Haberler
 

Gizliilimler.Org Haber

son dakika

Önbilgi: Bu bölümde güncel haberleri ve iç politika ve siyaset dışındaki konuları, sivil toplum kuruluşları ile ilgili haber ve duyuruları, konferans ve panelleri İletişim Formu aracılığıyla bu bölümde paylaşabilirsiniz.


Avrupa sessiz kalıyor
... tarih 31.05.2010, 13:41 (UTC)
 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine yaptığı saldırı hakkında açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İskenderun'daki terörist saldırısı ile İsrail'in Gazze'deki saldırısının tesadüf olmadığını iddia etti. Çelik şöyle konuştu:

"Yaralılar Hayfa kentine götürülmektedir. Mavi Marmara gemisinin limana varmasıyla birlikte kimlerin vefat edip kimlerin yaralı olduğu öğrenilecektir. Bu gemide toplam 33 ülkeden insan vardır. İçinde sivil toplum temsilcilerin, çocukların bazı ülkelerden milletvekillerinin bulunduğunu biliyoruz. Tamamen insani yardım götürmek amacıyla iyi niyetle yola çıkan aktivistlere yapılan bu saldırıyı AK Parti adına şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Ülkemizde yerli basın mensuplarının bu yönde açıklamalar yapmasını esefle karşıladığımı söylemek istiyorum. Yapılan ayıp insanlık tarihine kara bir leke olarak geçecektir ve bu ayıp İsrail'e ait olacaktır.

Hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Bir başka terörist saldırı maalesef İskenderun'da askeri birliğimize yapılmıştır. Yapılan bu saldırıyı nefret ve şiddetle kınıyoruz. Bu iki saldırının eş zamanda olmasının tesadüfî olmadığını düşünüyoruz. Ne zaman Türkiye başını pistten kaldırıp havalanacak olsa birileri iç barışımızı ve huzurumuzu kaçırmak için devreye giriyor.

Tavır koymak ve meselenin bütün detaylarını görüşmek üzere toplantıya çağrılmıştır. Türkiye üzerine düşeni yapıyor. Maalesef AB üyesi ülkelerinin geçmişte bazı ülkelerin anti septimiz konusunda sabıkaları olduğu için Avrupa'da İsrail'in yaptıklarına karşı nefesler çok cılız çıkmaktadır. İsrail'e yönelik her türlü eleştiri bir lobi tarafından çıkış olarak değerlendirildiği için Avrupa’da ürkek bir tavır söz konusudur.

AB'den henüz güçlü bir açıklama gelmemiştir. Özellikle İnsan Hakları demokrasi konusunda her zaman sesini yükselten AB'den çok daha gür bir ses ve net bir tavır beklediğimizi ifade etmek isterim.

ABD Sadece üzüntülerini belirtmiştir ki bu da ABD'den beklenen birşey değildir. Bu güvenlik konseyinin daimi üyelerinin vetolarıdır. Bu vetolar İsrail'i şımartmıştır. Ümit ediyoruz ki bu dünya ders olacaktır. İsrail ile ilgili olarak çok daha olması gereken ve insanlığın beklediği ses olarak yükseltecektir.

Ülkemizin muhtelif yerlerinde İsrail'in bu yaptığı saldırı, mitinglerle protesto edilmektedir. Ben özellikle vatandaşlarımızdan bu insani reflekslerini takdirle karşılıyoruz. Özellikle zulme karşı rıza göstermemelerini takdir ediyoruz ve bu davranışın dünyaya örnek olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda kesinlikle çok dikkatli olmamız gerekiyor. Provokatörlere dikkat etmek gereklidir. Bunlara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Basınımızda bu konuda gerekli şekilde duyarlı davranıyor. İsrail'in ve hükümetinin yaptığı yanlışlıkları bütün Musevilere mal etmenin doğru olmadığını biz AK Parti olarak belirttik. Bu sınavdan da Türkiye'nin yüzünün akıyla çıkacağına inanıyoruz.

Bu meselenin siyasi, diplomatik, askeri tarafları var. Askeri taraftan kastım savaş falan değil. Ama arkadaşlar öfke ile hareket etmemek gerekiyor. Duygularımızı aklımızın önüne geçirmemizi gerekiyor.

Elbette duygusal tarafı var ancak bir yanlışa karşı çıkarken başka bir yanlışa düşmemeliyiz. Sivili ile, iktidarı ile muhalefeti ile bu mesele takip edilmektedir. Bu mesele Türkiye'nin değil 33 ülkenin meselesidir. Bu insanlığın meselesidir, BM'nin meselesidir. Yarın TBMM'de belki ilgili bakan arkadaşlarımız tarafından gerekli görülürse hükümet tarafından belki hükümet sözcüsü tarafından TBMM'ye gerekli bilgi verilir muhalefet ve TBMM'deki diğer gruplarda bilgilenir.

