Hangisinin üste çıkacağına şöyle karar verirler:

Domain etkeni. Normal şartlar altında domain ile site içeriği uyumludur. Örneğin Winamp programını indireceksiniz. Aklınıza ilk gelen adres Winamp.com olur. Arama motorlarında da bu mantık vardır doğal olarak. Aranan kelime ile domain ilişkisine bakılır.

Örneğin "mp3" kelimesinde üste çıkmak istiyorsanız. M3.com domain adını almanız gerek Eğer mp3.com dolu ise ki bu vakitten sonra güzel domain bulmak zor biraz. Alternatif domainleri deneyin. Mp3.cc mp3.vs bir domain muzikkutusu.com gibi bir domainden her zaman daha şanslıdır çünkü aranan kelime domain içinde geçiyor. Çok fazla (-) tire işaretli domainler spam kategorisi domainler olarak sayılıyor buna da dikkat edin.

Örneğin, üst sıralara çıkmak için bedava-polifonik-cep-melodi-nokia.com gibi bir domain almak dangalaklıktan başka bir şey değildir. Bu domain asla üste çıkamaz. Hile için alındığını Google tabii ki biliyor. Böyle olmasaydı ortalık bu domainlerden geçilmezdi sıralamalarda. Yapılan anket ve arama istatistiklerinden çıkan sonuçlara göre, insanların €'i bir arama sorgusunda iki kelimeden daha fazla kelime aramıyor. Yani insanlar " melodi" ya da "cep melodi" diye aratınca bulunan sonuçlardan memnunlar ki "nokia cep melodi" gibi 3 kelimelik arama yapmıyorlar. En azından € i aramıyor.

http:// polifonik-melodi.com gibi bir domainde domainden daha şanslıdır. Domain adı ne kadar kısa ise o kadar şanslıdır.

Yapılan bir "link" kelimesi aramasında, linkler.com domaini, linksiteleri.com domaininde daha şanslıdır. Şansınızı artırmak için gidip linkX.com gibi bir domain alırsanız, linkler.com sitesinden daha şanslı bir konuma gelirsiniz arama motorlarında.

Eğer aranan kelime ile ilgili bir domain yoksa arama motoru veritabanında, o zaman subdomain dikkate alınıyor sıralama için.

Tüm bu kriterlerden sonra hala bir sürü site varsa veritabanında ki var olur hep, üste çıkmak için bir sürü site subdomain oluşturmuştur.

Şunlara bakıyor Google :

1-Hangi sayfanın unique içeriği varsa yani çalıntı ya da kopya bir içerik olmayacak. Google arama motorunun temel amacı, insanlığa faydalı siteleri üste çıkartmaktır. Mesela, NTV haber portalındaki teknoloji haberlerini alıp kendi sitenizde yayınlarsanız üste çıkma şansınız çok zordur çünkü aynı şeyi yapan onlarca belki de yüzlerce site vardır. Hepsi avucunu yalar, NTV en üste çıkar. Google veritabanında var olan daha önce indekslenmiş olan bir içeriği, ısıtıp ısıtıp tekrar sunarsanız, yani çalıntı bir site ya da aynı içerikli başka bir site yaparsanız, Google sitenize prim vermez üst sıralara çıkamazsınız. Tablo yapısını ya da renklerini değiştirseniz bile üste sıralara çıkamazsınız. Google zaten tablo yapılarını falan görmezden geliyor. Yapmanız gereken şey yazılan makaleyi unique içerik haline getirmektir. Kendi yorumlarınızı da ekleyip, makaleyi değiştirirseniz kendi unique içeriğinizi oluşturursanız çok rahat çıkarsınız üst sıralara ve NTV ile kapışırsınız

2-Hangi sayfa hızlı açılıyorsa

3-Hangi sayfada kodlama hatası yoksa

4-Hangi sayfanın title kısmında yazan kelimeler ile içerikteki kelimeler aynı ise.(meta tag kısmı değil keyword ve description değil yani)

5-Hangi sayfa standartlara uygunsa, (standartlara uygun siteler varken hile yapan siteler üste çıkmaz, hile ile sıralamayı değiştirmeye çalışan siteler kısa süre sonra aşağılara çekilir ya da banlanır. Gizli kelime döşeyenler, cloak yapanlar vs)

6-Hangi sayfanın Pagerank değeri yüksekse
O site üste çıkar.

Özellikle Google bütün sitelere eşit mesafededir. Herkes yarışa eşit koşullarda giriyor. Kimseye torpil yapmaz. Pagerank değeriniz sıfır olsa bile aramalarda ilk sayfada çıkabilirsiniz. Pagerank sıralamayı belirleyen kriterlerden sadece biri.

Mesela e-kart siteniz vardır ya da sayfanız. Aramalarda hiç çıkmaya bilirsiniz.

Arama yaparsanız şu an için "e-kart" kelimesinde ilk sayfalıdakilerin hep büyük siteler olduğunu görürsünüz (1-Superonline2-Ekolay 3-Mynet.) ve aklınıza doğal olarak torpilliler diye gelebilir oysa asıl sebep şu, bir çok küçük site "e-kart" linkini bu sitelere vermiştir bilerek ya da bilmeyerek. Özellikle yeni açılan siteler koyacak bir şey bulamaz ve linklerini hep bu sitelere verir Dolayısıyla bu sitelerin Pagerank değerleri yükseliyor ve üste çıkıyor. Eğer sizde yeterinde çok link alırsanız sizde 1.olabilirsiniz. Yeterince link içinde, iyi içerik ilk şart. Google programlarının temel amacı, insanlığa faydalı içerik sunan siteleri üste çıkartmaktır. Sağdan soldan çalıntı içeriklerle, birkaç günde oluşturulan sitelerin, çok fazla üste çıkma şansıda yoktur. Çalıntı yapılan sitenin içeriği, Google veritabanında zaten kayıtlıdır ve belli bir sıralamada yerini almıştır. Eğer, o siteyi çalarsanız, Google sizin çalıntı yaptığınızı anlıyor ve sizin sitenize prim vermiyor. İstediğiniz kadar renkleri, tablo yapılarını değiştirin, zaten Google tabloları görmezden geliyor. Sitenin içindeki saf cümle yapılarını kontrol ediyor. Unique içerikli (daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir sayfa, kendi yazınız, makaleniz, şiiriniz gibi) siteler ya da sayfalar her zaman üste çıkıyor. Ne kadar çok unique içeriğiniz olursa Google sitenize o kadar değer verir. örnekte vereyim: Meta tag SEO konulu makalemizi, Google dünya sıralamasında 4.yapmış. Türkçe aramalarda da birinci yapmış.

Pagerank değeri sıfır olmasına rağmen sayfanın "Meta tag SEO" araması sonuçları, Pagerank değeri 6-7 olan bir çok yabancı makaleyi geçmiş.

Karşılıksız alınan linkler, Pagerank için daha büyük artı sonuçlar doğurur, bunu da unutmamak gerek.
başkaları, sizi taktir etsin sitenize link versin. Eğer bir anda çok fazla site ile link değişimi yaparsanız, Google para ile link satın alıp, Pagerank dengesini bozmaya çalıştığınız için sizi cezalandırır. Bu cezanın teknik adı da "Google Bomb".Pagerank 5-6 olmayı beklerken, Google PageRank™ değeriniz 2-3 olabilir Google bomb yüzünden.

Karşılıksız link almaya çalışmak, en etkili Pagerank kazanma yoludur. Bunun içinde sitenizin içeriğinin iyi olması gerek, başka insanların sizi taktir edip, link vermesi gerek.

KAYNAK BELİRTİLMELİ.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53629722 ziyaretçi (136564076 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler