Hipnoz Nedir?
 

Hipnoz Nedir?

Hipnoz, bilinçdışına açılan gizemli bir kapı, zihni anlamada bir rehberdir.

Bilinç kaybolmaz, aksine yüksek bir algılama kapasitesi ile zihnin değişik katmanlarında dolaşır.

Hipnoz, kişinin o anda gerçeğin farkında olmasına rağmen ondan ayrı olduğu hissine sahip olduğu yoğun bir fiziksel ve zihinsel rahatlama durumudur.

Ronald Shon' a göre "doğal yoldan bilinçdışına ulaşarak kişinin kapasitesinin tümüne yetişmesi, yeteneklerinin sınırına ulaşmasıdır" buna göre yeteneklerimizin ancak sınırlı bir bölümünü kullanmaktayız.

Hipnoz, kişinin sahip olduğu yeteneklerin daha fazla bir bölümünü kullanmasına yardımcı olan bir araçtır.

Farklı bir bilinç ve algılama durumudur.

Bilinç, hipnoz sırasında kaybolmaz aksine yüksek bir algılama kapasitesi ile zihnin değişik katmanlarında dolaşır.

Modern hipnoz, kendi içsel gerçeğinize bir yolculuktur ve bu yolculukta aslında ne kadar güçlü olduğunuzu anlarsınız.

HİPNOZ BİZE NE KAZANDIRIR?

Kişinin bilinçdışını pozitif önermelere açarak, kişinin kendine olan güvenini, kendine verdiği değeri, kendine olan sevgisini arttırır ve hayatta başarıyı getiren davranış kalıplarının oluşmasını ve pekişmesini sağlar.

GÜNLÜK YAŞAMIMIZDA HİPNOZ

Bir filme ya da kitaba tamamen konsantre olduğunuzda, tüm dış etmenlerden uzaklaşırsınız, işte bu durumda hipnoza girmişsinizdir. Bu annenizi ya da size seslenen kişiyi duymamanıza sebep olur. Doğal oluşan zihnin bu durumunun değişik bir örneği de yol hipnozu dediğimiz, araba kullanırken, sürücüde oluşan dalma halidir.

PSİKOLOJİDE HİPNOZ

Bireyin, kendi sorunlarından ve bu sorunların oluşturduğu çeşitli alışkanlıklardan ve psikosomatik rahatsızlıklardan kurtulmak amacıyla kullanılır.

Doğduğunuz andan itibaren size söylenen sözcükler doğrudan bilinçdışına gider. Cısss la başlayan ve elleme, dokunma, yapamazsın sözcükleri bilinçdışına öylesine yerleşir ki, büyüdüğünüzde becerememe, başaramama düşünce ve davranışlarını oluşturur. Yetişkin biri olduğunuzda bu özellikler gelişir ve özgüveninizi yitirirsiniz. İşte hipnozla bireyin edinmiş olduğu bu yanlış telkinlerin yerine on'a özgüvenini kazandıracak telkinler verilir.

HİPNOZ ÖNYARGISI

Hipnoz dediğimizde insanların ilk tepkisi, “ben hipnoza karşıyım” olmaktadır. “Neden karşısın?” diye sorduğumda “siz şimdi beni, sallanan bir saate baktırıp, uyutacak, beni konuşturacak ve bana istemediğim şeyleri yaptıracaksınız (köpek gibi havlatmak vs.)” demektedir.

Bunun nedeni, TV’de sahne şovu olarak kullanılmış olan hipnoz seanslarıdır. Artık günümüzde hemen hemen tüm dünya ülkelerinde hipnoz bilimsel bir çerçeveye oturtulmuş olup, hipnozu yurtiçinde ve yurt dışında eğitim almış olan, doktor, diş hekimi ve psikologlar uygulamaktadır. (TV’deki bu şovlar da hipnoz derneklerinin uyarısı ile kaldırılmıştır) Her ne kadar günümüzde medyumlar, hocalar ya da kitaplardan okuduğu bilgilerle hipnoz yapan değişik insanlar bulunmaktaysa da, bilinçli insanların, hipnoz eğitimi almış ve bunları sertifikalandırmış doktor, diş hekimi ve psikologların dışında kimseye hipnoz yaptırmamaları gerekmektedir.

Hipnoz yapmak ya da hipnozu deneyimlemek tek başına bir anlam ifade etmez, asıl önemli olan hipnoz anında nasıl çalışıldığıdır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56729990 ziyaretçi (144594885 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)