Söylediklerimin dışında Sayın Başbakan vekilimiz Arınç'ın söylediklerinin dışında piyasada dolaşanlar teyit edilmemiş haberlerdir. Henüz ölü sayısı net değildir. Bu insanların hangi ülkelerden ve milletlerden olduğu belli değildir. Bu da İsrail'in uyguladığı ablukadan kaynaklanmaktadır. Hür basının kendi işini yapmasına engel olması da İsrail'in nasıl bir tutum içerisinde olduğunu gösteriyor. İsrail'in bu tutumunu ve tavrını da kınıyoruz.

İsrail'de bir koalisyon hükümeti var. Her parti şahin olma gereği hissediyor. Bu da İsrail'in bir türlü barışa yanaşmama hissini doğuruyor. Türkiye arabuluculuk misyonu üstlenmişken İsrail'in Gazze'ye saldırması herşeyi başa döndermiştir. Bunun da insanımızın gözünden kaçmaması gerekiyor.

SORULAR

Bu yardımların Gazze'ye silah koridorunu açıyor deniliyor doğru mudur? Sayın Başbakan Tam olarak ne zaman geliyor açıklama yapacak mı?

İsrail bugüne kadar hem vurmuştur hemde ağlamıştır. İsrail'in ayranı her zaman en tatlı olan ayrandır. Bütün mürettebatı etkisiz hale getireceksiniz, insanları öldüreceksiniz. Bıçak ve silahla saldırıldığı söyleniyor. Nefsi müdafaada bulunmuşlardır. Bu trajikomiktir. Sayın 8'de malum Başbakan Esenboğa Havalimanı'na inecek. Burada olmasa da orada bir kriz masası kuruldu ve onlara göre gece sayın 3'e kadar bu meseleyi sürekli takip ettiler. Geldikten sonra da bu meseleyi kendisi ele alacaktır. Devletin diğer kurumları ile gerek diplomatik kanallarla gerek askeri kanallarla bu konuyu değerlendiriyorlar. Yapılması gereken ne varsa yapılıyor.

İŞİN ASKERİ BOYUTU VAR İHALELER YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLİR Mİ?

Bir ülkeden Büyükelçinizi geri çağırmanız sıradan birşey değildir. Önümüzdeki günlerde daha olayın sıcaklığında meseleyi tartışmak yerine soğukkanlılıkla masaya yatırılacaktır. Bundan sonra İsrail ile ilişkilerin eskisi gibi olmayacağı ortadadır. Sağduyu ile bütün kurumlar oturacaktır. Yapılması gerekenler ne ise yapılacaktır.
 

İsrail'e tepki dinmiyor
... tarih 31.05.2010, 13:40 (UTC)
 BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail komandolarının Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasından dolayı "şoke olduğunu" söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi ile ilgili bir toplantı için Uganda'nın başkenti Kampala'da bulunan Ban, saldırıda insanların öldürülmesini kınadığını belirterek, olayla ilgili kapsamlı bir soruşturmanın yaşamsal önemde olduğunu ifade etti.

Ban, İsrail'in bu kanlı saldırının nasıl olduğuna dair araştırma yaptıktan sonra acil olarak kamuoyuna açıklama yapacağına inandığını da kaydetti.

ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

Beyaz Saray, İsrail'in yardım konvoyuna yaptığı müdahaleyle ilgili açıklama yaptı: "Ölenler ve yaralananlar için derin üzüntü duyuyoruz" ABD ayrıca, olayla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

PAKİSTAN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINADI

Pakistan, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Gazze'ye insani yardım götüren konvoya yönelik saldırının şiddetle kınandığını belirtildi.

Açıklamada, "vahşice yapılan bu saldırının insan halklarının ihlali olduğu" kaydedildi.

FRANSA'DAN İSRAİL'E SERT TEPKİ

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısından ''derin şekilde şoka uğradığını'' belirterek, ''Hiçbir neden bu tür bir şiddeti haklı çıkartamaz'' dedi.

Kouchner yaptığı açıklamada, ''İsrail askeri operasyonunun trajik sonucundan derin bir şekilde şoka uğradım. Hiçbir neden bu tür bir şiddeti haklı çıkartamaz. Kaç gündür herkes tarafından bilenen insanı yardım girişimine yönelik bu tür bir müdahale nasıl olur anlayamıyoruz'' diye konuştu.

Kouchner, bu dramın sorumlularının bulunması için kapsamlı soruşturma başlatılmasını talep etti.

