Hazar Gölü Üzerine Anlatilan Efsaneler
 
Hazar Gölü, Elazığ

Hazar Gölü Üzerine Anlatılan Efsaneler

Gölcük Efsânesi 1

Gölün yerinde, eskiden büyük bir şehir varmış. Şehre, dilenci bir kadın gelmiş. Belki de bu, Yüce Allah'ın gönderdiği Hızır'mış. Tuz istemiş; sâdece bir evden bu kadına tuz vermişler. Kadın da orada beddua etmiş:

"İnşallah, bu gece sabaha kadar, şu evin dışında evleriniz su keser'.'

Hakikaten de orası sabahleyin su kesmiş. Suyun içinde sadece bir ev kalmış. Dilenciye tuz verdiği için o evi su kesmemiş.

Gölcük Efsânesi 2

Gölün ortasındaki kilisenin papazı, gündüzleri kiliseden çıkar, arâzisini gezermiş. Harman zamanı, harmanını çıkarır; akşamları geç vakitlerde kiliseye geri dönermiş. Papazın çok güzel bir kızı varmış. Bu kız, ıyı köylerdeki bir Türk gencine aşık olmuş. Delikanlı geceleri yüzerek kiliseye gelir, kızla buluşurmuş.

Oğlan, kıza: "Gece pencereye bir mum bırak; ben, uzaktan ışığı görüp geleyim." diye tembih etmiş.

Bu iş, uzun boylu böyle devam ettikten sonra, yöre halkı tarafından duyulmuş. Papaz'a demişler ki: "Yâhu, senin kızın, bir Türk delikanlısı ile geceleri buluşuyor, aşk yapıyorlar"

Papaz, yine tarlasına gitmiş; gece, biraz geç dönmüş. Gelmiş ki, hakikaten kızı pencereye mum koymuş. Papaz, gidip mumu oradan kaldırmış.

O sıralarda âşığı, kızla buluşmak için sudaymış. Adayı karanlıkta bulamamış. Dolaşmış, dolaşmış; nihâyet, yorgun düşerek suda boğulmuş.

Kız, sabaha yakın bir zamanda oğlanın gelmediğini görünce, hemen yatağından kalkmış "Seslenirsem belki canlı olarak kurtarabilirim." diye düşünmüş. Kiliseden uzaklaşmış. Geri dönerken kaybolmuş. İkisi birden gölde boğulmuşlar.

Bunların dünyada bitmeyen aşk oyunları, suyun altında devam etmekteymiş.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: elif, 22.12.2014, 14:38 (UTC):
çooooooooooook güzel hikayelrrrrrrrr:))))

Yorumu gönderen: Akhenaton, 20.09.2014, 09:06 (UTC):
Arkadaşlar, efsanelerin genel bir özelliği, bölgeden bölgeye ve anlatıcıdan anlatıcıya değişmesidir ki biz, buna “varyant” diyoruz. Bir efsanenin onlarca varyantı vardır. Yani onlarca değişik ve farklı şekilde anlatımı vardır. Lütfen “efsanenin aslı bu” gibi yorumlar yapmak yerine, o efsanenin binlerce “varyant”ı olduğunu da düşünün ve “bizim orda da şöyle anlatılır”, “ben de o efsaneyi şöyle şöyle” duydum gibi diğer varyantlara da göz ardı etmeyecek şekilde yorumlar yazın.

Yorumu gönderen: hazar gölü efsanesi, 20.09.2014, 08:51 (UTC):
asıl efsane şu bir gün hamile bir bayan orada olan bu köye gider Allah rızası için su istemiş tüm köylüler bir araya gelerek konuşmuşlar ve şu sözü ortaya atmışlar -bu kadın müslüman değil eğer biz ona su verirsek çok kotu bir günah işlemiş oluruz.... bu neden den dolayı kadına su vermezler kadın tam gidecekken beddua ederek ve buranın sular altında kalmasını söylemiş hakikatten de bu koy sular altında kalmış ama bu bedduanın karşılığı da varmış beddua eden kadın o anda taş olmuş...

Arkadaşlar bunlarda benim bildiklerim umarım işinize yarar :)

Yorumu gönderen: gökhan , 25.11.2010, 23:57 (UTC):
yok öyle birşey eğer aslını okumak istiyorsanız ii araştırın buradan pek fazla birşey bulamazsınız

Yorumu gönderen: zeynep, 25.09.2010, 13:26 (UTC):
denizin altında nasıl aşk yaşıyorlar anlayamadım efsanenin devamı var mı?

Yorumu gönderen: BETÜL BEYZA, 24.09.2010, 17:29 (UTC):
serdar senin dediğin pek doğru değil biraz daha farklı.Ararsan bulursun sena

Yorumu gönderen: smyye, 26.08.2010, 12:53 (UTC):


yha bn resim görmek istiyorum

Yorumu gönderen: serkan diyar, 08.08.2010, 19:16 (UTC):
asıl olay şu şu bir gün hamile bir bayan oradan bir evden allah rızası için su ister kimse bu kadına su vermez hamille kadında bedduamı duamı ne eder allahtan diliyor dileğini allahta orayı gölete çeviriyor asıl sebep bu

Yorumu gönderen: Sena, 10.05.2010, 17:02 (UTC):
hazar gölü, hamile dağ efsanesini arıyorum!!!!!!!!!!!!!!!

Yorumu gönderen: drama yapacak kişi, 03.03.2010, 10:38 (UTC):
ya ben hazar gölü efsanesini araştırıyorum ama iki tane var hangisi:a)hazar gölü efsane b)hazar gölü hamile dag efsanesi hangisiiiiiiiiii:)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073659 ziyaretçi (142853235 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)