Hazir Cevaplar 5
 

Hazır Cevaplar, V

Hazırlayan: Akhenaton

Birgün Eflâtun, talebelerinden birini kumar oynarken yakalar ve şiddetle azarlar. “İyi ama ben çok az bir parasına oynuyordum.” diyen öğrencesine Eflâtun, şunu söyler: “Ben, seni kaybettiğin para için değil, kaybettiğin zaman için azarlıyorum.”

Abbasiler devrinde yaşamış olan ünlü Arap şairlerden Habib bin Evs, birgün bir toplantıda sözle sükût meselesi tartışılırken, sükutu üstün görenlere şu karşılığı vermiştir: “Yıldız ay gibi ve sükut da söz gibi değildir. Biz, sükutu sözle överiz. Ama sözü sükutla övemeyiz. Onun için sözün sükuttan üstün olduğu muhakkaktır.”

Fudayl bin İyaz, kendisine “Falanca, senin haysiyetinle oynuyor.” denildiği zaman “Vallahi ben, bunu ona emreden şeytana kızıyorum.” der ve sonra ilave edermiş: “Allah'ım, eğer o kulun doğru söylüyorsa beni affet. Yalan söylüyorsa onu affet.”

Reca bin Hayvene: “Yaptığınız işin iyi olup olmadığını nasıl anlarız?” diye bir sual sorulduğunda şu cevabı verdi: “Bir işi yaparken şayet o işi yapar halde Allah'a kavuşmak sizi korkutmuyor, bilâkis istek duyuruyorsa o iş iyidir. O işe dört elle sarılınız. Eğer yaptığınız iş esnasında Allah'a kavuşmaktan ürküntü duyarsanız, o iş kötüdür. O işi derhal bırakınız.”

Picasso, bir balık resmi yapar. Sanattan anlamayan birisi beğenmeyerek “Bunun neresi balık?” deyince Picasso, kızarak cevap verir: “O, balık değil resim.”

Ada vapurunun güvertesinde Uludağ tepelerine bakıyorlardı. Abdülhak Hamit, Mithat Cemal'in beyaz saçlarını süzerek: “Tepeye kar yağmış.” dedi. Mithat Cemal, imayı anlamıştı. “Öyledir.” dedi. “Yüksek yerlere vakitsiz yağar.”

Süleyman Nazif, hiç sevmediği bir yazar için Abdullah Şinasi'ye sormuş: “Arkadaşınız Fransızca bilir mi?” “Evet, bilir!” Süleyman Nazif, gülümsemiş: “Türkçe bilmiyor da, acaba başka bir dil biliyor mu diye merak ettim!...”

Halil Nihat Boztepe, kundura mağazasına gitmiş ve bir çift ayakkabı rica etmiş. Mağaza sahibinin getirdiklerini giymeye çalışırken sorar: “Bunlar, çok sıkıyor. Başkaları yok mu?” Ayakkabıcı, “Yok, ama bunlar tam size göredir. İki gün sonra rahat edersiniz.” der. Halil Nihat, cevap verir: “Öyleyse iki gün sonra gelir alırım.”

Reşat Nuri, Paris'teyken oldukça lüks bir otelde kalır. Bir sabah erkenden zili çalar. Fakat uzun süre kimsecikler gelmez. Neden sonra bir garson gelir. “Zili siz mi çaldınız efendim?” deyince şu karşılığı verir: “Evet! Ben çaldım. Biraz daha gelmeseydiniz, öldüğünüzü sanıp çan çalacaktım!”

Neyzen Tevfik'e sormuşlar: “Neyzen, çalarken mi neşelenirsin yoksa neşeli olduğun zaman mı çalarsın?” Neyzen, biraz kızarak şöyle cevap vermiş: “Ben hırsız mıyım ki çaldığım zaman neşeleneyim?!”

Mahkemede hâkim, Necip Fâzıl'a nasihat ederken: “Bak dostum, seni bundan böyle bir daha huzurumda görmeyeceğim, değil mi?” Necip Fazıl, hayretli bir ifadeyle sorar: “Hâkim Bey, yoksa istifa mı ediyorsunuz?”

Bir dost sohbetinde söz trafikten açılmış. Niyazi Beki Hoca, söz arasında “Herkes, ehliyetsiz araba kullanmaktan ceza yiyor. Ben ise Arabasız ehliyet kullanmaktan ceza yiyeceğim herhalde.” demiş. Oradakiler, nasıl olduğunu sorunca şöyle izâh etmiş: “Yirmi senedir ehliyet sahibiyim. Fakat araba sahibi olamadım.”

Seneler önce borcuna sadık olmayan bir yakını, Musa Yukarı'ya gelerek: “Bana 100 lira ver, şurdan müşterisi hazır olan bir mal alıp 120 liraya satacağım Sonra sana olan borcumu ödeyeceğim ve 20 lira kâr etmiş olacağım.” Musa Yukarı, biraz düşündükten sonra yakınına 20 lira uzatıp şöyle dedi: “Al şunu, sen 20 lira kâr et, ben de 80 lira.”

Zâhir Güvemli, bayramda şehir dışındaki çiftliğinde oturan Refii Cevat Ulunay'ı ziyarete gitmiş. Bahçede çifter çifter köpekler, sofada tabancalar tüfekler görünce: “Ne o? Bu havali, tehlikeli bir yer mi yoksa?” “Yooo. Gayet nâmusludurlar.” “Peki bu köpekler, silahlar neyin nesi?” “Onları nâmuslu olarak muhafaza etmek için.”

1. Bölüm2. Bölüm3. Bölüm4. Bölüm5. BölümAkhenaton'un Hazırladığı Diğer Makaleler ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56076153 ziyaretçi (142859833 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)