Gazze'deki durumun böyle devam edemeyeceğini vurgulayan Kouchher, ''şiddetin tekrar tırmanmasını engellemek için bütün gerekli girişimlerde bulunacaklarını'' ifade etti.

İNGİLTERE, İSRAİL'İ İTİDALLİ DAVRANMAYA ÇAĞIRDI

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "İsrail'in itidalli davranması ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini" söyledi.

Hague yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında hayatını kaybedenlerden dolayı duyduğu üzüntüyü ifade ederek şunları kaydetti:

"Büyükelçiliğimiz, İsrail hükümetiyle acil irtibat halinde. Daha fazla bilgi ve İngiliz vatandaşlarına acil olarak ulaşmayı talep ediyoruz.

Gazze'ye bu yolla girilmemesi gerektiğini çeşitli riskler nedeniyle sürekli tavsiye ediyoruz. Ancak aynı zamanda, İsrail'in itidal içinde ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesine açık bir ihtiyaç var."

Olayın nedenlerini, özellikle de ölüm ve yaralanmaların önlenmesi konusunda yeterli şeyin yapılıp yapılmadığını tespit etmenin önemli olacağını ifade eden Hague, şöyle devam etti:

"Bu olay, Gazze'ye girişe yönelik kısıtlamaların kaldırılmasının gerekliliğini göstermiştir. Gazze'nin yardımlara kapatılması kabul edilemezdir ve amaca zararı dokunmaktadır. Uluslararası toplumun bu trajediye, Gazze krizine acil bir şekilde kalıcı bir çözüm getirmekten daha iyi bir tepkisi olamaz."

Hague ayrıca, İsrail hükümetine Gazze'ye yardım için geçişlerin açılması çağrısında bulundu.
 

İsrail'in Yardım Gemilerine Saldırısı
... tarih 31.05.2010, 13:39 (UTC)
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'ye yardım malzemesi götüren yardım konvoyuna yaptığı kanlı baskına ilişkin olarak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'ye yardım malzemesi götüren yardım konvoyuna yaptığı kanlı baskına ilişkin olarak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, kendisini arayan Filistin Devleti Başkanı Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Abbas söz konusu görüşmede, Gül'e Gazze Yardım Konvoyuna düzenlenen saldırıda meydana gelen can kayıpları nedeniyle başsağlığı dileyerek, 'uluslararası korsanlık' olarak nitelediği İsrail saldırısını kınadı ve Türkiye'nin Filistin halkına verdiği desteğe teşekkür etti.
Abbas ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'la konu hakkında bu sabah yaptığı telefon görüşmesi hakkında da Gül'e bilgi verdi.
 

İşte Türk yolcuların isimleri
... tarih 31.05.2010, 13:38 (UTC)
  Kimlikler belli oldu
İsrail'in saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisinde bulunan Türklerin kimlikleri belli olmaya başladı.

Gemideki 14 Konyalı'dan haber alınamıyor

İsrail'in saldırısına uğrayan yardım gemisi Mavi Marmara'ya Konya'dan katılan 2'si gazeteci 14 kişiden haber alınamıyor. İHH İnsanı Yardım Vakfı Konya üyeleri, valilik binası arkasında bulunan Kayalı Park'ta İsrail'e kınamak için protesto gösterisine hazırlanıyor. Gemiye Konya'dan katılan 13 kişinin isimleri şunlar:

Latif Selvi (Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı- Eğitim-Birsen Konya Şube Başkanı), Mustafa Erikci (Konya Anadolu İnsani Yardım Derneği Proje Yöneticisi), Şükrü Nortcu (İHH Basın Sözcüsü), Dr. Hasan Hüseyin Uysal (İHH Konya Gönüllüsü), Sami Uysal (İHH Konya Sorumlusu), Asım Sarıgüzel, Muzaffer Babür, Bayram Bayram, Mustafa Sekmen, Murat Taşkın (İHH Seydişehir Gönüllüsü), Ahmet Gücü Yetmez, Mustafa Tatlısu (Yeni Konya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Bilal Çalıkuşu (Kon TV Muhabiri ).

İHH İnsani Yardım Vakfı Konya üyeleri de, Valilik binası arkasında bulunan Kayalı Park'ta İsrail'i kınamak için protesto gösterisini hazırlanıyor.

Kayseri'den 10 kişi var

İsrail askerlerinin müdahale ettiği, Gazze'ye yardım götüren `Mavi Marmara' adlı gemide, Kayseri'den Kayseri'den 2'si kadın 10 kişinin olduğu öğrenildi. Kanlı müdahalenin ardından İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Kayseri şubesine koşan ve gelişmeleri televizyonlardan takip eden 10 kişinin yakınları endişeli bekleyiş içinde.

