Hepsinden Günde Bir Kere
 
bir, günde, hepsinden, kere

Hepsinden Günde Bir Kere

Bu besinler kanserden egzamaya kadar bir çok hastalığı önlüyor, hastalığın riskini azaltıyor

İngiltere'nin ünlü gazetelerinden Daily Mail'de çıkan bir haberde birçok hastalığı önleyen besinlerin bir listesi açıklandı. Uzmanlar, 50 yaş üzerindeki herkesin özellikle kalp krizi ve kalp hastalıklarına karşı günde bir tane aspirin alması gerektiğine dikkat çekiyor. Fakat aspirini bir yana bırakacak olursak, sağlığımıza faydalı gelen birçok doğal besin bulunuyor. İşte günde sadece bir kez tükettiğimizde dahi, ölümcül hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltan besinler.

Aspirin

Cardiff's Tıp Koleji uzmanlarına göre, 50'li yaşlardan sonra her gün bir aspirin almak kalp krizlerinin dörtte birini önlüyor. Doktorlar, gelecek beş yıl içinde kalp krizi geçirme riski yüzde üç ya da daha fazla olan hastalara düzenli olarak günde bir aspirin içmelerini öneriyorlar. 25 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalar, 50yaşından sonra düzenli aspirin içen erkeklerin yüzde sekseninin kalp krizinden kurtulduğunu ortaya koyuyor. Düzenli aspirin kullanımı erkeklerde de, kadınlarda da faydalı.

Domates Suyu

Günde bir bardak domates suyu içmek, özellikle iki tip şeker hastalığından rahatsız olanlarda kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Bu hastalar yaşlandıkça vücutları yeterli insülin üretmiyor. Avustralya'da bulunan Newcastle Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmada, üç hafta boyunca her gün düzenli olarak bir bardak domates suyu içenlerde, kanın pıhtılaşma oranının önemli ölçüde azaldığı ortaya çıktı. Tüm bu faydaları bir yana, domates suyu ayrıca birçok kanser türüne ve yaşlanmaya karşı da koruma sağlıyor.

Havuç

Günde bir tane havuç yediğiniz takdirde havucun içindeki bileşenler sayesinde kansere karşı savunmanız artıyor. Newcastle Üniversitesi ve Danimarkalı bilim insanlarının tavşanlar üzerinde yaptığı bir araştırmada, 18hafta boyunca her gün düzenli olarak havuçla beslenen tavşanlarda, kanser öncesi tümörlerin görülme oranı üç kat azaldığı gözlendi.

Salata

İsveçli uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre her gün yeşil salata yemek, böbrek kanseri riskini azaltıyor. Yaşları 4075 arasında değişen 60.000 kadınla yapılan ve 13 yıl süren araştırmalarda, her gün marul ve salatalık yiyen kişilerde kanser riskinin yüzde 40azaldığı saptandı.

Yaban Mersini Suyu

Yapılan araştırmalar, her gün düzenli olarak bir bardak yaban mersini suyu içmenin kalp hastalıklarını önlediğini gösteriyor. Kanadalı bilim insanları ise, yaptıkları araştırmada her gün yaban mersini suyu içildiği takdirde, kandaki iyi kolesterol miktarının arttığını saptadı. İyi kolesterol kandaki kötü kolesterolü azaltıyor ve damarlardaki tıkanıklıkları açıyor. Yaban mersini, içerdiği antioksidanlar dikkate alındığında da, sağlığımız açısından çok önemli bir yere sahip. Londra'da bulunan St. Bartholomew's Hastanesi'nde yapılan araştırmada, yaban mersini suyunun hücre duvarlarına yapışan bakterilerin önüne geçtiği görüldü. Yaban mersini ayrıca kalp krizi riskini de azaltıyor.

Yulaf

Her gün yulaf yendiğinde kolesterol düşüyor ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinde ciddi düşüşler gözleniyor. Çünkü yulafta çözülebilir lif bulunuyor. Her gün düzenli olarak yenilen yulaftaki 3 gram çözülebilir lif, kandaki kolesterol miktarını düşürüyor.

Kaynaklar

[1] Sabah Gazetesi


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911501 ziyaretçi (142446947 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)