Google'nin Sirlari
 
secrets of google

Google'nin Sırları

Arama Yapmayı Biliyor muyuz!

Günümüzde en profesyonel arama motoru www.google.com dur. Burada Google'den verimli bir arama sonucuna ulaşmanın bazı yollarını aktarayım;

1- Cache Operatörü

Cache operatörü ile, aradığımız konu ile ilgili bölümlerin ön plana çıkmasını sağlayabiliriz. örneğin; "cache:gizliilimler.tr.gg illuminati" şeklinde bir kullanım gizliilimler.tr.gg ana sayfasında “GİZLİ” kelimelerinin üstü sarı renge boyanır. Bu şekilde aranılan kelimeyi site sayfaları içinde daha rahat seçebilir ve bulabiliriz.

2- Intitle Operatörü

Intitle operatörü ile, sadece sayfa başlıklarında arama yapabiliriz. Örneğin; intitle:“convert number to text” şeklinde bir kullanım “convert number to text” -numarayı yazıya çevirme- başlığını kullanan siteleri bulmamızı sağlayacaktır.

3- Intext Operatörü

Intext operatörü ile, sadece sayfa içerisinde arama yapabiliriz. Bu şekil bir aramada başlıklar ve sayfa adresinde kullanılan bu kelimeler karşımıza çıkartılmayacaktır. Örneğin; intext:“convert number to text” şeklinde bir kullanım “convert number to text” -numarayı yazıya çevirme- ile ilgili bilgilere yer veren siteleri bulmamızı sağlayacaktır. Örnek: intext:“asp öğreniyorum” şeklinde bir kullanım, asp uzantısı ile biten sayfaların default.asp vb. Gibi arama sonuçlarında çıkmasını önleyecektir.

4- Define Operatörü

Define operatörü ile, İngilizce bir kısaltma ya da terimin karşılığını arayabilirsiniz. örnek: define:“active server pages/asp” ya da define:“asp” şeklinde bir kullanım, asp ile ilgili tanım ve bilgi içeren siteleri getirecektir.

5- Link Operatörü

Link operatörü ile, web sitenizin hangi sitelerde linki olduğunu bulabilirsiniz. örnek: link:gizliilimler.tr.gg şeklinde bir kullanım, gizliilimler.tr.gg için google veritabanında geçen adresi sayfaları içerisinde bulunduran web siteleri karşınıza çıkacaktır.

6. Inurl Operatörü: örnek: inurl:gov.tr ya da inurl:yemek şeklinde bir kullanım, www.domainadi.gov.tr şeklindeki internet adresleri yani ODTU den verilen ve devlet ile ilgili siteleri çıkartacaktır. Diğer kullanımda ise domain içerisinde yemek geçen linkleri getirecektir.

Google'da En Çok Aranılanlar

www.google.com/press/zeitgeist.html adresinden en çok aranılanların listesine ulaşabilirsiniz.

Google'da Özel Arama Yapmak

www.google.com/options/specialsearches.html adresinden sınırlandırılmış özel aramalar yapabilirsiniz.

Google'da Grafik Aramak

www.google.com/advanced_image_search adresinden arattığınız kelime ile ilgili her tür image'lara ulaşabilirsiniz. Bu özelliği öncelikle web sayfası yaparken kendi image'larını oluşturmakta zorlanan photoshop ya da başka bir resim editörünü kullanamayanlara şiddetle öneririm. Kod yazmaya başlamadan önce olduğu gibi bir image oluşturmadan önce bu türde internet ortamında bulunan image'lara bir göz atmanın yararı küçümsenemez. örnek: kuran filetype:jpg ya da yeni filetype:gif. Bunların dışında gelişmiş arama ve özelleştirme seçenekleri saymakla bitmez bunları www.google.com.tr adresine girerek öğrenebilirsiniz. Çünkü sayfalar Türkçedir. Bu konuda daha çok bilgi sahibi olmak isteyenler, www.google.com/help/operators.html adresine bakabilirler.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56738667 ziyaretçi (144616995 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)