İHH'nin Gültepe Mahallesi'ndeki binasında endişeli bekleyiş sürüyor. Dernek Kayseri Şubesi Başkan Yardımcısı Ömer Yağmur, "İsrail komandoları gemiye müdahale etti, öğrendiğimiz kadarıyla 16 şehidimiz ve birçok yaralı var. Gemilerin Hayfa Limanı'na çekildiği söyleniyor. 2'si kadın 10 arkadaşımız var. Onlardan da haber alamıyoruz. Bu tepkileri bildirmek için Cumhuriyet Meydanı'nda toplanacağız" dedi.

Yağmur, İsrail ve PKK terör örgütünün işbirliği yaptığını da öne sürerek, "Türk kamuoyunun dikkatini çekmek istiyorum. Saldırıları, PKK ile İsrail'in birlikte yaptığını düşünüyoruz. İskenderun'da Deniz Kuvvetleri'ne ait bir birliğe ilk kez saldırı yapılması ve son model silahların kullanılması, gemi saldırısının hemen öncesinde olması akıllarda soru işareti bırakıyor" diye sözlerini sürdürdü.

GEMİDEKİ EŞİNDEN HABER BEKLİYOR

İHH Kayseri Şubesi yönetim kurulu üyesi ve Kayseri'de yerel yayın yapan Gündem gazetesinin sahibi Oğuz Memiş, gemide eşinin de bulunduğunu söyledi. Memiş, "Eşim de İHH yönetim kurulu üyesi olduğu için görevli olarak gitmişti. İyi haberlerini bekliyorum. İsrail yine yapacağını yaptı. İsrail'e karşı olan ülkelerin ne kadar haklı olduğu da görüldü. İnsani yardım filosuna bile kanlı baskın yapılması İsrail'in terör devleti olduğunun göstergesi. Çok sayıda şehidimiz olması bizi ayrıca üzüyor. Eşim Gönül'le gemiye bindikten sonra görüşemedim. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

`Mavi Marmara' gemisinde İHH Kayseri Şubesi yönetim kurulu üyesi Ali Tokluman, İlim Yayma Cemiyeti'nden Ali Yunusoğlu, Furkan Doğan, Anadolu Gençlik Derneği'nden İlyas Yıldız, Miraç Kültür Derneği'nden Orhan Tokcan ve İHH Kayseri Şubesi'nden Gönül Memiş, Fatma Kanlıoğlu, Seyfullah Özgüven, Ahmet Kaçar ve Aydın Bekar'ın olduğu ve kendilerinden henüz haber alınamadığı ifade edildi.

Kocaeli'den 4 kişi var

`ROTAMIZ Filistin Yükümüz İnsani Yardım' adı altında gerçekleştirilen yardım kampanyası kapsamında Gazze'ye doğru seyreden gemilere İsrail askerlerinin müdahalesine tepkiler çığ gibi büyürken, gemide Kocaeli'den 4 kişinin bulunduğu öğrenildi. 4 kişinin yakınları, endişe içerisinde onlardan gelecek haberleri bekliyor.

İsrail askerlerinin müdahale ettiği `Mavi Marmara' gemisinde bulunan Kocaelili 4 kişiden İsmail Yeşildal'ın eşi Şeyda Yeşildağ, şu ana kadar hiç bir haber alamadığını söyledi. Şeyda Yeşildağ, "Saldıracaklarını, insanları öldüreceklerini hiç tahmin etmiyordum. Eşimden gelecek telefonu bekliyorum. Onu çok merak ediyorum. Gemiler yola çıkıncaya kadar eşimle telefonla görüşmüştüm. Bir daha kendisinden haber alamadım. 27 Mayıs akşamı gemideyken kendisiyle uzun uzun görüştüğümde çok iyi olduklarını çok mutlu olduklarını anlatıyordu. İsrail askeri botları yanaşınca gemideki havanın bozulduğunu keyiflerin kaçtığını söylemişti. Öğlen saatlerinde Gazze'ye varacaklardı. Gazze'ye kadar belki takip ederler diye düşünülüyordu. Ama saldıracaklarını insanları öldüreceklerini, gemiye el koyacaklarını hiç tahmin etmedik" diye konuştu.

Gebze'de matbacılık yaptığı belirtilen ve aynı gemide bulunan Halim Yazıcı'nın ise olayın ardından yakınlarına telefon açarak, "Benim yanımdaki 3 kişi öldü, yaralılar vardı. Herkese ateş ediyorlardı. Bizi de İsrail'de bir limana getirdiler" dediği ve daha sonra irtibatın kesildiği belirtildi.

