Hayaller Mucizeler ve Cakiltaslari
 
hayal, hayaller, imanigation, imanigations

Hayaller Mucizeler ve Çakıltaşları

Ayşegül

Hayaller. Kimin hayalleri yok ki?? Hepimizin kendimize göre geleceğe yönelik kurduğumuz hayallerimiz vardır. Kendimiz, çocuklarımızı iyi büyütebilmeyi, onların geleceğini garantilemeyi, rahat ve konforlu bir hayatı; gençlerimiz, iyi okullar, güzel meslekler, rahat yaşayacakları standartları yakalayabilecekleri paraları kazanabilmeyi hayal ederler. Yaşlılarımız, ilerleyen yaşlarında kimseye muhtaç olmadan, sağlıklı bir şekilde geri kalan ömürlerini tamamlayıp rahat yataklarında son nefeslerini vermeyi hayal ederler.

Şüphesiz en umut vaadedici olanı, en renkli ve neşeli olan çocuklarımızın hayalleridir. Kimi zaman şöyle en kırmızısından, en büyüğünden elma şekeri, rengarenk balonlar, — ki şimdiki zamanda balonların çeşitliliği ve güzelliği, biz büyüklere bile çekici gelebiliyor 😊 — bebekler, oyuncak arabalar, en cicisinden kıyafetler. özellikle kız çocuğu olanlar, daha iyi bilir. Kız çocukları, çok daha zengin bir hayal gücüne sahiptir. Bu konuda; çantaları, ayakkabıları şapkaları, takıları, desen desen, çiçek açmış kıyafetleri hiiiç bitmez.

Hiç oyun oynayan çocukları seyrettiniz mi? O kadar muhteşem hayâl güçleri vardır ki; nereden aklına geliyor diye merak ederiz. Çocukluğumuzda bize sınırsızca bahşedilmiş olan hayâl kurabilmek gücünü acaba hayatımızın hangi evresinde ve hangi sebeplerden dolayı kaybediyoruz?

Hiç çizgi film seyreder misiniz? Bu filmlerde hayâl gücünün sınırı olmadığını görürsünüz; konuşan ağaçlar, oyuncaklar, hatta kıyafetler ve tabii ki hayvanlar. Ya da kitaplar okur musunuz ? Nice büyülü diyârları, uçan atları, kötü cadıları, iyi yürekli peri kızlarını ya da günümüzde çok popüler olan süpürgelerinin üstünde ellerinde asaları ile dünyayı kötü insanlardan korumaya çalışan çocukları. Bunları yapanlar, o çocuksu hayâl gücünü kaybetmeyenler. Daha ortaöğrenim ve lise çağında olan gencecik insanların yaşlarına uygun rengarenk giyinmesi gerekirken, bir bakıyorsunuz siyahlara kahverengilere bürünmüşler. Neler oluyor, daha hayatın başında nedir bu ciddiyet??? Hayata dair sıradışı, gerçekten cesaret isteyen işler yapmak isteyenlerin sayısı, o kadar az ki ve maalesef, sıradan bir hayatın güvenli limanına sığınıp bu şekilde hayatını bitirmek isteyen o kadar çok insan var ki.

Hiçbir şeyin altında imzası olmadan yaşamak ve ölmek, ne büyük bir harcanış. Zihin gücü, hayâl gücü adına ne derseniz deyin; tüm kapıların kilidini açan anahtar, inanmaktır. Neye inanacağımızı kendimiz belirleriz. Bu; din olabilir, gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projelerimiz olabilir, karşımızdakine inanmak olabilir. İçeriği ne olursa olsun inanmak, hayatımızda olumlu yönde değişimlere sebep olur.

Tamamen inandığımızda 2-3 katlı binalara zıplayabilir miyiz bilmiyorum 😌 Ama hepimiz, kendi çapımızda minik mûcizelere imza atabiliriz. Haydi her birimiz, kendi hayatımızın yıldızı olalım ve öyle bir parlayalım ki; gökyüzü, yeryüzünün parlaklığını kıskansın. Ben, imkânsız olanın ölüme karşı gelebilmek olduğunu, bunun dışında kalan her şeyin mümkün olduğunu düşünüyorum.

Belki hayat, her zaman bize sorularımızın cevabını ya da beklentilerimizi bizim hayâl ettiğimiz ya da umduğumuz gibi vermeyebilir. Olsun. Hayâl etmenin kime ne zararı var ki.? korkmayın inanmaktan, hayâl etmekten. Ben, korkmuyorum bulutlardan şekiller bulmaktan, şarkılardan fal tutmaktan, sevdiğim müzik çalınca dans etmekten, hoplamaktan ve zıplamaktan 😄 Birbirinin benzeri olan bir dolu insanın içinde farklı olmaktan korkmuyorum. Çünkü zaten benim hayâlim, dünyada kendimce bir fark yaratabilmek. Eh, bu da cesaret ister. Kendimle gurur duyuyorum. Demek ki ben, çok cesurum. Ayağıma takılan ya da başıma gelen küçük çakıltaşları, beni korkutamaz, durduramaz.

Ayşegül Osmanoğlu'nun Diğer Yazıları


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990281 ziyaretçi (134776228 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler