Harmonia (Harmony)
 
Harmonia, Kadmos, Mytology, Harmony

Harmonia (Harmony)

Harmonia, Aphrodite ile Ares‘in kızı, Kadmos’on karısı. Kocası ile birlikte bir yılana dönüştürüldüler.[1]

Harmonia, Yunan mitolojisindeki çift soylu karakterlerden birisidir. İlk efsanede Afrodit ve Ares'in, ikincisindeyse Zeus ve Elektra'nın kızı olarak gösterilir, yani ilk efsanede Thebai krallığından, ikincisinde ise Dardanos soyundan gelmektedir. Ama her ikisinde de değişmeyen şey, Kadmos'un eşi olmasıdır.(Tab. 18 ).

Thebai efsanesinde bu güzeller güzeli kıza verilen üstün hediyelerden bahsedilir; birisi Kharitlerin dokuduğu elbise, ötekisi ise zarif bir kolyedir. Yasak bir aşkın meyvesi olan Harmonia ile (kendisi, ebeveynlerinden dolayı Athena ve Hephaistos'un kinlerine hedef olacaktır) kimsenin paylaşamadığı bu armağanlarının Thebai şehrine felaket getirdiği söylenir. Ayrıca, Kadmos'tan doğan beş çocuğunun da kaderleri özeldir.[2]

Thebai efsanesinde Kadmos ile Harmonia' nın düğünü üstünde durulur: Zeus Harmonia'yi kendi eliyle verir Kadmos'a ve Thebai kalesinde düğününü yapar. Bütün tanrıların hazır bulundukları bu düğünde geline olağanüstü armağanlar verilir; biri Kharit'lerin dokuyup işledikleri bir elbisedir, bunu Harmonia'ya Athena (ya da Aphrodite) vermiş derler, öbürü ünlü bir gerdanlıktır. Bu armağanlar Thebai şehrinin başına bela olmuş, şehre karşı iki saldırıya yol açmıştır (Ehphyle, Amphiaraos, Alkmaion). Efsaneye göre uğursuzluğun nedeni, Athena ile Hephaistos'un Harmonia'ya karşı, Ares'le Aphrodite'nin kızı olduğundan ötürü, hınç beslemeleridir. Thebai kral soyunun kaynağında bulunan Kadmos'la Harmonia'nın beş çocuğu olur, hepsinin de kaderi olağanüstüdür, bunlar İno, Semele, Agaue, Autonoe ve Oidipus soyunun atası Polydoros'tur (İno, Semele, Agaue, Aktaion, Labdakos).

Dardanos'la lasion'un kız kardeşi olarak gösterilen Harmonia Semendirek efsanelerinde rol oynar. Kadmos ona Zeus'un kaçırdığı kız kardeşi Europe'yi ararken Semendirek adasında rastlamış ve sevmiştir. Düğünü de yine aynı görkemle Semendirek'te yapılmıştır.[3]

Bu arada, Kadmosun eşi olan Harmonia'dan başka, bir de Kharitlerin arasında bulunan, uyum ve dengeyi temsil eden Harmonia vardır ki; bu ikisi, sıkça karıştırılır.[2]

İlgili Yayınlar

  1. Roberto Calasso, "Kadmos ile Harmonia'nın Düğünü" (The Marriage of Cadmus and Harmony), Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2005.

Harmonia (Enghlish)

In Greek mythology, Harmonia is the immortal goddess of harmony and concord. Her Roman counterpart is Concordia, and her Greek opposite is Eris, whose Roman counterpart is Discordia.

Origins

According to one account, she is the daughter of Ares and Aphrodite; by another, the daughter of Aphrodite and Hephaestus. By yet another account, Harmonia was from Samothrace and was the daughter of Zeus and Electra, her brother Iasion being the founder of the mystic rites celebrated on the island. Finally, Harmonia is rationalized as closely allied to Aphrodite Pandemos, the love that unites all people, the personification of order and civic unity, corresponding to the Roman goddess Concordia.

Almost always, though, Harmonia is the wife of Cadmus. With Cadmus, she was the mother of Ino, Polydorus, Autonoë, Agave and Semele. Their youngest son was Illyrius.

Those who described Harmonia as a Samothracian related that Cadmus, on his voyage to Samothrace, after being initiated in the mysteries, perceived Harmonia, and carried her off with the assistance of Athena. When Cadmus was obliged to quit Thebes, Harmonia accompanied him. When they came to the Encheleans, they assisted them in their war against the Illyrians, and conquered the enemy. Cadmus then became king of the Illyrians, but afterwards he and Harmonia were metamorphosed into dragons and transferred to Elysium; or, according to others, they were carried thither in a chariot drawn by dragons.

Necklace

Harmonia is renowned in ancient story chiefly on account of the fatal necklace she received on her wedding day. When the government of Thebes was bestowed upon Cadmus by Athena, Zeus gave him Harmonia. All the gods honoured the wedding with their presence. Cadmus presented the bride with a robe and necklace, which he had received either from Hephaestus or from Europa. This necklace, commonly referred to as the Necklace of Harmonia, brought misfortune to all who possessed it. Other traditions stated that Harmonia received this necklace (op/uos) from some of the gods, either from Aphrodite or Athena.

Polyneices, who inherited the necklace, gave it to Eriphyle, that she might persuade her husband, Amphiaraus, to undertake the expedition against Thebes. Through Alcmaeon, the son of Eriphyle, the necklace came into the hands of Arsinoe, next into those of the sons of Phegeus, Pronous and Agenor, and lastly into those of the sons of Alcmaeon, Amphoterus and Acarnan, who dedicated it in the temple of Athena Pronoea at Delphi. The necklace had wrought mischief to all who had been in possession of it, and it continued to do so even after it was dedicated at Delphi. Phayllus, the tyrant, stole it from the temple to gratify his mistress, the wife of Ariston. She wore it for a time, but at last her youngest son was seized with madness, and set fire to the house, in which she perished with all her treasures.[4]

Kaynaklar

[1] www.mitoloji.in/sozluk/harmonia.html
[2] tr.wikipedia.org/wiki/Harmonia
[3] www.nuveforum.net/2302-mitoloji-sozlugu-h/198332-harmonia/
[4] en.wikipedia.org/wiki/Harmonia_(mythology)


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911143 ziyaretçi (142446240 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)