Hatha Yoga Pradibika Kitabi
 
Hatha Yoga Pradipika

Hatha Yoga Pradibika Kitabı

Hatha Yoga Pradipika, Hatha Yoga’nın temel kitabıdır. Genellikle, Hatha Yoga’nın sadece fiziksel duruşlar ve nefes egzersizleri içerdiği ve bunun dışında bir felsefesinin olmadığı sanılır ama Hatha Yoga Pradipika’nın ilk kitabının ilk üç dizesi bu düşüncenin doğru olmadığının en temel göstergesidir.
  1. Yüce Rajayoga’yı başarmak isteyenlere bir yol olan Hathayoga-vidya’yı öğreten, İlksel Efendiyi (Şiva’yı) selamlıyorum.
  2. Efendiyi ve guruyu selamlayan Svatmarama Yogin, Hatha-vidya’yı sadece Raja-Yoga’nın başarılması için öğretir.
  3. Raja-Yoga’yı bilmeyen ve birbiriyle tezat halinde olan doktrinlerin karanlığında dolaşanlara şefkatli Svatmarama Yogin, Hatha-vidya’nın ışığını önerir.
Hatha Yoga, Raja Yoga’ya başlama yollarından biridir. Hatha Yoga Pradipika’ların dördüncü kitabı da buna uygun olarak sadece pratyahara, dharana, dhyana ve samadhi’ye ayrılmıştır. Bir çok yararlı ve her yerde bulamayacağımız bilgiyi içermesi açısından önemli bir kitap olan bu kitabı, ilk kez bu sitede Türkçe okuyabilirsiniz.

Ancak, burada bir uyarı da yapılmalıdır. Bu kitapta bir çok uygulaması zor hatta mümkün olmayan uygulamalar da yer almaktadır. Bunlarla ilgili uyarılarımı kitapların sonunda göreceksiniz. Bir çok yazar bu bilgileri kendi kitaplarından çıkartmakta, böylece bu uygulamalar hakkında batı dünyasının hiç bir bilgisi olmamaktadır. Bense, kitapların bütünselliğini korumak için, bu bilgileri çıkartmıyorum; çünkü herkesin neyin uygulanabilir, neyin uygulanamaz olduğu ile ilgili gerekli sağ duyuya sahip olduğuna inanıyorum. Lütfen bu kitaplarda yer alan bir çok uygulamayı (Tratak dışındaki Shatkurma’lar, Khechari, Vajroli, Vyomachakra gibi uygulamaları) sadece bilgi olarak alalım. Keyifli okumalar...[1]

İçindekiler

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: azerbeycandan melek, 20.02.2010, 08:34 (UTC):
hicbir sey anlamadimBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56284604 ziyaretçi (143401370 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)