Hayirli Cumalar...
 
cuma, fazileti, gününün

Cuma Gününün Fazileti

Cuma günü, büyük bir gündür; Allah, İslam'ı ve Müslümanları onunla şereflendirmiştir. Allah Resulü (sav) şöyle buyurmuştur: "Üzerinde güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. O gün Adem (as) yaratılmış, o gün cennete sokulmuş, o gün yere indirilmiş, o gün tövbesi kabul edilmiş, o gün ölmüştür. O gün kıyamet kopar ve o gün cennettekilerin Allah'yı anma günüdür." (Müslim)

"Cuma günü daha önceki kitap ehline de verilmişti. Fakat onlar, onu kabul edip etmeme konusunda ihtilaf edince, o gün kendilerinden alındı. Ondan sonra bize verildi ve bizim için bayram günü yapıldı."

"Cuma günü ya da gecesinde ölen müminlere şehit sevabı verilir ve bunlar kabir fitnesinden korunurlar."

Ka'b El Ahbar şöyle demiştir: "Allah, şehirlerden Mekke'yi, aylardan Ramazan ayını, günlerden Cuma'yı, gecelerden de Kadir'i üstün kılmıştır."

1- Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

“Allah katında günlerin efendisi Cuma'dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde şu beş özellik vardır: 1- Hz. Âdem o gün yaratıldı. 2- O gün yeryüzüne indirildi. 3- O gün vefat etti. 4- O günde öyle bir an vardır ki, günah ya da akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allah-u teâlâdan bir şey isterse Allah-u teâlâ mutlaka onu verir. 5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah'a yakın hiçbir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.” (Buhari, İ. Ahmed)

Cuma, müminlerin bayramıdır. Bugün yapılan ibadetlere en az, iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da, iki kat yazılır. Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki:

“Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur.” (Ramuz)

“Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer.” (İ.Gazali)

“Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler.” (Deylemi)

“Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir.” (Taberani)

“Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allah-u teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.” (Deylemi)

“Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur.” (Taberani)

“Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur.” (İbni Sünni) (Böyle büyük mükafat verilebilmesi için, o kişinin, düzgün itikada sahip olması, kul hakkını, kazaya kalan farzlarını ödemesi ve haramlardan vazgeçmesi şarttır.)

“Cuma günü ya da gecesi ölen mümin, şehit olur, kabir azabından kurtulur.” (Ebu Nuaym)

“Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur.” (Tirmizi)

“Cuma günü 80 salavat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.” (Dare Kutni)

“Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir.” (İsfehani)

“Cuma günü ya da gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk verilir.” (Taberani)

2- Kendisine Cuma namazı farz olan her Müslümanın alış-verişini bırakıp namaza gitmesi farzdır. Özürsüz Cumaya gitmemek haramdır. Ezan okunurken de, alış-veriş yapmak mekruhtur. Halbuki alış-verişin kendisi helaldir. Yani alınan mal mekruh değil, helaldir. Fakat ezan okunurken alış-veriş yapılması mekruhtur. (Dürer)

Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki:

“Allah-u teâlâ, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cuma namazını farz kıldı. Adil ya da zalim bir imam [başkan] zamanında küçümseyerek ya da inkâr ederek Cuma namazını terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tövbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.” (İbni Mace)

“Allah'a ve ahirete inanan, Cuma namazına gitsin!” (Taberani)

“Cuma namazını kılmayan kimsenin kalbi mühürlenir [iyilik yapamaz olur], gafil olur.” (Müslim)

“Cuma namazına giderken ayakları tozlanan kimseye Cehennem ateşi haramdır.” (Tirmizi)

“Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn [yani iki Kul euzüyü] okuyan kimseyi, Allah-u teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.” (İbni Sünni)

“Büyük günah işlenmediği müddetçe, beş vakit namaz ile Cuma namazı, öteki Cumaya kadar aralarda işlenen günahlara kefarettir.” (Müslim)

“Seferi olana Cuma kılmak farz değildir, kılarsa farz sevabını alır.” (Hindiyye)

“Cuma namazı kılınmayan çok küçük köylerde ve kâfir ülkelerinde, cemaatle öğle namazı kılınır ve ikamet okunur. Cumanın sahih olduğu yerlerde, öğleyi cemaatle kılmak ve ikamet okumak mekruh olur.” (R.Muhtar, Fetava-i Abdurrahim)

Mahkumlara Cuma namazı farz değildir. Öğle namazını cemaatle kılabilirler. Cuma namazı yalnız erkeklere farzdır. Bu husustaki hadis-i şeriflerden ikisi şöyle:

“Cuma namazı kılmak, köle, kadın, çocuk, hasta hariç, her Müslümana farzdır.” (Hakim)

“Cumaya gelmeyen erkeklerin evlerini yıksam diye düşündüm.” (Buhari)

“Kadınların Cuma günü, öğle namazını evlerinde kılmak için cemaatin camiden çıkmasını beklemeleri şart değildir.” (Hidaye)

3- Cuma günü oruç tutmak müstehaptır. Hadis-i şerifte buyruldu ki:

“Cuma günü oruç tutana, on ahret günü oruç sevabı verilir.” (Beyheki)

Bazı âlimlere göre de yalnız Cuma günü oruç tutmak mekruhtur. Hadis-i şerifte buyruldu ki:

“Yalnız Cuma günü oruç tutmayın! Bir gün öncesi ya da bir gün sonrası ile tutun.” (Buhari)

“Sünnet ve mekruh olduğu bildirilen bir işi yapmamalıdır! Bunun için Cuma günü orucu perşembe ya da cumartesi ile birlikte tutmalıdır!” (Redd-ül Muhtar)

Hayırlı cumalar ve hayırlı ramazanlar.[1]

Kaynaklar

[1] İmam Gazali, İhya'u Ulumid'din, İbadetler, Cuma Namazı, s 297-298

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: yasemin , 09.06.2010, 13:34 (UTC):
allahım sen zenginlere fakir noksanlığı fakirlerede zenğin noksanlığı gözterme dermansız dertlere düşürmeBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53661185 ziyaretçi (136651051 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler