Halit Özdüzen
 
Halit Özdüzen (Araştırmacı - Yazar)

Halit Özdüzen

Araştırmacı - Yazar

Özgeçmiş

Adıyaman’da doğup, temel eğitimini bu şehirde, orta öğrenimini Adana, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı. Sonraki yıllarda, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü-sünde bir eğitim programına katıldı. çeşitli yönetim kademelerinde hizmet vererek 1994 yılında Kamudaki hizmetini emeklilikle sonlandırmıştır.

İstanbul’da bulunduğu askerlik ve üniversite yılları ile başka geliş gidişlerde, M.T.T.B. İskender-paşa,Karagümrük,Beyazıt çevresi ve Marmara Kıraathanesindeki sohbet ve ilim-irfan toplantılarına katılma fırsatı buldu. Adıyaman, Hama(Suriye) İstanbul, Eskişehir ve Ankara’daki Son 45 yılın yaşayan abide insanlardan pek çok alim, arif,edebiyat adamı ve düşünürün feyz ve sohbetlerinden istifade etti.

Tasavvuf, tarih ve diğer sosyal bilimlerle, Arapça ve Farsça dillerine de ilgi duyan ÖZDÜZEN, Ortadoğu’nun inanç ve kültürünü konu alan, yayım aşamasındaki Adıyaman Tarihi ile ilgili çalışmasının yanında: Tasavvuf Yolcusu/Tarikatlar ve Alevilik ile Aşk Yolcusu/ Mevlana ve Mevlevilik, (ötüken Yayıınları-İst.) Kur’an ve Hikmet Işığında Esnaü’l Hüsna(Beyaz Kule Yay. Ank.) isimli çalışmaları yayımlanmıştır Kadının Tarihi , Hıristiyanlık ve Yahudilik Tarihi, Vahdetü’l Vücud, Hoca Ahnet Yesevi ile Sünni ve Şiilik ile ilgili araştırmaları yayına hazır olup sponsor ve konularının uzmanı yayımcı aranmaktadır.

Her biri Üniversite eğitim alarak kendi dalında kariyer ve meslek sahbi olmuş çocukları yanında Üç torun sahibi olan araştırmacının, torunlarından Nurbüke Teker, 2010 yılında 11 yaşında iken İzmir Gazeteciler Cemiyetin Türkiye genelinde ilköğretim çocuklar arasında düzenlediği “Hikâye Yarışması”nda İkincilik ödülü, 2011 yılında İstanbul’daki bir yayınevinin yine Türkiye genelinde yaptığı hikaye yarışmasında Birincilik ödülü kazanmıştır. Nurbüke’nin edebiyat ve yazım alanında dedesinin izinde yürüyeceği ümit edilmektedir.

Bir süre A.A. muhabirliği de yapmış bulunan yazarın Yazılı/sesli dergi, gazete ve İnternet sitelerinde pek çok araştırma makale, hikaye. şiir ve söyleşileri yayımlanan araştırmacının, şiirlerinden bazıları çeşitli formlarda bestelenmiştir.

Yazar Ankara’da yaşamını devam ettirmekte olup, Birkaç vakıf, dernek gibi kuruluşların kurucuları arasında bulunmuştur. çeşitli kuruluşlar nezdinde sosyokültürel çalışma, söyleşi ve sohbetlere katılmaktadır.

Yazıları


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52983151 ziyaretçi (134754521 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler