Hercai Gözler
 
güzel kadın, hercai göz, hercai gözler

Hercai Gözler

Ayşegül Osmanoğlu

Seni görüyorum bir hercai menekşenin yüzünde. En az onun kadar zarif, en az onun kadar ipeksi dokun ve hüzünlü bakışlar. Kimi zaman beyaz ve lila tonlarında sevecen ve umutlu, kimi zaman ise sarı ayrılıklar.

Bazen de bir günebakan olursun ayakta; ama tevekkülle başını güneşine eğmiş. O, ne tarafa giderse; yüzünü o yöne dönmüş. Merak ederim, hayatının gecesini yaşarken; bir zarif ay ışığı, güneşin kadar mutlu eder mi seni?

Kaybetme korkusu, sevginin önüne geçince; arada bir rüzgâr, tenine değince; ürkmenden midir yapraklarındaki çiğ taneleri?... Sessiz gözyaşları mı dökersin içli ve hisli!... Ayrılıklar, hep alacakaranlıkta kalır. Ne aydınlık, ne karanlık. Ne umut vardır ne de umut etmekten vazgeçersin. Ne tamamen körsündür hayata, nede tamamen ışığa açılır gözlerin.

Ve sevdalar. Hep hüzünlü bir var oluştur. En az ayrılıklar kadar hüzünlüdür kalpte bir sevgiyi büyütmek. Verdiği her mutluluk, sancılı bir seraptır. Peşinden koşarsın, tuttum sanırsın bir ucundan, sonra ellerin yokluğu sarar. Soğuk dikenler, yüreğine hançer gibi saplanır. Ama acısını bile seversin. Çünkü o olan, ondan olan her şeyi onun gibi seversin.

Seni görüyorum bir hercai menekşenin gözlerinde. Baktığının ruhûnu görmek ister gibi öylesine derin, öylesine ele geçiren ve ben, tutsağıyım o derinliklerin. Gün gelip salıvermesin beni sensizliğe o her renge bürünmüş, büyülü, hercai menekşe bakışlı gözlerin.

Eğer, eğer ateş gibi yüzümde yanıyorsan, eğer avuçlarımda tutuşuyorsa ellerin. Bir titrek sevdâ melodisi vuruyorsa gönlünün duvarlarına. Sadece dinle. Bırak yüreğim, yüreğine teslim olmanın zaferini yaşasın.

Ayşegül Osmanoğlu,
3 Kasım 2010, Çarşamba.

Ayşegül Osmanoğlu'nun Diğer Yazıları ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53003254 ziyaretçi (134808566 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler