Google
 
Google Inc.

Google

Google Inc., bir arama motorunun ve geliştiricisi olan şirketin adıdır. Google, "googol" sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki ABD’li matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan "googol" sözcüğü, 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan sayıyı (10100) belirten matematiksel bir terimdir.

Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google’yi 7 Ekim 1998’de 25.000.000$ yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi, Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 20.000 civârında kişi çalıştırır. Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital’i kapsıyor. Şirket, ayrıca içerik sağlayıcı şirketlere özel web arama çözümleri de sunuyor.Google’nin piyasa değeri 2007 sonu itibariyle 219.000.000.000$’dır. Bu rakam, ABD borsalarının en büyük 5. şirketi olduğunu göstermektedir. 2005 yılı sonu ise değeri 114.000.000.000$’dı.[1]

Tarihçe

Larry Page ve Sergey Brin, başlangıçta tez çalışması olarak "BackRub" adlı bir arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar. Amaçları dev bir bilgi yığını olan interneti bölümlemek ve arananları daha kolay bulunabilir bir hâle getirmekti. Bunun için yeni bir teknoloji geliştirirler. Bu teknoloji, interneti klasik motorlara göre daha farklı bir şekilde inceliyordu. Bu yüzden kısa sürede adları tanınmaya başladı. Google, başlangıçta google.stanford.edu adresinde faaliyete geçti ve depolama için kullanacakları terabytelık diskleri Larry’nin yurt odasına koyuyorlardı. Bu arada da tasarılarını ticârî hayata geçirmek için girişimci aramaya başladılar.

Yahoo’nun kurucusu David Filo ile bir görüşme ayarlanır. David, onlara tasarılarını geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye eder. Büyük şirketlerin ilgilerini çekemeyeceklerini anlayan ikili kendi başlarına devam etmeye karar alırlar. Ama bu sefer de veri merkezi kurarken kullandıkları kredi kartları, başlarına dert olmaya başlar.

Bu sırada Sun Microsystems’in kurucularından Andy Bechtolsheim, kendileriyle görüşmek ister. Fikri beğenir ve çok acelesi olduğundan Google adlı şirkete 100.000$’lık bir çek yazar. Ama böyle bir şirket var olmadığından parayı bir süre tahsil edemezler. Daha sonra yakınlarından topladıkları 1 milyon dolar sermaye ile 7 Eylül 1998'de bir arkadaşlarının garajında Google’yi kurarlar. Aynı yıl, PC Magazine adlı derginin Google’yi en iyi 100 site arasında göstermesi ve yılın en iyi arama motoru seçmesi, arama motorunun tanınırlığını katlamıştır. [1]

Teknolojisi

Google’nin arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google’yi günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar sözcük ya da meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank™ teknolojisine dayanır.

PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Google, Sayfa A’dan Sayfa B’ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A’dan Sayfa B’ye bir "oy" olarak yorumlar. Google, bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google, ayrıca oyu veren sayfayı da inceler.

Google’ın karışık ve kendi kendileştirilmiş arama yöntemleri, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır. [1]

Yönetimi

Kurucu ortaklar Larry Page (Ürünlerden sorumlu başkan) ve Sergey Brin (Teknolojiden sorumlu başkan), Eylül 1998’de Google projesini hayata geçirdiler. O günden bu yana, şirket, dünya genelinde 10.000’den fazla çalışana ulaştı ve sektördeki en deneyimli teknoloji uzmanlarından bazılarının yer aldığı bir yönetim ekibine sahip oldu. Eric Schmidt, Google’a 2001 yılında başkan ve CEO olarak katıldı.

  1. Eric Emerson Schmidt, Yönetici ve Genel Müdür
  2. Larry Page, İkinci Kurucu & Başkan, Ürünler Bölümü
  3. Sergey Brin, İkinci Kurucu & Başkan, Teknoloji Bölümü
  4. Omid Kordestani, Başkan Yardımcısı, Ticari Geliştirme & Satışlar Bölümü
  5. Wayne Rosing, Mühendislik Bölümü Başkan Yardımcısı
  6. Cindy McCaffrey, Başkan Yardımcısı, Kurumsal İletişim Bölümü
  7. Joan Braddi, Başkan Yardımcısı, Arama Servisleri Bölümü
  8. Tim Armstrong, Başkan Yardımcısı, Reklam Satış Bölümü
  9. Craig Silverstein, Teknoloji Bölümü Yöneticisi [1]

Kaynaklar

[1] tr.wikipedia.org/wiki/Google

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: yunus, 25.03.2015, 19:15 (UTC):
sağolun

Yorumu gönderen: misafir, 19.04.2010, 22:53 (UTC):
bilgiler dağınık ve tutarsız daha dikkatli incelenmeli

Yorumu gönderen: ömerragıp, 17.08.2009, 16:53 (UTC):
çok güzel bilgi, ayrıntılı ve temiz bir anlatım. tesekkürlerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911356 ziyaretçi (142446649 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)