Guslün Sünnetleri
 

Guslün Sünnetleri

Guslün sünnetleri beştir:

  1. Gusle Besmele ile başlamak.
  2. Gusülden önce abdest almak.
  3. Vücudu elleriyle ovalamak.
  4. Sıra ile yıkamak.
  5. Sağ uzuvları sol uzuvlardan önce yıkamak.

1- Niyet getirmek.

Niyetin delili şu hadis-i şeriftir: Hz. Ömer´in Peygamberimiz (sav) den şöyle rivayet etmiştir: "Ameller niyetlere göredir. Kişiye ancak niyet ettiği şey vardır." [1]

Niyet şöyle getirilir: "Büyük abdestsizliği kaldırmağa niyet eltim" ya da "Farz olan guslü almaya niyet etlim" ya da "Cünüplüğü kaldırmağa niyet ettim" demesidir. " Hayızdan Ötürü ise, "Hayzın hükmünü kaldırmaya niyet ettim", nifastan Ötürü ise, "Nifasın hükmünü kaldırmaya niyet ettim" demesi gibi. Hangi gusle ihtiyacı varsa öylece niyet getirilir.

2- Vücudun üzerinde varsa pislikleri gidermek.

Meymune, Hz. Peygamber (sav)'ın guslü hakkında şöyle rivayet etmiştir:

"Allah Resulü guslederken, uzuvlarına isabet eden kirliliği temizlerdi." [2]

Guslün farzları Şafii mezhebinde ikidir. Niyet getirmek ve bütün vücu­du kılları ve derisiyle birlikte yıkamaktır. Vücut üzerinde necis ya da buna benzer pislikler varsa bunların temizlenmesi guslün farzı değil, temizlen­menin bir gereğidir. Buradaki ifade herhalde namaz gibi bir ibadet için ha­zırlık amacıyladır.

3- Tepeden tırnağa kadar bütün vücudu yıkamak.

Vücudun her tarafını kıllarıyla birlikte yıkamak yukarı da ifade ettiği­miz gibi guslün ikinci farzıdır. Kadınların saç örgüleri, küpe, bilezik ve yüzük gibi tabii takıların altlarının da ıslatılması şarttır.

Besmele ile başlamanın delili şu hadis-i şeriftir:

"Onda, Rahman ve Rahîm olan Allah´ın ismi ile başlanmayan her işten bereket kesilmiştir." [3]

Gusülden önce abdest almak, elleriyle vücudu ovalamak, uzuvları ardı ardınca yıkamak ve sağ tarafı sol taraftan önce yıkamak için Hz. Aişe´nin rivayet ettiği hadisi delil gösterebiliriz. Hz. Aişe şöyle rivayet eder:

"Hz. Peygamber (sav), cünüplükten guslettiğinde ilk önce ellerini yı­kardı. Sonra namaz için abdest aldığı gibi abdest alırdı. Sonra parmakları­nı suya batırıp onlarla vücudundaki kılları hilalleyip vücudunu ovalardı. Sonra elleriyle başına su dökerdi. Sonra da suyu bütün cildinin üzerine döküp yıkanırdı." [4]

Hz. Aişe başka bir hadiste şöyle rivayet eder: "Resul-i Ekrem ayakka­bılarını giyerken, saçlarını tararken, abdest alırken ve guslederken hep sağ taraftan başlamasından hoşlanırdı." [5]

Guslün sünnetlerine şunları da ilave edebiliriz:

  1. Abdestteki mazmaza (ağza su verme) ve istinşak (buruna su verme)´in dışında gusül için de mazmaza ve istinşak yapmak.
  2. Uzuvları ardı ardınca yıkamak.
  3. Kıbleye yönelmek.
  4. Yere dökülen suyun sıçramasından korunmak.
  5. Yalnız da olsa avret yerlerini örtmek.

Dipnotlar

[1] Buharı, I, Muslini, 1907
[2] Buharı, 246
[3] Kesfiil Hafa, 1964
[4] Buharı, 245, Müslim, 316
[5] Buharı, 166. Müslim, 268

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: MAZLUM-KUT, 09.12.2013, 13:14 (UTC):
ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK İYİ OLDU TEŞEKÜRLERBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56080976 ziyaretçi (142876159 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)