Hades
 
hades

Hades

Hades, Yunan mitolojisinde ölülere hükmeden yeraltı tanrısıdır. Zeus'un kardeşidir. İnananlarının ölüm sayısını artırmak için delice uğraşan, açgözlü bir tanrıdır. Ziyaretçi bakımından zengindir, sonuçta her ölümlü oraya gider. Erynyes'ler onun değerli misafirleridir. Hades, kendisini ziyarete gelenlerin yeraltı dünyasını terk etmeleri konusunda oldukça isteksizdir. Kendisi de yeraltı dünyasından pek ayrılmaz zaten.

Kelime anlamı olarak "Hades", görünmez manasına gelmektedir. Onu görünmez yapan bir miğferi vardır. Yeraltı zenginliklerinin sahibidir, yerden çıkan değerli metaller onu bolluk çokluk ve servet tanrısı yapmıştır. Acımasız ve hatta korkunçtur; ama sözünden dönmez ve birçok tanrının aksine kaprisli bir tanrı değildir. Mitolojik öykülerde adı çokça yer almamaktadır. Bilinen en önemli öyküsü, karısı Persephone'yi kaçırması ile ilgili olandır. Ancak Hades'in en önemli sıfatı, ölümün tanrısıdır. (Ölüm de başlı başına bir tanrıdır: Thanatos)

Hades, aynı zamanda ölüler ülkesinin de adıdır. Hades ülkesi, Tartaros ve Erabos olarak ikiye ayrılır. Zeus ve yandaşları, yendikleri bütün Titan ve müttefiklerini dipsiz Tartaros'a atmışlardır. Ölen insanlar ise önce Erabos'a, oradan da Tartaros'a geçer. Ölüleri Erabus'tan Tartaros'a götüren kayıkçıya bu taşımanın bedeli olarak iki sikke altın verilir. Bu sebepten dolayı, Antik Yunan'da ölenlerin gözlerine iki altın para konulur.

Enteresandır ki, Hades'in yeraltı ülkesine yaşayanlar da ölmeden geçebilmektedir. Ancak diyarın girişini üç kafalı şeytani bir köpek olan Cerberus korur. Herkes o köpeğin dehşetinden korkar ve kimse o kapıyı geçemez. Herkül bir macerasında bu köpekle yüzleşmeye gider.

Hades, her ne kadar birçok zenginliğe sahip olsa da ortalıklarda pek gezinmez, övünmez, konuşmaz, kendi yeraltı ülkesinde oturmayı tercih eder. Çünkü sahibi olduğu yeraltı ülkesi o kadar çirkin bir ülkedir ki, efendisi sürekli saklanır. Bir keresinde Poseidon, Hades'i utandırmak için üç başlı mızrağını yere saplar ve yeryüzü boydan boya yarılarak Hades'in çirkin yeraltı ülkesi meydana çıkar. Az utanıp sinirlenmemiştir Hades.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: mistik, 21.08.2010, 13:39 (UTC):
İnsanların çoğu yeryüzünde genelde iyi yaşar yada iyiden yanadır.Kötü insan dediğimiz ya dpresif,psikoz,şizofreniobsesyon ki onlarda kişi istemeden bulaştığı hastalıklardır şimdi sana soruyorum insanların gideceği öte dünyayı niçin orada cehennem ,hades,tartaros gibi korkutuyorsun ya da korkutanların hizmetkarlığını yapıyorsun gördünmü orayı allah yada zeus hastamıdır ki insanları edediyen ateşe atsın,ilkçağda psikoz hastası ya bir şizofrenin gördüğü varsanıları öte dünya olarak sunmaktan utanmıyorsun,cennet isimli tük filmini ve filmdeki canı a tipik psikozu izle,psikozların ve şizofrenlerin yaşadıkları halisinasyonları güzel hayalse cennet(pozitif halisinasyon,çirkinse cehennemçirkin negatif halisinasyon,hezeyanlar sonsuza dek ateşte yanacaksın şizofrenide çirkin ve acı veren hayale hasta düşüncelerle pekişmesi,şizofrenide süptil hayal kendiliğinden şekil alan hayalde bakıyorsun küçüçük bir kelebek ağaç olyor,minik bir su damlası deniz oluyor,küçük bir kelime sana her şeyin bilgisini söylüyor şizofrenlerin hayali varlığı((zeus ve allah)şizofren sorar sen kimsin seni yaratanım inanıyorum derse hayal güzel bir kelebek gösterir,hayale yalancısın derse kızar ateşin içinde yanma hisisi verir şizofrene baskı yapar,bunları inasanlara söyle yoksa elimsdesin sana azap veririm der öte dünya var de yorum yapma benden sana gizli nasihatler kardeş gerisi gizemlidir.öte dünya ya herkese gösterilir.ya da torpil yok kimse görmemiş olabilir.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911391 ziyaretçi (142446729 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)