Gemide ayrıca Karamürsel İlçesi'nde oturduğu belirtilen Oktay Gökçe ve İsmail Bayraklı adlı iki kişinin de olduğu öğrenildi.

Bu arada bir grup avukat, Kocaeli Adliyesi önünde yaptıkları açıklamada İsrail'in sistemli bir şekilde Filistin halkına karşı soykırım ve devlet terörü uyguladığını belirtti. Saldırıcı alçakça ve insanlığa karşı ihanet suçu olarak da nitelendiren avukatlar adına konuşan Halit Çokan, İsrail'in şiddeti ve kan dökmeyi siyaset haline getirdiğini de öne sürdü.

Manisa'da endişeli bekleyiş

İSRAİL askerlerinin müdahalede bulunduğu `Mavi Marmara' adlı gemide bulunan Manisa'nın Saruhanlı İlçesi'ne bağlı Azimli Köyü'nden 5 çocuk babası 37 yaşındaki Mehmet Vural'dan haber alınamıyor.

İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile Gazze'ye yardım götürürken İsrail komandolarının baskın yaptığı `Mavi Marmara' gemisinde bulunan Azimli Köyü'nden Mehmet Vural'ın eşi 36 yaşındaki Muazem Vural endişelerini dile getirdi. En küçüğü 7, en büyüğü 17 yaşında, 5 çocuk annesi olan Muazem Vural, eşinden gelecek iyi haberleri beklediğini söylerken, "Eşim 20 Mayıs'ta gitti. Antalya'da gemide yapılan bir röportaj sırasında kendisini gördüm. Bir haber alamıyoruz. Devletin sahip çıkıp bir an öce eşimi ve yanındaki arkadaşlarını sağlıklı bir şekilde geri getirmesini istiyorum" dedi.

vatan
 

Kanlı saldırıya tam destek verdi
... tarih 31.05.2010, 13:36 (UTC)
  Netanyahu'dan şok açıklama
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusuna, Gazze Şeridi'ne yardım taşıyan gemilere yaptığı kanlı saldırıda "tam destek" verdi.

İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada, Kanada'da bulunan Netanyahu'nun İsrail'in üst düzey diplomatik ve güvenlik yetkilileriyle telefonda görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, Netanyahu'nun bu görüşmelerde orduya "tam destek" verdiği kaydedildi.

AA
 

İsrail saldırdı!
... tarih 31.05.2010, 13:35 (UTC)
 Filistin'e insani yardım götüren gemilere İsrail askerlerinin operasyon düzenlediği, iki kişinin hayatını kaybettiği ve 30 kişinin de yaralandığı haberi, İsrail İstanbul Konsolosluğu önündeki gerginliği arttırdı.

İlk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğü, yaklaşık 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

İsrail güçlerinin, ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya müdahale ettiği, ilk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğü, yaklaşık 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yardım organizasyonunu düzenleyen İHH insani yardım kuruluşunun internet sitesi ve TV NET'in haberine göre, İsrail askerleri, helikopterle gemiye inerek ateş açtı. Saldırı sırasında 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin ağır yaralandığı belirtilen haberlerde, daha sonra ölü sayısının 2 olduğu ve yaklaşık 30 kişinin yaralandığı kaydedildi. Televizyonlarda yer alan haberlerde de bir helikopterden bazı askerlerin ellerinde silahla iple sallanarak gemiye indiği ve geminin iç taraflarına geçtiği görüldü.

Daha önce insani yardım filosundaki gemilerden sadece ''Mavi Marmara'' gemisiyle bağlantı kurulabilirken, şu an bu gemi ile de bir bağlantı kurulamıyor.

İSRAİL ÖZEL TELEVİZYONUNA GÖRE İSRAİL GÜÇLERİNİN SALDIRISINDA EN AZ 10 KİŞİ ÖLDÜ

İsrail'de özel bir televizyon kanalı, İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında en az 10 kişinin öldüğünü bildirdi.

"10" adlı özel İsrail kanalı, İsrail askerlerinin, kendilerine direnenlere ateş açtığını belirtti.

Kanal, saldırıda İsrail askerlerinden ölen veya yaralanan olup olmadığın konusunda bildi vermedi.

İlgili görüntüyü haberimize ait videodan izleyebilirsiniz.
 

<-Geri

 1  2  3  4  5  6  7  8 ... 13Devam -> 

Bu sayfa hakkında yorum ekle:
Hangi kayda yorum yazmak istiyorsun?
İsminiz:
Mesajın:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56448650 ziyaretçi (143843695 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)